Skocz do zawartości
Messiah_182

Początkujący prosi o rady :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku chciałem wszytkich serdecznie przywitać jako że to mój debiut na tym forum.

Zajmuję się sporo czasu akwarystyką słodkowodną a ostatnio naszła mnie nieodparta chęć założenia solniczki :( Czytałem sporo artykułów, przeglądałem strony oraz fora ale postanowiłem jeszcze się popytać ludzi z doświadczeniem (czyli was) :)

Chcę założyć akwa o pojemności 128L. W związku z tym mam następujące pytania:

1. Jakiej wysokości odpieniacz mam zaprojektować do takiego litrarzu? Czy 1-1,2 m starczy? Czy taki system wystarczy do filtrowania wody?

2. Jeżeli nie starczy to czy mógłbym zastosować metodę EcoSystem. Dużo o niej czytałem i wydaje mi się że mógłbym sobie z budową bez problemu poradzić.

3. Co jeszcze potrzebne mi do fynkcjonowania solniczki? Mieszacz wapnia? Reaktor wapnia?

4. Jakie bezkrękowce/ryby można trzymać w takiej pojemności?

Pozdrawiam

Messiah_182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyposazenie ktorego bedziesz uzywal (miedzy innymi reaktory wpania itp.) w glownej mierze zalezne jest od tego jakiego typu zbiornik chcesz postawic..."fish only" czy nano rafa...

kwestia odpieniacza..to moim skromnym zdaniem to na ta pojemnosc to z wysokoscia troche zaszalales...chyba ze masz gdzie schowac takiego "potwora"..:()). przelicz sobie lepiej kaske czy nie taniej wyjdzie Cie zakup odpieniacza dedykowanego to Tojej pojemnosci baniaka (i nie musi to byc od razu "mercedes")niz zrobienie samemy konstrukcji....sadze ze przy twojej pojemnosci zbiornika to sie chyba nie kalkuluje.....a ..o odpieniaczach , ich projektowaniu i budowe poczytasz na stronce Janka Fitas-a http://cypnyk.republika.pl/index.htm

pozdr


3miasto pozdrawia :))) Zdrowie żon naszych oraz kochanek i żeby się nigdy nie spotkały.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to twój start z akwarystyką morską to proponuję zacząć od korali miękkich i 2-3 rybek.

Po co chcesz projektować odpieniacz?? Chyba lepiej kupić gotowy. Ja doradziłbym ci filtr Biostar Flotor Aqua-Medica. Jest to "kombajn", połączenie odpieniacza i obrotowego złoża zraszanego. Uważam to za b.bobre rozwiązanie na start. Koszt tego urządzenia to w um-um jakies 450 zl. Pamiętaj że potrzebujesz też kilka kg żywej skały(10-20% objętości akwarium- czyli u ciebie jakies10-20 kg)

Ważna jest też kwestia oświetlenia, ja proponowałbym żarnik HQI 150W +1św. aktyniczna. koszt żarnika to okolo 200zl. Ceny lamp firmowych sa strasznie wysokie dlatego polecam oprawy przemysłowe (około 200zl)

Jeśli od razu chcesz rozpocząć podawanie wapnia to polecam kalkwasser. Jest to najprostsza i najtańsza wg. mnie metoda.

Przydałby sie filtr RO, ale wg. mnie nie jest on konieczny na starcie. (choć bardzo się przydaje).

pozostają jeszcze takie drobne sprawy jak cyrkulacja, temp, zasolenie etc. Pamiętaj żeby kupić dobrą sól.

Poprzeglądaj to forum. znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań. :(

to tyle w duuuużym skrócie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc będę miał:

- filtr Biostar Flotor Aqua-Medica,

- filt AquaSzut 8W do cyrkulacji wody w zbiorniku (taki mam wolny - nada się??)

- grzałka 100W

- oświetlenie (nie wiem jeszcze czy HQI czy T5)

- dobra sól

- 20kg żywej skały

Czy to wystarczy na start?? Jeżeli nie to co jeszcze brakuje? A jeżeli starczy to co w przyszłości musiałbym dołożyć??

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Messiah_182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mieszkasz? Jeżeli czerpiesz wodę z Wisełki, lub twoja woda wodociągowa jest "wzbogacana" o różne "uzdatniacze" (np. chlor), to powinieneś się szarpnąć na RO. Ja kupiłem ten filtr po 6 miesiącach, ale sądzę że warto od razu się w niego zaopatrzyć.

Radzę ci kupić HQI. Tobie wystarczy lampa z 1 żarnikeim 150W + 1 świetlówka aktyniczna. HQI wprzeciwieństwie do świetlówek ma długą żywotność.Świetlówki szybko sie wypalają i przestają być użyteczne do celów akwarystycznych (nie dam sobie głowy uciąć ale chyba po około 6 miesiącach).

Żarniki wymienia się zazwyczaj raz na rok czasem nawet raz na 2 lata. HQI tworzy też przepiękne refleksy świetlne.

1 pompa cyrkulacyjna to za mało do 128l. Powinny być 2 albo 3. Jeżeli chcesz trzymać korale miękkie+rybki+jakieś bezkręgowce(krewetki,ślimaki,etc.) to polecałbym cyrkulacje około 8-12 objętości zbiornika na godzinę. Z tego co wiem aqua szut jest stosowany przez wiele osób w akwarystyce morskiej.

20 kg na początek to chyba troszkę za dużo. Pamiętaj że kupując korale, będziesz je miał umieszczone na skałce. Do twojego akwarium cały czas będzie dochodziła żywa skała. Trzeba zostawić trochę miejsca do pływania dla ryb :(. Uważam, że powinieneś kupić jakies 15-17 kg. Skąd chcesz kupić żywą skałę?

Co rozumiesz pod określeniem dobra sól? masz już jakąś wybraną? Zwróć uwagę na zawartość wapnia i magnezu. Ja używam soli Marine Environment.

Cieżko powiedzieć co jeszcze musisz kupić musisz bardziej konkretnie napisać o swoich planach. Co chcesz trzymać? Jakie zwierzęta?

na teraz to tyle, ale to dopiero początek :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam pod Lublinem. Podobno woda jest tu dobra ale ręki nie dam sobie uciąć. Wczoraj już rozmawiałem żeby kupić do domu filtr wody i zobaczymy co z tego wyjdzie :(

Chciałbym kupić HQI ale mam pokrywę po starej 128L i boję się że się nie zmieści pod pokrywą. Chyba że się mylę. Jakby co trzeba będzie zrobić nową....

Pomyślałem o AquaSzut bo widzidziałem taki filt w solniczce w sklepie w Lublinie. Akwa chyba większe nawet jest niż 200L. Muszę się przejść i spytać dokładnie bo może jest jeszcze jedna pompa.

Żywą skałę planowałem kupić w um-um. Może polecacie jakieś inne źródło??

Nad solą jeszcze nie myślałem ale poczytam forum i napewno znajdę jakieś rady :)

A więc plany :) chciałem na początek może jakiś ukwiał, 2 błazenki, jako że jestem fanem krewetek słodkowodnych których mam trochę u siebie to napewno chciałbym krewetki w solniczce. Co można jeszcze ewentualnie trzymać??

Pozdrawiam

Messiah_182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaShut 8W w morskim sprawdza sie, bo go mam (troche juz terkocze ze zuzycia).

Filtr do kuchni -pamietaj aby nie przeplacic. Akwarystyczny filtr osmotyczny to ok 250-350zl, te od domokrazcow to po 3tys zl (a maja dodatkowo tylko mineralizator - 40zl - i pojemnik z wylewka i zaworem cisnieniowym)

HQI nie moze byc pod pokrywa (choc ja tak mialem, ale zdjalem czesc gornej obudowy aby zwiekszyc ruch powietrza), jesli ci zalezy na pokrywe to albo T5 albo powercompact

Wyposazeniem sklepowym sie nie sugeruj, chyba wiesz czemu...

Trzymac mozna wiele, ale zalezy to od sprzetu w jaki zainwestujesz

Np wiele organizmow wymaga odpowiedniego poziomu wapnia, a nie napisalem nic, jak planujesz go utrzymywac


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy poziom wapnia jest ważny od samego początku?? Czy mogę poczekać z inwestowaniem w mieszacz i reaktor?? Bo jak ważny to odczekam dłużej i najpierw zgromadzę cały sprzęt.

Pozdrawiam

Messiah_182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No kolega zaszalał 126 litrów gdziesz minimum 15 kb skały i cała ta obsada - czarno to widzę :(.

Narazie z ukwiała bym zrezygnował i z strzykwy, jeśli chodzi o krewetki czy wiesz jakie długie wąsy mają podejrzewam że wąsy bedą wystawać za akwarium:D, więc zastanów się nad ilością tych krewetek chyba ze beda bardzo małe ale w końcu urosną ..........

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz mieszacza i reaktora. Zacznij od kalkwasser. potrzebujesz do tego butelkę z plastiku1-1.5l, wodorotlenek wapnia i wodę (najlepiej RO). wieczorem nalewasz do butelki wody tak abo powstał menisk( napełnij butelkę całkowicie by jeśli to możliwe nie było w niej bąbelków powietrza) dosyp 1/2 łyżeczki do cherbaty wodorotlenku wapnia. Szczelnie zakręć. Ważne jest by nie było dostępu powietrza. Woda wapienna reaguje z CO2. Tak przygotowaną mieszankę odstaw na kilka godzin (najlepiej na noc) by się wyklarowała. Rano powinieneś zobaczyć, że na dole zebrało się troszkę białego osadu, natomiast woda jest przezroczysta. po odkręceniu butelki dozujesz wodę wapienną do akwarium metodą kropelkowa przez gumowy wężyk 1kropla na sekundę.

woda spłynie zanim nastąpi reakcja z CO2. Uzupełniaj odparowaną wodę właśnie tą mieszanką i nie lej jej za dużo bo zbyt podniesiesz pH.

MOże wytłumaczyłem to niezbyt jasno, ale marny ze mnie nauczyciel :(

pytając skąd żywa skała miałem an myśli: Egipt, Indonezja, Fidżi etc..

w akwarium morskim raczej nie ma pokryw a żarnik HQI zawieś 25cm nad woda bo inaczej zrobi ci z akwa zupę rybną.

wiesz zapewne, że pierwszy miesiąc a czasem pół roku to dojrzewanie zbiornika. Na ten czas zapomnij o kupowaniu bezkręgowców. Jeśli jednak bardzo chcesz to po 2-3 tygodniach możesz wpuścić ślimaki, kraby pustelniki. Dojrzewanie kończy się zazwyczaj po zaniku glonów niższych.

jaki filtr wody chcesz kupić? bo filtr RO do akwarystyki morskiej można dostać juz za 290 zl,a spożywcze są zazwyczaj droższe.

Poza poziomem wapnia ważny jest też magnez i pierwiastki śladowe. jeśli jednak kupisz dobra sól to na początku nie ma potrzeby ich uzupełniania.

Kup testy. na początku azotany fosforany pH KH przydałby sie wapń i magnez

niektóre ukwiały sa dość wymagające poczekaj z ich zakupem, najpierw zacznij od jakiegoś korala miękkiego. Na początek jakaś Sinularia, zoanthusy, grzybowieńce, clavularia, może xenia

z krewetkami też poczekaj.

nie kupuj zwierząt tylko dlatego że są ładne. Taka np krewetka modliszkowa. Urocze stworzenie, tylko że poluje na ryby, a swoim ogonem potrafi przebić sicianę akwarium nawet 5mm.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wapniem zrozumiałem wszystko :( No prawie - skąd będę wiedzieć że wapnia juz starczy??

Na jakiej wysokości nad akwa należy umieścić oświetlenie ?? Ja jestem przyzwyczajony do wyskakujących ryb w moich 3 akwach słodkowodnych więc myślałem ze trzeba będzie to w pokrywie dać :)

Prawdę mówiąc o żywej skale mam małe pojęcie. Czy w takim um-um mogę wybierać skąd będzie skała?? Czy może gdzieś indziej szukać??

To że akwa musi dojrzeć to wiem jeszcze ze słodkowodnych zbiorników. Prawdę mówiąc nie jestem niecierpliwy i napewno nie będę wpuszczał do zbiornika niczego za wcześnie :)

Filtr wody chciałem żeby od razy zamontować w kuchni żeby nie tylko ryby miały z niego porzytek.

Testy mam prawie wszyskie - tych których brakuje dokupię :)

Narazie i tak wszytko jest w planach więc zanim kupię jakieś stworzenia trochę pewnie potrwa.

Pozdrawiam

Messiah_182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zawartosc wapna bedziesz mierzył testem :(

jesli chodzi o RO to moja rada jest taka zeby był on jak najblizej zbiornika. Motywuje to tym ze, jak w przyszłosci zainwestujesz w mixer wapienny z automatycznym dolewaniem wody, to fajnie by bylo załozyc na ujscie z RO elektrozawor ktory bedzie ci dozował odpowiednia ilosc wody :) bez jakis kobmbinacji w wiaderka z woda, ipt :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej odpowiedzi tym więcej pytań :)

Mierz poziom testami, dozuj tyle wody wapiennej by stężenie wapnia utrzymywało sie na stałym poziomie ok. 420 ppm. UWAŻAJ pH wody wapiennej jest bardzo wysokie (około 12) dozuj wodę powoli i z umiarem bo nagłe skoki pH w akwa mogą zabić bezkręgowce. W akwarium pH najlepiej (8,0-8,3). Bufor pH będzie znajdował się w soli.

Mam w swoim akwarium 2 ryby i jeszcze mi sie nie zdarzyło by jakaś próbowała wyskoczyć. Myslę, że wystarczy 20-30 cm nad lustrem wody. Uważaj żeby nie pochlapać żarnika wodą bo może wybuchnąć :(

Skałę można kupić w sklepie internetowym, ale osobiście uważam, że należy samodzielnie pojechać do sklepu i wybrać najlepsze kawałki. Może się zdażyć, że paczka będzie szła kilka dni i dostaniesz nie żywą lecz martwą skałę. w um-um chyba tylko Indonezja bo Fidżi jest od kilku(nastu) miesięcy niedostępna.

Filtr RO do celów akwarystycznych nadaje się też do celów spożywczych tyle tylko, że jest tańszy i lepszy :)

Jakby coś jeszcze to pytaj.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepszy nie jest, jest taki sam :(

ryby moga wyskakiwac, szczegolnie jesli w nocy zapalisz swiatlo, a bylo ciemno. Pomaga ponoc oswietlenie nocne, wtedy nie ma takiego szoku

Zamiast pokrywy mozna zastosowac jakas siatke, byle wytrzymala temperature


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to po co ma mierzyc poziom wapna skoro bedzie zakraplal tylko kalkwasser, w ilosci rownej wyparowanej wodzie? Ta metoda nie pobije wiecej niz pozwala parowanie, no chyba ze je zwiekszy wiatrakiem ale po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mesiasz-rybki to jeszcze gdzie niegdzie mozna wybierac, ale skaly to na pewno nie;), kupujesz jaka akurat jest (a po tym tsunami to pewnikiem dlugo nie bedzie zadnej), co do kupowania jej przez net to zdania sa rozne, ale wiadomo, najlepiej jakbys najpierw mogl to na zywo obejzec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnoisnie odkrytego zbiornika,

ja ma tak juz od sierpnia tego roku, nic mi nie wyskoczyło, oswietlenia nocnego niemam, w baniaku pływaja 2 ocelarusy, 2 frenatrusy i flavensis , wiec nie widze potrzeby przykrywania zbiornika siatka chyba ze sa jakies gatunki ryb które bardzo lubia jazde extremalna :(

pozdrowiania i Dosiego Roku !!


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiflu, niestety wyskakuja, po prostu masz szczescie

wapn nalezy mierzyc chocby po to ze moze pomimo kalkwasser spasc i wtedy trzeba uzyc inej metody


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.