Skocz do zawartości
krzysiek75

Światło

Rekomendowane odpowiedzi

Jak proponujecie ustawić czas oświetlenia. Dysponuję: 2 x hqi 150W 13K, 2 x T5 80W aktynika i 2 x T5 54W 10K. Mam miękasy, lps i sps.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc , nie bardzo rozumiem, masz korale w akwa i pytasz jak swiecic? to jak swieciles do tej pory?

Ja osobiscieswice 12h nad akwa z czego swiatlo nazwijmy to biale swieci sie 8h. 12 godzin dla tego, ze w strefach rownikowych dokladnie tyle trwa dzien. Moje swiatlo, zapale sie o 12 aktynika LED, o 14 aktynika 55W, o 15 HQI ktore gasnie o 23 , pozniej w odwrotnej kolejnosc wygaszaja sie aktyniki. Swiatla nocnego nie stosuje. Musisz tez liczyc sie , ze na zmiany w czasie i ilosci oswietlenia zareaguja korale, moga zaczac marudzic, to samo z zakwitem glonow jedno komurkowych, przez pare dni szyby na pewno szybciej beda sie nimi pokrywaly.

pozdrowienia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wychodzi na to że chyba za długo świecę. Aktyniką świeciłem do tej pory 17 godz., "białymi" 9 godz. a hqi 4 godz. Jak do tej pory koralom raczej nie przeszkadzało światło, tyle że z glonami trochę walczę. A dlaczego dopiero załączasz światło o 12 i do późna w nocy świecisz???


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z prostej przyczyny , pracuje zazwyczaj do 18 , pub , korek na drodze :D, wiec jak juz dotre do domu to chcialbym jeszcze popatrzec na akwa, wiec od 24 odjelem 12 godzin i tak wyszlo. Dodam jeszcze, ze w jadalni gdzie stoi akwa rolety na oknach sa szczelnie zasloniete do zapalenia sie aktyniki, wiec noc w akwarium trwa do pierwszuch aktynik. Z glonami nie mam najmniejszych problemow. Taki rygor zaczelem stosowac juz w polsce w poprzednim akwarium ( brak oswietlenia zewnetrznego) i teraz tez pomaga.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie będę powoli zmieniał czas. I w sumie to u siebie zacznę świecić o 11.00. :D


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.