Skocz do zawartości
MateuszD

zmiana swietlowek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio mialem HQI AM 13k, i dodatkowo 4 swietlowki ATI: 2x actinic, 1xaquablue, 1x blueplus.

Dzis zmienilem zarnik na Reefluxa 12k, i zgodnie zreszta z oczekiwaniem jest sporo bardziej niebieski. Swietlowki tez wkrotce musze zmienic (odczekam ze 2-3 tygodnie zeby nie zmieniac calego oswietlenia na raz), i mam pytanie czy do Reefluxa dodac 1 Aquablue kosztem Actinic? Czy moze inna kombinacja? Nie mam za bardzo mozliwosci testowania roznych kombinacje, wiec chcialem sie spytac o opinie.

Slyszalem tez opinie ze reeflux na elektronicznym stateczniku swieci jasniej (czyli jakby z nizsza temperatura barwowa) - czy to prawda?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem u Guliwera jak świeciły żarniki Reeflux 250 (trzonek chyba FC2) na balaście Ice Cap i światło było inne niż u mnie na Elball (250W trzonek E40). U mnie jest bardziej niebiesko. Teraz mam wsadozne 2 żarniki 400W na zwykłych statecznikach i wydaje mi się, że barwa się nie zmieniła. We wtorek lub w środę będę miał do przetestowania balast elektroniczny Ice Cap 400W więc trochę poświecę taką mieszanką - statecznik elektroniczny + zwykły i coś tam napiszę.

Mi teraz pasuje do tych Reefluxów mieszanka swietlówek w równych proporcjach - ATI special i ATI blue plus


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli bez actinic calkiem? HQI ma zapewnic gorna strefe widma? Jak zamienie 2 actinic na blue plusy albo aquablue to chyba duzo duzo jasniej bedzie :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reeflux okazal sie wyraznie ciemniejszy od AM, ale dzis wymienilem swietlowki na 2x Bluplus i 2x Aquablue special, i efekt koncowy jest o wiele lepszy od AM i 2x Actinic - ogolnie jakby o wiele jasniej bylo :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dolozyl KZ coral light new generation.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki daja swiatlo biale czy nebieskie


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to z innej bajki znalazlem na ebayu lampe 8x39W czy to nie bedzie zaduzo do 180l?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

światla nigdy za duzo :)


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg, mnie lepiej jest mieć więcej swiatła niz za mało, przynajmniej tym zrekompensujesz koralowcom inne niedogodności.

Mam 2,4 W/L i np E.Quadricolor poszedł na samą górę (praktycznie końcówkami polipów dotyka powierzchni) a dla odmiany inny ukwiał (również światłolubny) S.Haddoni howa się w cieniu kapelusza Sarco :).

Przy takim świetle SPS i Xenia rosną jak głupie, LPS pompują sie i przybywa im gębek to chyba ok prawda??

Ale mam też np zoantusy który lepiej się czuje w cieniu (jak był na przodzie to po 1-3 godzin świecenia zaczynał się zwijać i dopiero wieczorem rozwijał się z powrotem). Również "cukiereczek" czyli Ricordea Florida uciekła mi w cień i od stycznia siedzi w grotce i już mam dwie :)

Reasumując wydaje mi się że im więcej światła tym lepiej, i na pewno jak coś bedzie nie tak to nie będzie to brak światła :)

Jesli wydaje Ci się ze 2,4 W/L jest za dużo to zobacz na takie porównanie :)

1. Zdjęcie akwarium oświetlonego samymi świetlówkami

2504-dsc00909.jpg

Wydaje się że za jasno prawda? W rzeczywistości wcale tak nie jest, to troche wina aparatu, ale zobacz dalej.

2. To samo akwarium ze wszystkimi świetlówkami i do tego jeszcze padajace na nie słońce. Zobacz że miejsca gdzie nie dociera słońce tylko te mizerne ;-) 2,4 W/L wygladają jakby tam był cień :)

2504-dsc00856.jpg

Mam nadzieje że to porównanie dobrze pokazuje jaka jest różniaca pomiędzy ilością światła sztucznego a tym co korale mają w naturze.

Dodam że widać że koralowce odżywają jak dostają światło naturalne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie kupilem 8x39w mam nadzieje ze nie bedzie to za duzo bo to 312W na 180L


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz to obserwuj termometr. T5 powinno mniej grzać niż HQI (tak mówi teoria) ale T5 zazwyczaj wiszą niżej i przez to trochę grzeją.

A jak masz juz jakies zwierzaki to moze chwilę portwać zanim sie nie przyzwyczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przylacze sie do tematu.

Tak piszecie o oswietleiu,ja mam 10 t5 39watt wisi nad baniakiem 250.Wisi mi jakies 6 cm od lustra wody.I tu kieruje swoje pytanie,czy mozna przeswietlic.Chodzi oto ze posiadam dwa blekitne spsy z bialymi pitami,i jasno ruzawy z blekytnimi pitami.Jak zapali sie 10 sztuk to za cholere niewidac ze jest blekitny tylko bialy,tak samo jest z tym ruzowym.Inny co jest zielony,a do tego niebieski,to niebieski wyglada bardzo blado.Dopiero jak swieci sie tylko 6 sztuk,widze kolory.Wniosek, swiatlo moge powiesic przynajmnie 20cm od lustra? abym mogl widziec te prawdziwy blekit jaki kolar posiada.Na dzien dzisiejszy wisi 6 sztuk coral light ng 2 sztuki coral light i 2 fiji purple.

Co wy nato,czy wysokosc lampy wplywa cosik na rzeczywistosc kolorow.Mysleze nawet jakby,ktos posiadal bardzo dobry sprzet to,i tak zdjecie kolara bylo by biale a nie blekit.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie probowales zamiast fijipurple dac ati aktyniki ?? z przodu robia super robote.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieprubowalem,nawet nieposiadam,ale za miesiac znowu zmiana i teraz napewno niekupuje od kz za drogo wychodzi,pomysle o innych


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wniosek,za duzo bialego? Dawniej myslalem ze musi byc jak najjasniej,ale niewidac kolorow,zato nadnie akwa zobaczyl bym igle.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy niemam niebieskiego

coral light daje biale

a niby coral light ng,tak jakby dwa w jednym,maja zastapic aktynike

a fiji daje ruzowe


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebastian - ja sie na FP zawiodłem i to ostro - poprostu to światło jest brzydkie (wg mojego pojecia gustu). kilka dni temu wymienilem rury i dalem ati blue plus i ati special w proporcji 50-50. mam tez zarnik reefluxa ale np w tej chwili zarnik juz nie swieci a swieca tylko rury t5 to powiem jedno - swiatlo jakie jest teraz (jesli chodzi o kolor) to jest dokladnie to co bym chcial miec - jest niebieskie ale bardzo jasne - super. Dlatego przy pierwszej okazji zdemontuje hqi i kupuje jakas lampe T5 i daje blue plus i blue special w kombinacji 50-50 - bez zadnych aktynik, kz fp i innych wynalazkow.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jjablonski :

Jak zamontujesz to obserwuj termometr. T5 powinno mniej grzać niż HQI (tak mówi teoria) ale T5 zazwyczaj wiszą niżej i przez to trochę grzeją.

A jak masz juz jakies zwierzaki to moze chwilę portwać zanim sie nie przyzwyczają.

ta lampa ma zamontowane wentylatory


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umnie wisi okolo 6 cm od lustra,woda 27 stopni,ale w domu chodzi klimatyzacja.

A wiec z miesiac kupie 5 sztuk blue plus i 5 sztuk special.

Niemowie ze od KZ sa zle,w zbiorniku,jest bardzo jaso przy zapalonych 10 sztuk,i wtedy niewidac blekitnych i ruzowych. kolorow.


160+80+60,bubble king 250 intern,skala 70kg,2 sztuki 6105 plus multi,zeovit,swiatlo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian,

sam musisz dobrac kombinacje swietlowek, mozna sie jednak troszke wzorowac na najlepszych, i tu przyklad:

Szymon podaje kombinacje jaka zastosowal, na 10 rur bialego swiatla jest tylko 3 szt.

http://reefkeeping.com/issues/2008-07/totm/index.php

i jeszcze jedno mnie zastanawia zarowno Szymon jak i Ty macie lampy na 10 swietlowek, taka lampa ma 50 cm szer.

fajnie tylko, ze Szymon ma 80 cm szer. akwa, a Ty tylko 50 cm, nie wydaje Ci sie, ze troche przecholowales z iloscia swietlowek do aktualnie prowadzonego przez Ciebie akwarium?


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.