Skocz do zawartości
seb

Węgiel a absorbent fosforanów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Tak się jakoś ostatnio zastanawiałem nad pewną kwestią i żeby nie było że nie używałem opcji "szukaj" bo używałem, ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem... Mianowicie, rzecz niby błacha, ale mnie akurat daje do myślenia, chodzi o to że z tego co wiem nie ma na rynku węgla zupełnie wolnego od fosforanów (nawet jeśli producent się zarzeka na opakowaniu że tak jest), a z fosforanami walczymy z wiadomych powodów, używając węgla wprowadzamy ich trochę do zbiornika, raz mniej raz więcej ale zawsze coś... Istotą sprawy jest więc pytanie czy ma sens używanie samego węgla bez jedoczesnego używania absorbenta fosforanów? To tylko takie moje główkowanie, pewnie ktoś wie więcej na ten temat więc proszę o wypowiedzi:reading

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel przed azstosowaniem należy moczyc w RO dwie doby , to pomoże wyciągnąc resztki PO4.

Co do zastosowania samego węgla bez absorbera fosforanów jak najbardziej można.

Wiele zbiorników tak działa ( między innymi mój ), jednak jeśli ma to byc zbiornik SPS-owy to redukcja PO4 jest jak najbardziej wskazana. Fosforany mozesz usuwać absorberem lub bakteriami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakimi bakteriami dokladnie da sie fosforany usuwac da sie je kupic kupic


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ,że mozna kupić.

Jeden z przykładów to Zeostart2 firmy Korallen- Zucht .

Tylko pamietajmy , że filtracje bilogiczne nie działaja tak szybko jak absorbery.

Jesli masz wysoki poziom Po4 to proponuje zastosować Rowę a potem bakteriami utrzymywac niski poziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Andrzeju, miałem nadzieję że się wypowiesz i byłem ciekaw co o tym sądzisz. Powiedz mi tylko jeszcze czy jest jakiś przelicznik ile RO na jaką ilość węgla żeby moczenie odniosło zamierzony skutek?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ,ze czym więcej RO tym lepiej do moczenia , ale bez przesady 1 litr wegla jak wymoczysz w 5 L RO to w zypelnosci wystrczy . Jesli podgrzejesz wode do 90 stopni i wtedy zalejesz , to dodatkowo zwiększysz skutecznośc węgla.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam jeszcze pytanie w drugą stronę, co z używaniem samego absorbera bez jednoczesnego używania węgla?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Oczywiscie ,że mozna kupić.

Jeden z przykładów to Zeostart2 firmy Korallen- Zucht .

Tylko pamietajmy , że filtracje bilogiczne nie działaja tak szybko jak absorbery.

Jesli masz wysoki poziom Po4 to proponuje zastosować Rowę a potem bakteriami utrzymywac niski poziom.

a czy takie bakterie trzeba dolewac co jakis czas czy wystarczy raz


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Dzięki. Mam jeszcze pytanie w drugą stronę, co z używaniem samego absorbera bez jednoczesnego używania węgla?

Używanie węgla nie jest konieczne , ale pomaga usuwac toksyny . Zwlaszcza kiedy obsada jest mieszana.

Najbardziej wymagajacymi koralami są SPS-y i to głownie dla nich te zabiegi. LPS-y lubia trochę brudniejszą wode ,więc im PO4 czy No3 na małym poziomie nie przeszkadza a nawet pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Używanie węgla nie jest konieczne ' date=' ale pomaga usuwac toksyny . Zwlaszcza kiedy obsada jest mieszana.

Najbardziej wymagajacymi koralami są SPS-y i to głownie dla nich te zabiegi. LPS-y lubia trochę brudniejszą wode ,więc im PO4 czy No3 na małym poziomie nie przeszkadza a nawet pomaga.[/quote']Czyli nie ma jakiejś zależności między używaniem absorbenta fosforanów i węgla? Oczywiste jest że optymalnym rozwiązaniem jest redukcja ogólnie pojętych związków niepożądanych w zbiorniku,, ale nurtuje mnie problem czy np. absorber Rowy nie wydziela do wody jakichś metali ciężkich czy innego syfu i czy w związku z tym nie jest tak że przy jego stosowaniu musimy stosować równolegle węgiel...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Bakterie do redukcji PO4 i NO3 dozujemy 2 x dziennie i to jest bardzo ważne.

Najlepiej po zgaszeniu swiatła i druga dawkę rano zanim sie zapali.

podłączę się z pytaniem (może banalnym), jeżeli zamierzam w nowym zbiorniku stosować węgiel i absorber PO4, to rozumiem, że dozować wymienionych przez Ciebie bakteri już nie muszę?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowa jest na bazie tlenku żelaza , więc widomo że cos trafi do wody i najlepszym rozwiazaniem jest stosowanie równolegle węgla i Rowy.

@nika , jesli stosujesz Rowe + węgiel to bakterii nie musisz stosowac , chyba że chcesz usprawnić filtracje o bakterie nitryfikacyjne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew, o.k., dziękuję. na razie nie stosuję, ale w nowym zbiorniku chcę zacząć (wreszcie będę miała sump), stąd moje pytanie.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Andrzeju:) moja ciekawość została zaspokojona:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolicie to ja się podłączę z moim pytaniem. Tytuł wątka jest podobny i może został pominięty. Chodzi mi o proporcje w stosowaniu węgla i absorbentu. Pytanie

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Zatorek ,może tak, podam Ci "przepis" który ja stosuje na moje 400 lit:

250 ml węgla - KZ, wymiana co 1 miesiąc poprzedzona 3 dniowym moczeniem w wodzie RO

100 ml absorbera fosforanów -Rowa , wymiana co 1 miesiąc bez moczenia :)

1 ml Zeostart2 - KZ dozowanie codziennie z podziałem na dwie dawki wieczorem, 0,5 ml rano 0,5 ml

efekt - zejście z 50 do 10 NO3

- zejście z 0,045 do 0,020 PO4

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wyglada sprawa dozowania Zeostart2? Na um-um i reefshopie jest podane Dozowanie: 1ml/100 litrów wody dziennie, na innej stronie Dziennie 2ml/1000L - roznica jest 5-ciokrotna? I jednoczesnie wszedzie sa informacje, zeby nie przekraczac maksymalnej dawki :)

Jak sie ma stosowanie Zeostartu2 i np Prodibio Biodigest? Czy maja podobne dzialanie i sie wykluczaja?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mateusz, doświadczenie i opinie fachowców w tych sprawach pokazują że nie należy dokładnie stosować dawki podanej na etykietach owszem na zeostarcie podane jest 1 ml/100 dziennie, w miom przypadku na początku przy zastosowaniu 4 ml (400 lit) nie nadążałem z usuwaniem brązowego nalotu na szybach, dotyczy się to też takich preparatów jak Amino Acid, Vitalizer.

Co do Biodigest stosowałem jedną ampułkę po każdej podmianie czyli 4 razy w miesiącu, ale teraz tylko "jadę" na zeostarcie i widzę efekty.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem poradnik KZ dot zeovitu, i o ile w wypadku wielu preparatow jest zaznaczone ze mozna je stosowac bez wlasciwego Zeovitu, to przy Zeostarcie nie ma tej uwagi - tylko info ze jest pozywka dla bakterii i dawkowanie. (faktycznie jest tam podane kilka roznych dawkowan, dla zbiornikow w roznej fazie rozwoju/stosowania zeovitu, i widac rozne sklepy netowe podaja rozne dawkowania :) )


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie zeostartu trzeba dopasować do swojego zbiornika . Jesli jest nadmiernie dozowany poprostu nie działa !!!

Roman moim mzdaniem dozijesz go za duzo , u siebie na 2000 litrów jakie mam w obiegu dozuję 1 ml podzielony na dwie dawki. Myślę ,że jak ograniczysz dawkę NO3 i Po4 spadna do zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a faktycznie mozna go stosowac do zbiornika nie prowadzonego na zeovicie? Zamiast innych bakterii np Prodibio?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Roman moim mzdaniem dozijesz go za duzo , u siebie na 2000 litrów jakie mam w obiegu dozuję 1 ml podzielony na dwie dawki. Myślę ,że jak ograniczysz dawkę NO3 i Po4 spadna do zera .

dobrze myślisz :), dawkę ograniczę, zresztą wszystko powoli ograniczam.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman a jak dozujesz węgiel i absorbent? Poprzez jakiś filtr przepływowy czy w siateczce w sumpie lub akwarium?

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Zatorek, sprawę przepływu załatwiłem banalnie acz nie profesjonalnie, dwa woreczki w sumpie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.