Skocz do zawartości
Marcin i Kinga

przeprowadzka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i zwracam sie o pomoc. Otoz zamierzam przeprowadzic sie z baniaka 60 litrowego na 300. Problem moj tkwi w tym jak to rozwiazac, a konkretnie chodzi o wode. Jesli zaleje nowy baniak solanka to bede musial przechodzic caly dluuugi okres dojrzewania zbiornika? Czy czesciowo przelewac wode z aktualnego zbiornika? Nie wiem, prosze o pomoc i porady. Dziekuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinieneś całą wodę ze starego baniaka wlać do nowego i potem dolać świeżej chyba że masz możliwość i w okolicy sklep z solanka to byś się mógł jakoś dogadać aby z podmian dali ci trochę wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zrób tak że najpierw zalej baniak solanką wsadź nową skałę tyle ile masz jej dołożyć i niech akwarium dojrzeje a potem przełóż całe życie z małego akwarium :) i po sprawie . :)

O ile dobrze pamiętam tak zrobił "tynio" wiec jak coś podpytaj sie jego ale jak dla mnie jest to jasne jak słońce :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca bo życie w starym akwa bez skały może w międzyczasie zmarnieć.

Jeżeli nowe akwa jest w innym miejscu (nie musisz starego szkła usuwać, żeby postawić nowe) to bym przelał całą wodę ze starego akwa do nowego - skałę rozłożył na dnie tak szeroko jak się da - aby tylko była przykryta wodą. Dolał bym z 20-30 litrów nowej solanki i potem dolewał po kolejne 20-30 L co 2-3 dni. Cyrkulacje dał bym tam na maxa tak aby były spore fale a dolewaną nową wodę napowietrzał bym bardzo mocno przed wlaniem conajmniej 24h

Bez odpieniania zbiornik ci przeżyje przez 1-2 tygodnie tymbardziej że będzie praktycznie ciągła dostawa nowej - czystej wody.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłącze się do pytania. Też czeka mnie przeprowadzka, ze starego zbiornika będzie ok. 240 l a do nowego potrzeba ok. 380l. Czy zbierać starą wodę z wymian, czy brakującą ilość ok. 140 l (ok.40% całego obiegu) uzupełnić świeżą solanką? Prośba o podpowiedź.

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal - te 40%, jesli mozesz, to przygotuj kilka dni wczesniej i napowietrzaj. Po przeniesieniu akwa do nowego, dolejesz powolutku (moze byc kropelkowo) do pelna nowej wody i nic sie nie powinno stac. Raczej przeniesienie starego podloza bedzie mialo wiekszy wplyw. Mysle, ze delikatne ponowne dojrzewanie i tak Cie nie ominie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alef mi chodziło że starego akwarium ma nie ruszać wcale a dopiero jak nowa skała dojrzeje ,przenieść wszystko do nowego :)_o


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! pozwole sobie podpiac do tematu bo za mniej wiecej tydzien mam sie zamiar przeprowadzic z baniaka 60 litrow do 165. i tu ten sam problem... w obecnym ok. 12-15 kg skaly, w nowym dojdzie 10 nastepnych juz odgazowanych lekko, odlezanych kiligramow. W obecnym akwarium mam 9kg zywego piasku, w nowym ma byc 9kg nowego piachu + ten juz uzywany. Nie wiem zupelnie jak sie do tego zabrac, kazda opcja ma jakies minusy. Zycie w tej 60tce rozwija sie super i nie chcialbym tego skopac... wyjmujac skale napewno wzrusze podloze a tam wiadomo, jak sie wydostanie syf z dna bedzie tragedia. Mam mozliwosc aby jakis czas tydzien-dwa chodzily dwa baniaki. prosze o rady...


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michu23, ja bym te stare podłoże odpuściła. tydzień temu przeniosłam towarzystwo do nowego lokum. 2/3 świeżej wody przygowane kika dni wcześniej, przełożyłam skałę, dolałam wodę z poprzednigo akwarium i jak na razie wszystko gra.

ale jak zobaczyłam po wyjęciu skały i spuszczeniu wody, co dzieje się ze starym podłożem to strach pisać... miałam 2-3 cm warstwę grysu koralowego.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przeprowadzkę 2 tygodnie temu i również podłoże z grysu koralowego poszło do kosza, dałem nowe podłoże i 40% świeżej solanki. Czas pokaże czy przeprowadzka przebiegła poprawnie. Jak na razie wszystko wyglada ok oprócz Euphylli, która nie chce się pokazać w całej okazałości.

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki :( myslalem by zrobic to tak, ze nowy zbiornik zalac i posolic na 3/4 pojemnosci, wlozyc skale, odpieniacz a nawet 2 na maksa (beast 400p i miniflotora), cyrkulacja tez na full, potem dolac wode z istniejacego akwarium i przekladac zycie... co do piasku to mam worek nowego a stary poprostu chcialem wyplukac w czystej RO kilka razy... ale moze faktycznie sie go pozbede i wymieszam ten np z tym... http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_21&products_id=2054. Co myslicie? Pzdr!


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tez sie mierze wlasnie z przeprwoadzka. Mam nadzieje ze ja knajszybciej czyli w tym tygodniu :())

Ja mam troche wiekszy problem bo wiec zabawy wkoncu 240 do 430 literkow to juz troche jest. Najgorzej bedzie z piachem bo w akaw mam go ponad 30 kg. Doszedlem do wniosku ze albo poprostu go przerzuce na spod nowego akwa i dodam kolejne 30 kg nowego albo najpierw przeplucze szybko w ro i co przezyzje to przezyje i wymieszac z nowym piachem. Jak uwazacie który pomysl lepszy. wime ze oba ryzykowne ale... napewno starego nie wyrzuce. Z reszta zycie nie bedzie raczej wiekszych problemow. Przynajmniej tak mi sie wydaje. Nowa skala moczy sie juz ponad 3 miechy u mnie w akwa i rybki naprawde nie maja gdzie plywac bo w tej chwili jest tam gruzowisko a nie akwa, ale za to jaki stabilny system :(


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem przeprowadzke z 250+60sump na 550+250sump zbiornik miał stać w tym samym miejscu co strasznie utrudniało sprawę a dodatkowo dekoracyjna 250-tka pierwszego strała się sumpem drugiego :> . Najprościej było zamówić 600l wody w sklepie w proporcjach 400l nowej solanki (mieszała się 7 dni po zasoleniu) + 200 chodzonej wody i wnieść to na czwarte piętro (10 pojemników po 60litrów) + oczywiście woda z mojego akwa. Następnie przełożyć zwierzaki do pojemników z pompami cyrkulacyjnymi i rozpocząć przeprowadzkę. Oczywiście wszystko wcześniej przygotowane , nowy stolik , orurowanie , wklejone grzebienie przelewowe , dobrze "namoczona" dodatkowa żywa skała etc. Prze 3 dni akwa chodzilo bez sumpa bo musiały poschnąć powklejane przegrody ale ogólnie cała operacja sie powiodła mimo, że trwało to 48h bez przerwy :/ .

@Werner jedynie pomysł z piachem mi się nie podoba, ja podłoże wywaliłem (może nie piach i dlatego to mało bolało, ale mimo wszystko jeżeli masz dużo zwierzątek na rafie to piachu bym nie przekładał, dał bym nowy za jakieś 2 - 3 miesiące)

Życzę powodzonka i pozdrawiam

Marcin


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki jest najlepszy sposob, na dodanie piasku do funkcjonujacego i w pelni dzialajacego akwarium? tak by nie zrobilo sie mleko? ostatnio wsypalem delikatnie worek, rozcialem go na dnie, delikatnie wysypalem piasek... ale widac przez 2 dni i tak nic nie bylo :/


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko OK. u mnie duzo prosceiej osmoze mam pozadna (wydajnosc hmmmm jakies 40-50 litrów na godzine) Wiec z przygotowaniem swiezej solanki nie mam problemow. Co do piachu. to albo dam teraz wszystko albo to co mam. Wiem jak sie konczy takie dokladanie. Gdzies jest 4 a gdzie inadziej 8 cm. wiec nie chce tak. Zeby pod skala bylo po 2 cm piachu i czesc skaly mi sie potem przykrylo. Trochge bez sensu. Na piach wydalem troche kaski wiec mi jest go zal daltego bede probowal. Tylko teraz który pomysl lepszy, czyli z dwojga zlego co lepiej wybrac.

U mnie az jest problem z przeprowadzka bo tez ma stac banbiak w tym samym miejscu :/ ale damy rade :(


praca, praca, praca... i kurna na akwarium nie starczyło czasu, ale jeszcze tu wróce tylko za jakies pare lat. Wtedy bedzie 640 literków :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach w ilości 18kg wsypałem od razu. Mleko było, ale po 6 godzinach woda się prawie wyklarowała.

Oczywiście nie obyło się bez przygód. Nowy baniak ma trójkątny kominw którym były wywiercone 3 otwory(zasilanie, odpływ i rewizja) pod armaturę NIBCO. Rury wkleiłem kilka dni wcześniej i baniak stawiałem z wklejonymi rurami. Niestety podczas stawiania nie trafiłem w wycięty otwór w blacie i stało się - jeden przelot załamał się z gwintem. Zapasowego przelotu NIBCO nie miałem, zwierzaki w czym się da a ja zostałem ze zbiornikiem z dziurą w którą nie miałem co zamontować. Dysponowałem "szarymi" przelotami więc szybka decyzja i wywaliłem pozostałe 2 rury NIBCO, następnie dociąłem trójkątną szybkę , którą zakleiłem wszystkie 3 otwory w dnie komina. Wiertło 10 mm do szkła, brzeszczot wolframowy i w ciągu 2 godzin zrobiłem otwór w bocznej ściance komina pod przelot Gamrat. Tak więc zostałem z jednym odpływem w kominie bez rewizji a powrót idzie na zewnątrz zbiornika :(

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wener ... z dwojga złego lepiej opcja pełniejsza czyli wszystki piach odrazu, a co do osmozy to wężyków przypadkiem nie pomyliłeś ? (żart) ponad 1000litrów na dobę wody osmotycznej to aż niewyobrażalny wynik jak dla mnie.

@Cika dbaj o czystość zaworu na zlocie i wlotu do rury zlotowej, bo bez rewizji ...... może być mały potop.

Pozdrawiam

Marcin


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.