Skocz do zawartości
tirno

Niagara w splywie once again

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dawno mnie tu nie bylo:) Stawiam takie akwariontko 120x75x70 z cala szafa zbiornikow technicznych, pompa Red Dragon 6500 i splyw w zbiorniku glownym 25x25, rura splywowa 40mm. I co? I jest sobie durso, ktoro nie szumi i jest Niagara pod spodem. Tzn. durso jest z rury 40, z zaworkiem odpowietrzajacym Gardeny no i tak: jak zaworek zakrece to podnosi sie poziom wody w kominie (pompa jest na tyle mocna, ze zdjalem grzebienie), zaworem kulowym pod spodem nie idzie wyeliminowac halasu- dodam, ze nie mam pod spodem syfonu a la zlew. Aha, pompa my bypass do jednego ze zbiornikow technicznych (nieduzy przeplyw) powyzej sumpa, wiec na pewno nie ma tych 6tys przeplywu. Czytalem rozne stare posty nt. wyciszania durso i.. nie czaje bazy, a zdjecia jakos z tych postow poznikaly. Musze cos zrobic, bo mi zona wywali akwarium przez balkon..........:)_o


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... Nie widziałem nigdy na oczy działającego durso więc nie powinienem się wypowiadać, ale kiedyś szukając wrażeń zbudowałem sobie durso właśnie według wszelkich prawideł sztuki i działało u mnie jakieś... 10 minut! Pewnie się mylę, ale ja plusów tego rozwiązania nie widzę, nie wiem czy ktoś ma takie rozwiązanie u siebie, pewnie ma, więc niech się wypowie... Ja to wywaliłem bo podobnie jak u Ciebie albo wysysało mi wodę z komina i siorbało, a jak odpowietrzyłem to waliło bąble do sumpa i hałasowało niemiłosiernie... Pewnie gdzieś popełniłem błąd, ale wolę prostsze rozwiązania. W prostocie siła! Czyli około 15-20 cm rurka zatkana na końcu zaślepką i powiercona jak szwajcarski ser jako spust wody, na dole w sumpie odpowietrzenie i święty spokój :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo wykonane dursco raz stawione jest niezawodne i cichutkie :) u mnie już pracuje w obecnym akwarium 9 miesiąc (od zalania) bez potrzeby jakichkolwiek ustawień i poprawek (raz ustawiony zawór na początku na spuście)

ostatnio zbudowałem drugie u kolegi Piter32 i też może napisać jaka to cisza i niezawodność :) (jedyne zabezpieczenie to rewizja :) odpowiednio duża :) żeby w razie zaniku prądu - gdy się dursco zapowietrzy i nie będzie komu odpowietrzyć - odprowadzała pompowaną wodę do sumpa :))


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

durso - why?

no wlasnie, zastanawia mnie ta kwestia.

Mam swoje akwa z sumpem, splyw jest na zwyklej perforowanej rurce tuz nad dnem komina.

Kanalizacja nie halasuje,

I teraz zastanawiam jakie zadania spelnia durso?

Durso lepsze od zwyklego splywu?

Dzieki za info.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja poprosze przepis na prawidlowe ciasto pt DURSO:satisfied Dodam, ze nie mam rewizji w kominie, tylko splyw w sumpie, ostatecznie moznaby zalozyc przelew, ale...


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tirno bez rewizji nie rób durso bo jak się zapowietrzy to ci sumpa do akwa wypompuje i na podłogę :) (po to jest rewizja żeby w takim przypadku odbierała całą pompowaną wodę)

smithpl i tak i nie, w twoim przypadku przy brak prądu spłynie cała zawartość wody z komina do sumpa (zgadza się??), przy dursco (jeśli się go dobrze ustawi i będzie miał odpowiednią wysokość) to spłynie może 5 cm wody z komina a następnie się zapowietrzy - wniosek, można mieć mniejszego sumpa i go nie przeleje (ja mam tylko 70l bo większy nie wlazł a jak by miał mi cały komin spłynąć do niego to by była powódź - komin 50x12x50 więc trochę wody w nim jest)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie durso ma po prostu na wierzchu dziure 5mm, bez zadnych wezykow i nic sie nie zapowietrza nigdy, poziom wody w kominie stabilny (choc troche faktycznie trwala regulacja)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump jest tak wyliczoony, ze komora pompy nie przeleje zbiornika, ale wlasnie.. sa wersje durso z odpowietrzeniem i bez, a ja dalej nie mam porzadnego przepisu................


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam z odpowietrzaniem (wężyk z zaworkiem) i jak mi się zdarza że przyjdę do domu i słyszę siorbanie rewizji (był brak prądu) to tylko zaworek otwieram na 2 minutki żeby się woda przelała i go zamykam :) chwilkę trwa (5 min może) zanim całe powietrze zostanie wyssane z rury a potem błoga cisza :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel, kochany, odpowiedz mi na pytanka:

1. jaka srednica rury w stosunku do srednicy srubunku (czy wieksza)?

2. jak wysoko od krawedzi komina jest kolanko i wylot powietrza?

3. czy masz cos jeszcze pod spodem- zawor kulowy tylko, czy syfon, czy...?

4. jak wyglada to odpowietrzenie- gdzie ten wezyk z zaworkiem, bo mi na razie nic nie swita?

5. jaki masz przeplyw, bo Eheim 1060 (jak masz w podpisie), to nie kojarze modelu...?

Jeszcze raz moj problem- jak zamkne zawor, to mi skacze poziom wody w kominie


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc tak :)

oto poglądowy rysunek (się nie śmiać robiony na poczekaniu)

917-dursco1.jpg

opis:

wszystko wykonane z rurek VDL o średnicy zewnętrznej 42 mm (se przechodzi przez przelot w dnie)

główna rura (przechodząca przez blat idzie prosto w dół i w wygodnej odległości od "sufitu" szafki jest zawór (te czerwone)

na wierchu jest zaworek odpowietrzający (zaślepka i wklejony zaworek gardeny)

poziom wody jest ustawiany zaworem tak aby przykrył poziomą rurę (w razie awarii prądu woda zostanie zaciągnięta tylko do pierwszego otworu w pionowej rurce która jest sitem aby ryby nie wpadły przypadkiem - mam durnego gobidona histo co kocha siedzieć w kominie - i wtedy się zapowietrzy, poziom opadania wody w kominie jest zależny właśnie od pierwszych otworów) ale żeby był minimalnie poniżej rury rewizyjnej

sam poziom wody jest na wysokości szkła z którego jest zrobiony komin (czyli praktycznie ok 1 cm niżej niż w akwarium - spiętrzenie przez grzebień)

pompa ma teoretyczne ok 2500l/h ale u kolegi piter32 z tych samych rurek zrobione jest dla pompy 3500l - u mnie po prostu zawór dolny jest bardziej zamknięty niego bardziej otwarty

poziom wody regulujesz właśnie dolnym zaworem tak aby przykrył poziomą część ale nie przelało przez rewizje


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam że jak raz ustawiłem poziom w kominie zaworem (tym dolnym) to do dzisiaj go nie ruszałem (tylko zaworek odpowietrzający gdy brakło prądu i się zapowietrzyło - normalnie jest cały czas zamknięty)

edit: a nie ma prawa zasysać powietrza (musi być szczelnie poklejony) inaczej będzie cały czas siorbać i robić sztorm w sumpie, podobnie zaworek odpowietrzający musi idealnie trzymać i nie przepuszczać powietrza

edit2: stawienie tego poziom jest czasochłonne i wymaga cierpliwości :) pierwszy swój stawiałem 2 dni u piotrka poszło w kilkanaście minut :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie durso z dziurką u góry w która wstawiony jest wężyk 4/6mm i jest on zanurzony na kilka milimetrów pod powierzchnią wody przy działającym obiegu.

Jak wyłączę pompę,woda spływa do sumpa,końcówka wężyka wynurza się i ciągnie powietrze

a jak uruchamiam pompę,to zanim woda w akwarium spiętrzy sie na grzebieniu to durso zdąży sie odpowietrzyć,potem końcówka wężyka zalewa się wodą i jest cisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel, rysunek piekny, mam dokladnie tak z dokladnoscia do rewizji i perforowanej rurki na koncowce i.. musze poprobowac- pokombinuje jeszcze z tym wezykiem na koncowce:O_o sie zobaczy, na razie dzieki chlopaki! jak ktos ma jeszcze jakies 'popular modifications' to chetnie poczytam


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest dosc podobnie, tylko na gorze kolanka nie ma zadnego wezyka, tylko dziurka kilka mm, calosc jest zanurzona kilka cm ponizej poziomu wody (w kominie tez mam poziom kolo 2cm ponizej poziomu w akwa (tylko tak nie halasuje) - po wylaczeniu pradu nie trzeba nic zasysac / odpowietrzac, samo sie odpowietrza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie- wersja z zaworkiem lub rureczka/wezykiem- obie pracuja, ta druga bezpieczniejsza w razie braku pradu. Cicho jak makiem8)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak jak Mateusz, też mogę Ci polecić ten patent:) Sprawuje się świetnie i cisza jak makiem zasiał:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel - a ten zaworek gardeny gdzie można dostać ? dostane go w castramie ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.