Skocz do zawartości
wildschek

Zywica MB400 czy membrana do bani ????

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się co może być przyczyna złych odczytow TDS paramterow wody ?? Jakis czas temu zauważyłem u siebie wysyp miejscowy na skalach glonow brunatnych , jako ze czas przyszedł na wymiane membrany stara byla 1,5 roku zmieniłem od razu prefiltry oraz zakupiłem nowa zywice do DI MB400 z czystej wody. Wymienilem wszystko i co ??? dobrze było przez 3 dni ... TDS po RO pokazal 0,00 ale tylko w pierwszych 3 dniach .. wody w sumie nie wymieniałem duzo bo może jakies 100 litrow max bo przy okazji zrobiłem podmianke .. Jakiez moje było zdziwienie kiedy to po 3 dniach TDS pokauje mi 0,03-0,07 a czasami nawet skacze 0,10 oczywiście po RO. Zastanawiam się czy membrana jest ciachnieta czy zywica trefna co jest nie tak wk. mnie bo nie wiem od czego zaczac ??? Zaznaczam ze wielokrotnie zmieniałem już w przeszłości wkłady z żywicy MB400 i zawsze 1 litr zasypu starczal mi na ok. 3 miesiace zanim TDS pokazal np. 0,02 .. jak sobie z tym poradzic ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zywica bywa do bani (mozna trafic na regenerowana jak sie ma pecha) - sproboj najpierw z nowa zywica, bo to tansza sprawa niz membrana, choc jesli TDS pokazuje po RO 0.07 to jest 70ppm? To by znaczylo ze membrana w ogole nie dziala, czy moze jest to 7ppm?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pamietam ile tds ma tam tych zer jestem w pracy ale wydaje mi sie ze pisze tam 0,07 ppm a nie 0,007 bo czterech miejsc raczej nie ma ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to pewnie zywica - sproboj moze z MB20 - u mnie duzo dluzej dziala niz MB400, a cenowo podobnie wychodzi.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mateusz uscislijmy z tym TDS teraz dzwonilem do domu i odczytali mi ile jest miejsc na tds i jest 3 miejsca czyli odczyt jest nastepujacy 0,07 ppm


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, TDS pokazuje w ppm (part per million), czyli w milionowych czesciach, standardowe TDS uzywane przez akwarystow maja po prostu zakres 1-999, lub 1-1999.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to znaczy jak ja mam ten TDS z dwoma sondami montowanymi na przewodzie przeplywowo - jedna sonda przed DI druga po DI a na skali wyswietlacza jest 0,07 ppm a nie 0,70 czyli czyli ile jest 7 czy 70 ppm bo juz zglupialem ??? wg. mnie 7 ppm


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz- jakiś czas temu miałem to samo tzn kupiłem MB400 i była chyba przedatowana, albo jakaś feralna bo nie działała wogóle, wynik sprzed jak i po DI nie róznił się niczym. Teraz kupuję MB20 i jest OK.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek: a masz w ogole przecinek na wyswietlaczu? Moj TDS pokazuje po prostu liczbe z zakresu 0-1999 i tyle, wiec nie mam problemu. Ile pokazuje przed DI u Ciebie?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze jest przecinek i dlatego pisze 0,07 ppm a u mnie akurat przed DI nic teraz nie pokazuje bo urwala mi sie sonda przy wtyku ale po DI jest i tam pokazuje mi 0,07 ppm


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jestem juz w domku i faktycznie nie ma przecinka ale jest 3 miejsca czyli 007 ppm . To jak to w koncu interpretowac ????? i co jest zle membrana czy ta zywica ??? ... jedno i drugie praktyczniue nowe !


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obstawiam ze to zla zywica byla :) - kup 1 litr MB20 i za kilka dni bedziesz mial odpowiedz. 7ppm to nienajlepszy wynik po DI, taki moze byc po samej osmozie, ale zywica powinna zbic to do zera.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak kiedys mialem 000 ppm ale cos ta zywica jest nie taka ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wlasnie zrobilem przelozylem sondy zeby sprawdzic ile ma przed TDS po samym RO i ma w tej chwili 032 ppm


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze sprawdź wodę z kranu, membrana powinna zatrzymywać conajmniej 95% tego co w kranie. Jeśli masz sprawną membranę to w kranie będziesz miał ponad 600. Przy 32 po RO żywica bedzie Ci sie szybko zużywała :) Ja mam po RO 3-4 i pół kilo mb400 wystarcza mniej wiecej na 500-600 litrów. Twoja woda po RO ma wskazanie 10x wyższe więc policz sobie sam :) (oczywiście nie jest to takie proste bo zużycie żywicy nie przebiego wprost proporcjonalnie do wskazań TDS ale napewno daje obraz w jakim tempie bedzie Ci się zużywała żywica). Istotne jest również spuszczanie początkowego odcieku do kanalizacji i dopiero po około 15 minutach puszczenie jej przez DI inaczej również w drastyczny sposób przyspieszasz zużycie złoża!

Pomyśl o membranie o małej wydajności - np. 50GPD zazwyczaj radzą sobie dużo lepiej z oczyszczaniem bardzo brudnej wody, dodatkowo wolniejszy jest przepływ przez złoże DI - co również nie jest bez znaczenia.

Na koniec dodam, że pomiar TDS podaje tylko ilość a nie rodzaj rozpuszczonych substancji i nie można stwierdzić definitywnie że 7 to zły wynik.

Może się zdarzyć że woda ze wskazaniem TDS 7ppm spowodowanym niegroźnymi solami mineralnymi może być lepsza niż woda z 1ppm gdy bedą to fosforany, miedź czy też metale ciężkie. Najlepiej jednak dążyć do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

froolk wlasnie zmierzylem wode w kranie i ma 376 ppm czyli co membrana do gazu jak pokazuje juz teraz az 056 ppm po RO ????/ Kurcze ta membrana ma 3 tygodnie ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet jak zlejesz kilka litrow z osmozy to nadal tak wysoki poziom na TDS? Sproboj kilka litrow do zlewu i zmierz po RO - moze sie znacznie poprawic.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mateusz zawsze tak robie zawsze zlewam z 15 min i niestty najnizszy poziom przed RO to 045-050 a po RO 008 wiec co w koncu ??? sama woda ma 376 ppm , mi sie wydaje ze cos trefna membrane kupilem


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znaczy jak rozumiem przed i po DI miales na mysli w poprzednim poscie. Ale faktycznie cos z nia nie tak - czy nie ma mozliwosci ze uszkodziles membrane przepuszczajac choc troche wody wprost bez prefiltrow (chlor uszkadza membrane) lub bez przeplukania prefiltrow (mogla sie zapchac pylem weglowym)?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź też, czy ta uszczelka czarna na membranie na pewno jest sprawna i nie przepuszcza wody jak u mnie, wystarczy małe uszkodzenie i część wody przechodzi obok membrany, stąd kiepskie wyniki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie tak tez myslalem bo te odczyty na TDS sia jakies plynne raz jest przed DI 056 ppm a za chwile skacze na 120 poczym spada na 15 ppm i tak sie tez zastanawialem czy przypadkiem gdzies bokiem nie idzie woda ale nie wiem czy ta duza uszczelka przy gorze tej tuby czy te dwie mniejsze na wylocie ale cos w tym jest bo odczyty na TDS sa skaczace ...:)(


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 2 male uszczelki na wylocie membrany sa najwazniejsze - wchodza mocno na wcisk do obudowy membrany, ta na gorze tuby tylko uszczelnia cala obudowe, jak nie nie cieknie to jest ok, ale sproboj wcisnac membrane do obudowy mocniej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz wciskalem mocniej slabiej i ciagle to samo cos mi sie zdaje ze to membrana cos szwankuje przepuszcza chyba bo tak jak pisalem wczesniej odczty TDS sa skaczace i to mocno wiec coz robic trzeba chyba membrane zmienic tylko juz sie teraz zastanawiam na jaka ??? 100 czy 50 - tke ??? A ile powinna zatrzymywac membrana skoro mam 376 ppm w kranie to po RO powinna miec w granicach 015 ppm a ma 037-048 ppm


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc IMO jak już pisałem - kup 50GPD ja mam w sumie około 700ltr wody, robię co tydzień podmiany po 70 litrów i mniej wiecej 70 litrów wody mi paruje i radzę sobie z membraną 50GPD. Nawet wole ją od poprzedniej 75GPD bo napełnia mi 70 litrową bańkę równo 12 godzin (poprzednia 9 godzin) więc puszczam na noc i rano mam wodę do podmiany , potem puszczam do zbiornika na słodką wodę i wieczorem mam full i na tydzień spokój :)

Co do skuteczności. TDS wskazuje mi w kranie 290-320 ppm, gdy miałem membranę filmtec'a 75GPD po RO miałem 12-15ppm , a teraz na 50GPD również filmtec'a ma 3-4ppm!!! Wydajność membrany niewiele mniejsza a wskazanie TDS 4x niższe!

Jeśli jesteś pewien, że nie skopałeś montażu membrany to ją reklamuj u sprzedawcy - IMO puszcza za dużo zanieczyszczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tu jest skopac przy montazu wszystko proste a swoja droga nie wiem czy ktos mi ja przyjmie do reklamacji kupowana na allegro ale na f-re wiec sprobuje jutro przedzwonic do goscia ..


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.