Skocz do zawartości
Zatorek

Węgiel i absorbent fosforanów

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam sprzęt Skiby. Sam używam. Wkład przed wydostaniem jest zabezpieczony gąbkami. Ważny jest dobór pompy do każdego filtra, tak żeby wkład nie został uniesiony w górę i dociśnięty do górnej gąbki, ale żeby tylko lekko się unosił i "podrygiwał" :) nad dolną częścią. Najlepiej mieć pompkę o regulowanym przepływie.

No i warto ten wkład wypłukać najpierw w wodzie RO bo trochę z niego wypłynie pomarańczowo-brązowej wody.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rah :

No i warto ten wkład wypłukać najpierw w wodzie RO bo trochę z niego wypłynie pomarańczowo-brązowej wody.

Nie wiem jakich wkładów używasz ale Rowy się nie płucze, pozostałe mają bardzo podobną strukturę więc podejrzewam że też się ich nie płucze. W opisie stosowania Rowy jest podkreślone i pogrubione zdanie zabraniające płukania. Chyba że gdzieś przeczytałeś że trzeba płukać, jeśli tak to gdzie ??

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

producent Rowaphosu zaleca nie plukac wkladu przed wlozeniem - ja kiedys tez plukalem bo balem sie ze strasznie zabrudzi wode, ale przekonalem sie ze faktycznie nie ma potrzeby plukac :)

I lepiej uwazac zeby dolna gabka sie nie zapchala brudem - bo wtedy zdaza sie ze gabka podplywa do samej gory :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W linku na początku w tym poście jest informacja, że Rowaphos można przed użyciem wypłukać w wodzie RO, a z drugiej strony piszą, że ten brud, który zostanie wypłukany nie jest groźny dla życia więc jeśli komuś nie przeszkadza syf, który wypływa do zbiornika to można i nie płukać.

Nie wolno ponownie płukać wkładu już używanego w filtrze.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też płuczę, raz nie wypłukałem i nie mogłem sobie poradzić z syfem na skale i piasku, nie wiem dlaczego nie należy płukać, nie płuczę w wodzie RO tylko w wodzie z baniaka, być może trochę traci skuteczność przy płukaniu, ale ile? Jakieś konkretne liczby? Ktoś to zbadał?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To płukanie nie polega na jakimś wielogodzinnym moczeniu, przelewaniu itp. Po prostu wsypuję adsorbent do litrowego pojemniczka i z 5 razy wlewam do niego wodę RO i odlewam syf gromadzący się na powierzchni i ściankach. Pozbywam się tego najgorszego osadu, który wypływa z adsorbentu. Woda ze zbiornika też się z powodzeniem nadaje, bo w końcu w tej wodzie adsorbent pracuje :D.

Jedno co jest opisane, to że skuteczność adsorbentu spada dwukrotnie w wodzie słonej w stosunku do działania w wodzie słodkiej.

Seb, ja za pierwszym razem też nie wypłukałem i o mało zawału nie dostałem, jak zobaczyłem syf wypływający z filtra i wpadający do baniaka :). Na szczęście za pierwszym razem dałem bardzo mało adsorbera na próbę :D.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię dokładnie tak jak Ty, kilka razy płuczę i wylewam ten pył najdrobniejszy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie płuczę absorbenta (od roku używam Ecophos) a podmieniam wkład co miesiąc (40 ml / 45l ). Jedynie gąbki płuczę no i oczywiście moczę węgiel (Rowy) minimum dobe w wodzie w RO.

Nic się nie dzieje złego po wymianie a wręcz przeciwnie :) to po co płukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, w instrukcji producent podaje wyraznie i podkresla:

"do not rinse ROWAphos before use"

ale pewnie sie goscie nie znaja i pisza to z czystej zlosliwosci zebysmy miesli wiecej syfu w akwarium :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jjabloński, a używałeś kiedyś absorbenta Rowy? Ciężko jest go nie wypłukać...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie mozna uzywac ROWY bez plukania...


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie mieliscie tak ze jak wrzucacie wegiel to odpieniacz przestaje odpieniac?

Ja jak umiescilem wegiel to odpieniacz stal pusty, wyjalem wegiel i w odpieniaczu zaczal pojawiac sie brud

...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji przy stosowaniu adsorbera w filtrze przepływowym proponuje się płukanie w wodzie RO.

Do I wash the media first?

For use in a fluidised reactor we recommend that you wash the media in R.O. water prior to use to remove the fines, which would otherwise over fluidise and end up in the aquarium. If this happens it will not cause any harm to the inhabitants as it is inert but may look unsightly for a while.

Jeśli ktoś nie płucze to nie popełnia błędu, a jak ktoś płucze to nie dostarcza do baniaka tego syfu. Wybór należy do akwarysty :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.Jjabloński jaką masz opinie o Ecophos?Piszesz,że stosujesz go od roku.Ciekaw jestem jak ma się do Rowa


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę mniej wydajny - swego czasu robiłem takie testy miernikiem Hanna


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Rowa trochę wydajniejsza ale znacząco droższa - no chyba, żeby ją kupować w 5l pojemnikach :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie próbowałem rowyphos i nie mam porównania.

Zużywam drugie pudło ecophos i przy tym zostanę bo mi wystarcza w zupełności.

pyłek o którym piszecie wg moich obserwacji nie powoduje żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pyłek" z Rowy to nie to samo co z Ecophosa, używałem go, teraz używam Rowy i uwierz mi, nie ma czego porównywać :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pierwszym urzyciu Rowa też go nie płukałem i nic złego(oprócz zadymy:)) się nie stało.Kwestia estetyki.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłącze się do tematu.

Czy ktoś wsypywał węgiel i absorber fosforanów luzem do jednego filtra przepływowego?

Czy są jakieś przeciwwskazania do mieszania razem tych dwóch środków?

Pozdrawiam

Grzegorz


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.