Skocz do zawartości
nupel

szkrzydlica dendrochirus zebra jak duza ?

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanie o szkrzydlice zebre na wolnosci podaja ze rosnie do 35 cm a jaka duza rosnie w akwarium bo spotkalem sie ze do 17cm podają ma ktos jakies doswiadczenia ?


nano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem to jak bedzie ostatnia to tych ryb ktore sa nie ruszy tylko z nowymi moze byc problem


nano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Witek nawet większe od samej zebry z nią nie przetrwają? Rozumie że dorosłego osobnika nie sposób trzymać z mniejszymi rybami i nadaje sie on raczej do zbiorników typowo gatunkowych, ale szczerze porozmawiał bym z kimś kto kupił zebre wielkości oferowanych w tej chwili u nas w sklepach i utrzymał ja w baniaku do momentu dorosłego osobnika. Czy jest koś taki na forum???

Szczerze mówiąc bardzo mało informacji mamy z pierwszej ręki o skrzydlicach, a zauważyłem że są sprowadzane do kraju więc ktoś je kupuje. Szkoda tylko że osoby je kupujące nie dzielą się swoimi spostrzeżeniami z kolegami z forum. Dlatego mamy przy okazji tematu o skrzydlicach takie odpowiedzi

zho:Jak sie co do pyska miesci to trzeba sprobowac jak smakuje (bez urazy) :(


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzydlice to moje ulubione ryby.

Nie za bardzo rozumiem poprzednie wypowiedzi,

dendrochirus zebra to jedna z łatwiejszych karłowatych skrzydlic rośnie ok 14-17cm w naturze w akwarium ok 12cm. Dobrze karmiona nadaje sie nawet do akwarium z błazenkami (oczywiście podrośniętymi). Osobnik 10cm dostający pokarm co 2-3 dni nie ruszy 6cm garbików. Problem jest z dopuszczaniem drobnych ryb do już zadomowionej skrzydlicy wówczas może być to potraktowane jak pokarm , ale i Pterapogony mogą zjeść swierzą Gobiosomkę.

Generalnie problemem jest kupienie osobnika żerującego i zdrowego. Dla osób bez doświadczenia radziłby aby trzymac ją z rybami jej wielkości, mimo iż mniejsze osobniki można trzymać bez problemu.

Ze skrzydlic mam swoje prywatne Dendrochirus biocelatus -najtródniejsza z karlowatych skrzydlic (3lata wielkość ok 8cm)

i Dendrochirus barberi - najrzadsza z karłowatych skrzydlic.

Cały czas czekam na Pterois heterura, może wreszcie uda mi się ściągnoąć czekam drógi rok.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Lukaszkur w kilku opisach Zebry faktycznie można wyczytać max rozmiar 35 ale zachodnie fora piszą o max size 7inch co daje około 17cm . Sam posiadam Dendrochirus brachypterus wielkości około 7cm w ogólnym baniaku i jest oki. Zastanawiam się własnie nad biocelatusem...

Powiedz mi czy masz dla swoich skrzydlic jakiś baniak gatunkowy czy trzymasz je z innymi rybami, jeśli tak to z jakimi? I czym karmisz Swoje skrzydlice?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

S.biocelatus trzymam w 300l sumpie z Z.flafescens i Pchylodictis leucotaenia (tam łatwiej ją karmić ) bardzo ciężko ten gatunek przestawic na jakiekolwiek mrożonki na początek najlepsze krewetki i żywe gupiki (mają byc dostępne non stop az ryba skapuje że to jedzenie), w głównym jest ponad 30 ryb i by nie wyrobiła nic by dla niej nie zostało.

D. barbei mam od miesiąca jest w zbiorniku sama uczy się jeśc pkarmy na razie z mrozonek żre kryla.

D. brachypterus miałem przez 3,5 roku w ogólnym zbiorniku od wielkosci 2cm do 10cm, to była moja pierwsza morska ryba, pewnego dnia Zebrasoma xanturum strasznie ją poturbowala , do dziś nie wiem dlaczego. Ta ryba przez te lata zjadła mi jedynie Labroidesa którego po prostu wpuścilem do akwarium -pływał 5 minut.

Wojtesu jak sie zdecydujesz na D.biocelatus namawiam abyś zobaczył ją osobiście i sprawdził czy żre bo wiele z nich nigdy nie zaczyna żerować.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie to u mnie w okolicy trudno ustrzelić D.biocelatusa wogóle, ale się rozgladam i jak tylko trafię to napewno bede sie dopytywał czy przyjmuje pokarm wogóle. Poza tym zastanawiałem się nad Zebrą bo moje skrzydlice będą miały własny prawie 400L domek i docelowo moze wpuszcze coś bardziej ruchilwego co nada troszkę ruchu baniakowi i własnie zastanawiam się co mogło by to być. Rogatnice odpadają bo to olbrzymy rosną więc szukam towarzystwa dla moich skrzydlic... Czas pokaże. Pozdrawiam.


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D. biocelatus mało który sklep zamawia bo jest naprawdę kupa roboty aby ją przestawić na jedzenie.

Tak przy okazji D. brachypterus rośnie najwiekszy z karłowatych skrzydlkic jest najłatwiejszy w utrzymaniu no i najbardziej ruchliwy

W 400l dobrym towarzystwem będą pokolce , borsuki i inne ryby które nie bedą obgryzać płetw. Jeżeli to nie będzie zbiornik rafowy to pomysoś o motylach lub jakimś ustniku.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja volitans miala 35 :) nie ruszala ryb z ktorymi sie wychowala. Wlasciciel karmij ja rybami ze swojego stawu od czasu do czasu bo stynki i krewetki to dla niej za malo bylo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukaszkur :

Skrzydlice to moje ulubione ryby....

;):);):clapping:clapping

Ja również jestem pod urokiem tych pięknych ryb . ;)

Łukasz proszę podziel się wiedzą ;) i powiedz Koledze , czy :

- mając już w zbiorniku (400 l) D.zebra (~10cm) i D.brachypterus (~8cm) dałbyś jeszcze jedną skrzydlicę np. Pterois volitans lub D. biocellatus ?

- czy można w zbiorniku trzymać dwie skrzydlice tego samego gatunku ? .

- czy wielkość trzymanych skrzydlic w jednym zbiornku ma wpływ na ich wzajemną , hmmm , " kompatybilność" ;) ?

Cały czas mowa o zbiorniku typu FO ! .

W tej chwili w zbiorniku mam jeszcze motylowce, rogatnice, ustnika , pokolce itd. ,

ale coraz bardziej zastanawiam sie nad dodatkowym zbiornikiem jednogatunkowym

ze skrzydlicami w roli głównej ;)

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a-d-a-m nie ma bólu aby dodać D. biocellatuus to tych skrzydlic. Z P.volitans bym odpuścił bo z 6cm malucha w pół roku masz 20cm potwora, a potem 40cm.

A bardzo ważne, w tym zestawie z rogatnicą bym się bał o skrzydlice , rogatnice mogą je mocno skubać a nawet zamęczyć.

Wedle mnie skrzydlice najlepiej prezentują sie w ziorniku rafowym, choć w FO też radzą sobie bez problemu, największym problemem w trzymaniu kilku skrzydlic raze jest to aby każda miała możiwość się najeść. Niestety D. biocellatus przy D. brachypterus i D zebra jes raczej ślamazarny więc będzieszmusiał troszkę pomęczyć się kamiąc je i tyle. Drógi prblem to podobna wielkość aby się nie zżarły

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Łukasz , wielkie dzieki za informacje :kapelusz.

Mam chyba szczescie bo skrzydlice które posiadam (zabra,brachyterus) zjedzą kazdą rybę

( żywe słodkowodne ) jaką im dam.

Apetyt im dopisuje ,jedna ryba /2cm/ dla każdej dziennie ! ,a co bede im załował :D.

Pisałeś,że z biocellatus jest trudniej , będe się starał sprostać jej wymaganiom :D

Rogatnica -balistoides conspicillum, stawałem na rzesach by ją kupić - ma 5,5-6 cm i jak na razie jest "dziwnie spokojna" .

Mam teraz 2 zbiorniki , jeden rafowy bez ryb drapieżnych i drugi FO , a w nim kilka ładnych miękasów

dla ozdoby ,wiosną może bedzie 3-ci tylko ze skrzydlicami.

Jak na razie to nie mam wiekszych problemów - duuużo :) - gdyby nie te rachunki za światło to byłbym nawet zadowolony :D

Pozdrawiam

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmnijsz koniecznie karmienie do raz na 3-4 dni bo zapasiesz zwierzaki.

B. conspicylium to jeden z najgorszych pomysłów niestety , książkowo wręcz określana jako dr.Jackyl and mr.Hide bo potrafi zmienić zachowanie w jeden dzień. Niestety skrzydlice są super podatne na obgryzanie.

Postaraj się też urozmaicić dietę bo same słodowodne ryby na dłuższą mete to nienajkjlepszy pomysł,a w przypadku twoich skrzydlic to nie powinien być problem.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.