Skocz do zawartości
mk

360 L - Szczecin - akcja rozpoczęta.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Po prawie miesięcznej lekturze forum, czas sie ujawnić. Temat akwarium morskiego w naszym domu przewijał się już od dłuższego czasu. No i w końcu zapadła decyzja. Stawiamy zbiornik o nietypowym wymiarze - 140 x 40 x 55 z kominem o wymiarach 15 x 15. Pojemność 280 litrów. Do tego sump. Całość wraz z szafką będzie, mam nadzieję, wykonana przez osobę chwaloną na tym forum.

Proszę o Wasze opinie na temat:

1. Sump, a w zasadzie układ komór.

- komora pierwsza - odpieniacz wewnętrzny

- komora druga - z czasem w tej komporze powstał by filtr glonowy z błotem, proszę o poradę, czy jest sens ?

- komora trzecia - z żywym piaskiem, żywą skałą. Czy prawdą jest, że stosowanie pokruszonych muszli, ewentualnie żwir koralowy, spełnia funkcje dostarczania wapnia ??

- komora czwarta - powrót do akwarium

- piąta komora - uzupełnianie poziomu wody

2. Sprzęt - najczęściej pojawiający się na tym forum, ale im więcej czytam, tym mniej wiem...

Pompa główna (do wyboru)

- Eheim Compact Plus 3000

- AquaBee UP3000

- Aqua Medic OR 3000

Pompa cyrkulacyjna (do wyboru)

- Marea Stream 4400

- Tunze - Turbelle Nanostream 6025

- Hydor Koralia 3

Odpieniacz (do wyboru)

- Beast 1200P

- Aqua Medic - Turboflotor 750

Grzanie

- Aqua Medic Titanium 200W

- Aqua Medic T Controller

Automatyczne dolewanie

- Aqua Medic Niveaumat

Proszę o opinie na temat doboru osprzętu.

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Nie znam sie :( ,co do muszli ,dostarczają Ca ,ale na pewno nie w ilościach wymaganych przez akwarium morskie.

2.Pompa Głowna

-AquaBee UP3000

Pompa cyrkulacyjna:

-2xTunze 6045+Tunze 6025 :(

Odpieniacz

Chyba Turboflotor...

Grzanie ,chyba się nie przyda ,no może na podmianki

Dolewanie ,Niveumat.


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - jeśli chcez robić taki wielokomorowy sump to zastosuj albo filtr glonowy (troche skaly i glony wyższe oswietlane odwrotnie niz akwarium) albo DSB (wtedy pokombinuj tak, zeby powierzchnia DSB miala ok 25-30% powierzchni akwarium). Aczkolwiek jedno i drugie na poczatku jest zbedne - komora zawsze sie przyda.

Jesli chodzi o zwir/muszle - jak najbardziej są one dostarczycielem wapna ale wapno to uwalniane jest w srodowisku kwasnym (bardzo niskie ph) - tak działają reaktory - więc komora w sumpie w ktorej będzie zwir koralowy nic ci nie da (poza stworzeniem sobie reaktora siarkowego i podtruwania akwarium siarkowodorem).

Odpieniacze ktore wymieniles sa powiedzmy sobie sredniawe - lepiej wydać pare stów wiecej i kupic np delteka model 525 albo 600.

Z pomp - tak jak powiedział Blazenek, aczkowliek pompy eheima sa tez bardzo fajne (bardzo ciche). Unikaj OR - warczy jak moj pies gdy jest głodny :(

pozdrawiam i życzę sukcesów


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,pompy Eheima są bardzo ciche ,ale seria Compact Plus jest sporo tańsza i spotkałem się z opinią ,że warczą jak pies alef'a :(


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze wymiary zbirnika nie sa za szczegolnie fajne jesli chodzi o ulozenie potem skały.

Polecam zrobić głębsze (minimum 50cm, a najlepiej 60cm) ja tego nie przewidzialem na swo pierwszy baniak i potem sobie plulem w twarz bo skala lezala na szybie w dwoch miejscach wiec moze (140x60x50)

grzanie wogole zbedne

jaka pompe zwrotne wybrałbym OR3500 (sam mam taka i nie narzekam) slyszalem ze aheim tez rewelacja wiec wybor nalezy do Ciebie. Ja osobiście chce teraz wymienic mojego OR3500 na 2 x OR2500)

Cyrkulacji troche za malo. Ja posiadam dwie marea6000 (w 240litrach) plus obiegowka plus malutak aquabee zastapiona w niedlugim czasie czyms ciekwaszym czyli 6045 nano. Tobie polecam równiez maree bo tania i naprawde przyzwoita. Kolega REBCIU polecal mi korale ze wzgledu na dosc szeroki strumien wydmuchiwanego powietrza, wiec moze warto sie nad nia zastanowic. Ale ogolnie wzialbym najmocniejsze koralie lub maree (6000) plus dotego na gore obiegowka i dodatkowo o jeden nizszy model niz glowne cyrkulacje z dolu. Wtedy powinno wystarczyc

odpieniek AM1000 bardzei bym polecal (niedlugo bede mial na zbyciu)

A automatyczna dolewke kupil bym od kolego z allegro :( tanie i dobre


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Błazenek :

Tak ,pompy Eheima są bardzo ciche ,ale seria Compact Plus jest sporo tańsza i spotkałem się z opinią ,że warczą jak pies alef'a :(

no to wszystko wskazuje na AquaBee UP3000. Jeden pies w domu wystarczy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez polecam zrobic akwarium szersze niz 40cm,sam mam 46cm szerokosci i to jest sporo za malo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje 100x60x50h

da Ci to 300l brutto,

bedzie to duzo ciekawsza bryla niz takie dlugie a waskie

pozdr. mariusz


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

Rowniez polecam zrobic akwarium szersze niz 40cm,sam mam 46cm szerokosci i to jest sporo za malo.

To jest moje największe zmartwienie. Ustawienie w pokoju, a w zasadzie miejsce wyznaczone na akwarium. Zbiornik ma się komponować z całością. A to niestety wiąże się z głębokością akwarium. Będę musiał zwrócić się do mojej najwyższej instancji z prośbą o przearanżowanie pokoju. :( Pompkę można zmienić w miarę bezproblemowo - akwarium już będzie ciężej. Dzięki za cenne uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mk :D

Oto patent na wyższą instancję: weź jakiś szklany pojemnik (najlepiej jakieś malutkie akwarium) - zrób ze zwykłej wody solankę dodając o 25gram zwykłej soli na litr wody (albo więcej - efekt będzie lepszy :( ). Zalej taką solanką posiadane szkło i pokaż swojej instancji jak słona woda skraca perspektywę - z 20 cm robi się mniej niż 10 - dużo mocniejszy efekt niż przy zwykłej słodkiej wodzie. Potem instancji wytłumacz, że akwarium o głębokości 40cm będzie wyglądać tak, jak by wszystko było poopierane na przedniej szybie i błazen ma problem z przepływaniem z lewego rogu do prawego. Nie opowiadaj instancji o tym, że to źle dla ryb, czy innych gadzin, tylko o tym, że to BEDZIE BRZYDKO :( skuteczność gwarantowana :D

powodzenia


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako dolewkę bardziej poleciłbym Tunze-wg mnie AM nie jest dobrym pomysłem.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dzięki za porady odnośnie wymiarów zbiornika. Faktycznie 40 cm szerokości okazało by się nieporozumieniem. Zmieniamy zbiornik na 120 x 60 x 50 (długość x szerokość x wysokość). Całość czyli akwarium, sump, szafka cała hydraulika będzie wykonana przez jedną osobę. W tym momencie wszystko jest projektowane, a ja mogę spokojnie zająć się kompletowaniem osprzętu.

Rodzaj oświetlenia.

Najprawdopodobiej akwarium będzie oświetlane lampą 2 x 150W HQI + 2 x 54W T5 aktyniczne. Rozważam jednak również lampę 6 x 54W T5. Sam nie wiem, ilu akwarystów tyle opinii. Obudowa wstępnie DIY, aczkolwiek jak się patrzy na gotowe rozwiązania ... mam o czym myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8x 54W bedzie fajne, daje Ci to taka sama moc w W jak Twoja pierwsz propozycja : 2 x 150W HQI + 2 x 54W T5 aktyniczne

6x 54W bedzie troche malo przy szer. 60 cm, ja mam taka lampe nad akwa na 6 swietlowek przy szer. zbiornika 50 cm


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej.

Ja mam akwarium 120cm szerokości , wysokości 50cm , a głebokość to 40cm.

Oświetlenie to 2 X 54W T5 , oraz 1X 150 W HQI.

Głębokość by sie przydala wieksza.

Wpadnij do mnie - zobaczysz oswietlenie - masz podobny zbiornik - zobaczysz jak smiga takie oswietlenie.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mardinus jak by mozna bylo to i ja bym sie jakos wprosil do Ciebie na ogledziny akwa, ale w celach czyto technicznych wyliczen i pytan :) Dalo by sie to jakos zaaranzowac??

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj mardinus :)

Właściwie wszystko już zostało powiedziane, ale pozwolę sobie dorzucić trzy grosze jako że mam podobny wymiarami zbiornik.

1. Sump, a w zasadzie układ komór.

- komora pierwsza - odpieniacz wewnętrzny

- komora druga - z czasem w tej komporze powstał by filtr glonowy z błotem, proszę o poradę, czy jest sens ?

- komora trzecia - z żywym piaskiem, żywą skałą. Czy prawdą jest, że stosowanie pokruszonych muszli, ewentualnie żwir koralowy, spełnia funkcje dostarczania wapnia ??

- komora czwarta - powrót do akwarium

- piąta komora - uzupełnianie poziomu wody

poprzestałbym na trzech komorach; pierwsza odpieniacz, druga DSB czy glonowy jak tam sobie postanowisz, trzecia pompa powrotna, czujnik dolewki i ewentualne grzanie (zimą przy mocnych mrozach:D ) zbiornik na wodę do dolewek zrobiłbym osobny, umożliwia to jego ewentualne wyjęcie do umycia od czasu do czasu.

Pompa główna (do wyboru)

- Eheim Compact Plus 3000

- AquaBee UP3000

- Aqua Medic OR 3000

Eheim z serii Compact podobno bardzo traci na wydajności proporcjonalnie do wysokości na którą musi wtłoczyć wodę.

Odpieniacz (do wyboru)

- Beast 1200P

- Aqua Medic - Turboflotor 750

nie polecam żadnego z nich, zastanów się nad jakimś Delteciem, moim zdaniem świetna jakość za przystępną cenę. Co do światła to mam w tej chwili 2x150 + 2x54 t5 i właśnie zmieniam HQI na 2x250, powód - ilość światła i efekt wizualny niebo a ziemia, nie wspomnę już o wpływie na korale...

Co do dolewki to ja mam czujnik od Witka i do tego jakiegoś maxi jeta i nie narzekam. To tyle, zrobisz jak uważasz, swoje spostrzeżenia opieram na własnym przykładzie...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.