Skocz do zawartości
schlingel

PIKO RAFA 18l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

To mój pierwszy "zbiornik morski" i pierwszy post na tym forum, krytyka konstruktywna mile widziana.

Z zamiarem założenia morskiego zbiornika nosiłem się dobre pół roku, ciągle zniechęcany przez znajomych. Dopiero anglojęzyczne fora podobne do tego przekonały mnie że jest możliwe utrzymanie stabilnego zbiornika morskiego w litrażu poniżej 100l.

Zbiornik ma wymiary 25x25 w podstawie - 30zm wysokości.

Oświetlenie to dwie kompaktowe świetlówki (15000K i 10000K) NARVA po 11W każda. Aktyniczna świeci 11h na dobę, biała włącza się między jedenastą a szesnastą.

Filtracja zbiornika oparta jest na ruszcie podżwirowym oraz węglu aktywnym. Całość napędza głowica 350l/h AQUAEL'a

Przed włożeniem jakiegokolwiek życia zbiornik chodził trzy tygodnie, po tym czasie zostały zaszczepione bakterie a po następnych trzech tygodniach do zbiornika trafiły pierwsze miękkie korale. Xenia, Sinularia i Rhodactis. Na razie jest za wcześnie na jakieś proroctwa ale wszystko wygląda dobrze :) Xenia ładnie się kołysze Rhodactis też :) w planach za ok 3 tygodnie będzie dołożenie żywej skały i niewielkiej ilości glonów wyższych.

Planowane podmiany cotygodniowe ok 15% wody z solą Preisa.

DZIEŃ PIERWSZY PO WPROWADZENIU ŻYCIA

3133-akwa.jpg

P.S. Obudowa na oświetlenie będzie oczywiście zmieniana :)


"I want something good to die for, to make it beautiful to live..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywa skała dołożona później zasyfi ci wodę amoniakiem. Chyba, że masz skałę od kogoś z akwa i przyniesiesz ją do domu w wodzie.

Świeć więcej (dłużej) białym światłem.

Jakie masz parametry azotowe wody ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym aktynieke wywalil a dal wiecej ati blue plus cze jakos taki bo nie masz srodkowego widma


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10k wymieniłem na 8k, widmo jest bardziej zrównoważone, timer na 8k ustawiony między 10 a 19. Skała będzie brana z dojrzałego zbiornika i przenoszona w wodzie :)

Następny update dopiero za tydzień.

Pozdrawiam!


"I want something good to die for, to make it beautiful to live..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8k nie zabardzo - światło bardziej roslinne niz rafowe - będzie wspomagało rozwój glonów


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem :) nic to. Oświetlenie jest znów 10k + 15k. Xenia ładnie rośnie Sinularia zrobiła się szcuplejsza ale ma więcej wypustek. Dołożyłem jeszcze kilka małych kawałków LR i w zbiorniku mieszka krab pustelnik i dwa turbo ślimaki.

PS Z jednego kawałka wylazło coś co wygląda jak niby ukwiał, niby stłubia. Jest przeźroczysto-różowawe i ma dosyć cienkie i długie "ramiona", co to może być?


"I want something good to die for, to make it beautiful to live..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie aiptasia, poszukaj pod tym haslem to znajdziesz zdjecia i sie upewnisz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety bingo, trudno trzeba będzie Wundermani wpuścić. Choć z drugiej strony nigdzie nie wyczytałem co "niedobrego" ta zaraza robi że trzeba ją tępić.


"I want something good to die for, to make it beautiful to live..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co wiekszosc ukwialow - parzy sasiadujace korale, i dodatkowo szybko sie mnozy w akwarium


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.