Skocz do zawartości
dede2

Zupełne podstawy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

Kilka dni temu wpadłem na pomysł żeby założyc sobie akwarium morskie co jednocześnie oznacza że jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o coś takiego. Wcześniej prowadziłem akwarium słodkowodne i całkiem nieźle mi szło ale w końcu znudziło mi sie..... za mało tam sie działo. Przypadkiem wpadłem na strone nano-reef.pl i ostro wziąłem się za czytanie forum i tak czytałem i czytałem przez kilka dni aż do dzisiaj kiedy stwierdziłem że kompletnie nic nie rozumiem..... :)

Mam akwarium 100 litrów, które chciałbym przeznaczyc na sumpa, ale jak przeczytałem że są potrzebne jakieś komory na odpowiedniej wysokości, jakieś rury o odpowiedniej średnicy, jakieś kominy i dziury w dnie akwarium to sie przeraziłem.

Przyznam się szczerze że nie ma tematu na forum (chyba że coś przeoczyłem) na temat zupełnych podstaw.... tzn po co ten komin, jak działają poszczególne urządzenia które są potrzebne do tej całej zabawy, po co te komory w sumpie itd...

Bardzo prosiłbym o pomoc w tej kwestii....

Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez sporo czytalem i jest kilka takich tematow gdzie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.przydatne tez sa video-tutoriale z budowy sumpa-mi pomogly;)powodzenia


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skrzynka lezajska :)) i pomozemy :)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vitul2 a mógłbys podrzucic jakiegoś linka do tych video-tutoriali bo chyba jestem zbyc tepy żeby je znalezc :/ A co do skrzynki leżajska nie ma żadnego problemu :) stawiam drugą jak wyjdzie mi coś z tego akwarium:P kto sie łapie ?;> :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey :)

po pierwsze nie potrzebujesz komina zeby uruchomic akwarium z sumpem. moje dziala na pudełku przelwowym i nie musialem robic zadnych otworow w akwarium głównym. takie pudelko przelewowe mozesz znaleźć na google ( overflow) i zrobic samemu.

po drugie jesli chodzi o sumpa to przegrody sa po to aby wytracic powietrze które dostaje sie do sumpa przy spływie wody z głównego aqwa. na youtube napisz supm i bedziesz mial pełno filmików jak buduja ludzie cos takiego. przegradami rowniez oddzielamy złoże filtracyjne refugium czy DSB oraz przegroda na pompe obiegowa. podaj lepiej jakie duze chcesz te aqwa to mniej wiecej oreslimy jakie przegrody potrzebujesz.

i powodzenia bo duzo czytanie przed toba :)


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Admed2 dzieki za podpowiedź z pudełkiem przelewowym... polookałem sobie na youtube i wiem już mniej wiecej o co biega chociaż w pierwszych 3 filmach było pokazane że trzeba wywiercic otwory w akwarium. Ja w ogóle dziwię się, że akwarium pod takim naporem wody nie pęknie przez te dziury w dnie, albo w bocznej ścianie.

Po przeszukaniu internetu znalazłem coś takiego:

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=691

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15113&d=15

Pierwsze i drugie urządzenie byłbym w stanie zrobic sobie sam ale.... ale co musze wiedzieć żeby coś takiego zrobic? przypuszczam że ważne są wymiary, średnica rury itp.... A i czy zainstalowanie pudełka przelewowego wiąże się z dodatkowymi urządzeniami, których nie ma przy montowaniu komina? Albo co jest tańsze i lepsze? kto mi w tym pomoże? :)

Co do mojego akwarium to chciałbym jakieś 300 - 400 litrów, ale nie wiem czy stare akwa 100 litrów (80x35x35cm) wystarczy wtedy na sump.

Im więcej wiem, tym więcej mam pytań ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem forum i znalazłem jeszcze cos takiego:

http://www.akwariadwa.webpark.pl/przelewy.html

Cytuję jeszcze wpis odnośnie tej strony z innego wątku

Szanowny Pan Jan odpisał:

Przelew kosztuje 160zł wraz z wysyłką. Do wyceny potrzebny jest tylko planowany przepływ i ilość rur spustowych, jaka Pana interesuje. Przy tej wielkości zbiornika morskiego polecam dwa otwory i przelew szerokości 20cm (proszę sprawdzić, czy wzmocnienia górne w akwarium na to pozwolą, jak nie to dać dwa przelewy, lub lepiej przelew z boku). DLa takiego przelewu podałem cenę. Pozwala on na przepływ około 3000 l/h.Jan S.500-68-78-79

Co o tym myślicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli i tak bedziesz zamawial nowe akwarium, to mozesz od razu z kominem i otworami w dnie zamowic, z przelewem jest zawsze problem z odpowietrzeniem, sa niby rozne patenty na to, ale system z kominem (wewnetrznym albo zewnetrznym) ma chyba mniej mozliwosci zepsucia sie (jak np na kilka dni wyjedziesz i na chwile braknie pradu)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz w sumie faktycznie masz rację, chociaż później takie akwarium trudno jest wykorzystać do czegoś innego... i teraz nie wiem co zrobic.....

A teraz mam kolejne pytanie w takim razie :) Jeśli chciałbym akwarium ok 400 litrów to jakie rozmiary akwarium w przybliżeniu i jakie rozmiary komina jeśli zdecydowałbym sie na komin ? A i z ciekawości zapytam o rozmiary przelewu jak ktoś zna sie na tym....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co chcialbys robic z tym akwarium innego? Przy calosci zalozenia nowego akwarium slonowodnego, koszt samego szkla to niewielka czesc (pewnie kolo 5%), wiec jak zrezygnujesz to bedziesz mial o wiele wiecej innych zbednych gadzetow :)

Co do romiarow, to zobacz w jakich rozmiarach wystepuja swietlowki T5 - i sproboj np dopadowac dlugosc akwarium do nich (39W ma 85cm, 54W ma 115cm) - to ulatwi oswietlenie akwarium.

Komin takiej wielkosci, zeby zmiescily sie rury przelewowe - najczesciej 3 (splyw, splyw awaryjny - te dla akwa kolo 400l pewnie srednicy 32mm, i rura powrotna - 25mm), ewentualnie powrotna mozna poza akwarium zrobic to mniej miejsca sie zmarnuje na komin. Jakies 15x15 - do 15x20 przy 3 rurach powinno wystarczyc, ewentualnie komin trojkatny. Laczna dlugosc krawedzi komina - czyli przez ile cm bedzie sie przelewala do niego woda musi byc skorelowane z moca pompy - jak pompa bedzie za silna a komin za maly to woda bedzie sie przelewala gora nad grzebieniem. Mysle ze 20cm dlugosci biezacej krawedzi komina powinno jednak wystarczyc dla pompy o realnym przeplywie 2000l/h.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc liczyłem, liczyłem i wyszło mi tak że byłbym w stanie chyba założyc akwarium o rozmiarach 155x60x50 co daje 465 litrów. Na długość pasowałyby świetlówki T5 80W i nie wiem czy dobrze ktos mi powiedział że jeden Watt na 1 litr wody powinien byc..... wiec wychodziłoby na to że potrzebowałbym 6 świetlówek......

Co do komina..... spływ wiem co to (chyba), spływ awaryjny też, ale rura powrotna to nie mam pojęcia.

WIęc jeśli komin byłby 15x15 to pompa musiałaby byc o przepływie 3000l/h to nie będzie za dużo ?

Teraz czy zbiornik o wymiarach 80x35x35 (100l) będzie wystarczająco duży na sump do powyższego akwarium?

I gdzie najlepiej zamawiac akwarium ?

Przepraszam za takie głupie pytania ale staram się cokolwiek zrozumiec....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rura powrotna to ta, ktora woda z sumpa wraca do akwarium :)

Wez pod uwage, ze taki zbiornik, ponad 400l, to juz bardzo powazne koszty, i to nie tylko zalozenia, ale i utrzymania, energia, preparaty, sol do podmian itp. Koszt nowego sumpa z przegrodami wg zyczen bedzie i tak praktycznie nieistotny przy cenie pozostalych elementow, wiec nie ma znaczenia czy aktualne akwa sie nada czy nie, mozesz je wyrzucic i sprawic sobie sump pasujacy do nowego akwa, szafki, pompy, odpieniacza itp.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.