Skocz do zawartości
tomek-nemo

osad na szybie!!jakie powody??

Rekomendowane odpowiedzi

W poście z tematu "sinice" popełniłem małego hochlika 20kg LS a nie LR(w przypadku LR dojżewanie byłoby oczywiste).Pominołem rówiez wiele waznych info:sól preis , podmiana ok.5%tygodniowo , suplementacja-no wlasnie SUPLEMENTACJA-od jakiś 2-3tyg.żadnej poza coralvitalizerem 2krople na 450l dziennie.Karmie 3 * w tyg. preis v-power i reef booster.Staje juz dosłownie na głowie żeby było cacy,a nalot już widać wyraznie(wczoraj czyściłem szybki).Może temperatura??28`C?


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak woda z osmozy ?? Mierzysz ??


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo...nie mierze osmo i DI ma 6m-cy,a wodę w Jelonce mamy dośc miękką i nisko zmineralizowaną,muszę koniecznie kupić tds.Jednak mało prawdopodobne aby woda przy młodym filtrze była juz tak kiepska.


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam osad na szybach ,mój jest biały ,ale schodzi bez problemu po czyściku.Nie daje nic do wody bo aqua dojrzewa ,mam 20kg LR ,nie ma LS.Woda ,którą zalałem aqua miała ok.2 (tak pokazywał TDS) a teraz ,gdy kupiłem DI 0.Podmieniam 10% tygodniowo.

Pozdrawiam


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam oznaczenia żywisy,ale ponoć dobra:),filterek nie duży(chyba 150l/dobę) ,produkuje nim około 100l/tydzień.Faktycznie ,muszę wymienić wkłady i żywicę


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z osadem zaczeły się od zalania akwa,kiedy RO był nówka.Fotki nie wkleje ,mam kiepski aparat,więc i tak by nic nie wyszło


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez TDS-a ciężko walczyć z jakimikolwiek plagami glonowymi - wg mnie woda to pierwsza rzecz jaką powinno się wyeliminować walcząc z gloniskami - dopiero potem dumać dalej. Czas kupić TDS-a.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"All you need i tds....":).Kupię czym prędzej.Ciekawe że innego typu glonów i plag nie mam,skała i przedmioty obrastają tylko wapiennymi!


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja problem z osadem na szybie mam od poczatku zbiornika - probowalem doslownie wszystkiego - malo karmilem, nie dodawalem przez jakis czas zadnych suplementow, obsady rybnej przeciez nie mam duzej, ro w porzadku, filtr z zywica do pasa. Szybe czyszcze raz dziennie:) przyzwyczailem sie, chociaz nie bylo latwo:). Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)@szymon,mam nadzieje że nie masz mi za złe stopki??u mnie obsada rybia na 450l to 1 zebrasoma,1 centro,3 błazni i 2 garby.odpieniacz am 1200l/h i przerobiony jad 2000l/h.Normalnie ten osad zmywa mi z powiek sen o idealnym akwa!! ...@szymon ,a czy nie pisałeś kiedyś że poza wapiennymi nie masz żadnych osadów?

150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skala jest o dziwo czysta. to co pojawia sie na szybie to taka mgielka glonowa w kolorze zielonkawym. Dobre strony tez pewnie ma - przy czyszczeniu korale maja troche fito.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to samo z brązowymi okrzemkami - mam wodę studzienną z dużą ilością krzemianów - TDS pokazuje zero a okrzemki i tak pokazują się na szybach. Mam tak od zawsze. Kiedyś przez miesiąc nosiłem wodę od rodziców (wodociągi miejskie) i okrzemki znikły (pojawiły się za to te zielone o których mówi Szymon) - wniosek wg mnie jest taki, że TDS=0 to wcale nie jest takie zero i dużo (b.dużo) zależy od wody jaką się posiada. Ja do moich okrzemek jestem przywyczajony - drapie je sobie kilka razy w tygodniu i tyle.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mamy taką samą mgiełkę:),faktycznie po czyszczeniu pięknie się polipują,szczególnie gorgusia


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha - oczywiscie wynik na tds to zero:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff...czyli wod byla pewnie możliwa,a powodem jest nadmiar nieodpowiedniego światła-dzienne i świetlówki do słodkich w pomieszczeniu....nic tam,pozostaje szorowanie-dobrze ze chociaz schodzi bez problemu


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zielonkawy nalot na szybach ale pokazuje się co 2-3 dni. Na początku wkurzało mnie to, szukałem przyczyn w jakości wody aż zauważyłem, że może chodzić o światło z zewnątrz. Akwa stoi w jadalni, której okna wychodzą na północny wschód. Pomieszczenie, jak mi się wydawało, bez bezpośrenich promieni słonecznych, więc tego, jako przyczynę nalotu, nie brałem nawet pod uwagę. Aż pewnego dnia musiałem wstać ok. godz. 5.00 i ku mojemu ździwieniu w akwa widno jak w dzień :). Okazuje się, że w godz. między 5-6 słoneczko pięknie oświelta jeden narożnik baniaka i akurat od tego narożnika cały nalot się zaczyna (w nim jest "najobfitszy"). U mnie wpływ "innego" światła z zewnątrz wydaje się mieć zdecydowane znaczenie (potwierdzone w pochmurne dni, kiedy szyby czyszczę jeszcze rzadziej).


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie słońce ani minuty nie świeci bezpośrednio do sklepu,jednak duże witryny wpuszczają tyle światła że faktycznie nawet przy zgaszonym świetle w akwa jest jasno.Czyli ,definitywny koniec szukania przyczyn nalotu w złej wodzie,suplementach i innych-winnym jest słońce i .Dobrze jest mieć takie fora jak aqua czy nano ,gdzie można wymienić sie spostrzeżeniami!!


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne doświadczenia. moje 30 l było ustawione tak ze po południu o16-18 swieciło słońce bezpośredni z okna, i jak akwa było w dobrym stanie to zadnych nalotów na szybach nie było- a miekaskom podobało się bezpoścrenie słońce( przez dwie szyby w oknie)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie słońca i miękkich to serwisuje takie akwa w ogrodzie zimowym,gdzie słońce operuje prawie cały dzień.Osadu na szybie jest trochę więcej niz u mnie,za to miękkasy rosna jak wściekłe(np.lobo kupiony xl mił jakies 23cm średnicy,teraz po 3m-cach ma 40 i jakieś 4-5kg wagi!!!!!!!)Aż trudno dać wiare że mogą tek szybko przyrastać.Natomiast LPS-om taka sytuacja wyrażnie nie służy,choć może to byc wynikiem nie stabilnej temperatury 27-29`C pmimo klimy i chłodziary!


150/50/60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa też jest doświetlane słońcem (około 1 - 2 godz dziennie) i z moich obserwacji wynika że wszystko czyli (ukwiały, sarco, tridacna, sps-y i lps (Caulastrea furcata) ) jest zadowolone z dodatkowego światełka.

Ale fakt, zielonkawy pyłek się pojawia i raz na 3 -5 dni przecieram szybę.

@tomek-nemo, jakie to LPS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie moglem pojac czym jest ten osad,glony sluzowe,okrzemki...??...Ja akwa musze "przejechac" szczoteczka do zebow raz w tygodniu.Zbiornik jest w sypialni i nie ma dostepu do swiatla naturalnego,mam zawsze zamkniete okiennice.Ostatnio czytalem na temat glonow "diatom algae" i mysle ze to jest wlasnie ten osad...ale w opisie zaznaczono ze wystepuje w "swierzych" paromiesiecznych zbiornikach a najlepsze do zwalczania sa slimaki takie jak nerite snails,cerith snails (cerithium stercusmuscarus)...palce mozna polamac na lacinie.Do tej pory uzywalem odpieniacza prizm de luxe red sea i za namowa znajomego kupilem "prawdziwy " odpieniacz z pompa cyrkulacyjna i oczywiscie na wyrost...stal sie cud,wszystkie to brazowe swinstwo laduje w kubku.Tyle co napienil prizm przez tydzien wylewam co drugi dzien...poza tym to co wylewam teraz smierdzi capem a wczesniej bylo wlasciwie bezwonne.Wiec chyba gosc mial racje by kupic mocny odpieniacz,jakby tego bylo malo zamowilem "mash-mod" w Stanach by wzmocnic dzialanie odpieniacza,podnioslem tez kh do 10 a w planie mam zastosowanie ozonu i mierzenie redoxa.Jak do tej pory osad sie nie pojawia,ale mam oko na zbiornik,lubie experymenty ,wiec bede dalej experymentowal.Chce tez podniesc cyrkulacje ze 100X na 150X,ale o zmiennym natezeniu wyplywu wody.Zauwazylem ze to (cokolwiek to jest ) brazowe dziadostwo lubi takie miejsca jak wyloty pomp,grzebien,i tam gdzie pompa "wali" bezposrednio,wiec staram sie ustawic pompy w nicosc.Jezeli dluzej nie czyscilem tego brazowego to robilo sie zielonkawe...ciekawe czy piszemy o tym samym...??...Jesli chodzi o wode to mam precyzyjny tds,dobra osmoze i di,woda ma "zero",choc z tym "zerem" to troche dziwna sprawa i mysle ze nie da sie otrzymac perfekcyjnej zerowej wody...juz po paru dniach stania zalapie cus z powietrza i zaczyna sie "jeden",potem "dwa"...Pozdrawiam...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.