Skocz do zawartości
Yoka

Pytanie do chemików

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jaką ilość MgCl26H2O nalezy rozpuscic w litrze wody aby uzyskac roztwór podobny do GroTech Magnesium Pro liquid. Na opakowaniu grotecha podaja zawartosc magnezu 50.000mg.

wielkie dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50.000mg=50g Mg2+. Masa molowa MgCl2x6H2O= 197,2g/mol, natomiast MgCl2=95,2g/mol. Bierzemy 1mol czyli w 197,2g MgCl2x6H2O znajguje sie 95,2g samego MgCl2 a samych jono Mg2+ bedzie 24,3g. Wiec aby uzyskac 50000mg potrzebujesz 405,76g MgCl2x6H2O. Najlepiej gdyby ktos jeszcze to sprawdzil...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki:) ale mała poprawka według opakowania masa MgCl2x6H2O to 203,3g/mol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy tyle sie rozpusci?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ nowy_zarażony - Dzięki serdeczne za pomoc :) to na moją prośbę Michał zadał to pytanie.

Chciałbym (o ile można :) ) doprecyzować.

Czy aby uzyskać podobny do Grotecha Magnesium Pro liquid roztwór to mam wziąć 418,31g MgCl26H2O (nagroda temu kto wymyślił CTRL+C i CTRL+V :) ) i dopełnic do 1L wodą z RO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwyklo sie mawiac na forum: zaburzysz rownowage jonowa:) MgCl2 to takie jakby 3czasteczki. Mamy jon magnezu i 2 jony chloru. Mg2+ zostanie wbudowany w ciala zwierzakow a zostana 2 ujemnie naladowane jony Cl2-, ktorych nic nie zneutralizuje. Oczywiscie to wielkie uproszczenie. Nie wiem czy moja teoria jest sluszna:) Poszukaj w archiwum, ktos juz przerabial mieszanki magnezowe.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem przed napisaniem tego postu, ale na temat MgCl2x6H2O dozowanego samodzielnie bez Ballinga nie ma nic.

A powyższej teorii niestety nie rozumiem.

Czy uważasz że nie da się zastąpić Magnesium Pro liquid za pomoca samego MgCl26H2O ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak będzie lepiej ? Chodzi o dozowanie Magnezu.

Z postu: http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15537

Rozpuść w 1L wody RO DI:

MgCl2 × 6H2O - 380gram

i

MgSo4 × 7H2O - 48gram

I masz gotowy płyn na podniesienie Mg. -----

Czy można Waszym zdaniem dozowac tylko to bez pozostałych składników Ballinga ?

(KH podnoszę na razie Grotech KH+CA1 i do tego daję Kent Marine - Liquid calcium)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytalem i zostalem doinformowany przez kolege z forum, mozna ale obowiazkowo podmiany co tydzien aby nie zaburzyc rownowagi jonowej... ( co kolwiek to znaczy :-) )

PS. A ja dzisiaj po podmiance i juz Mg 1020 :-) Jak uporam sie z tym to wdrazam balling light :-)

A dodatkowo znalazlem taki oto link promujacy :-)

http://www.faunamarin.de/bedienungsanleitung/manual_balling-methode_eng.pdf

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=1402914

i taki:

http://www.faunamarin.de/eng/manual_balling-methode.php

Through Balling-light a small quantity of sodium chloride will arise in your tank. To avoid accumulation it should be compensated by periodical water change (10% each week).


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idz na calosc,

mozemy wspolnie wejsc w swiat chemii i mieszania odczynnikow :-)

No i mysle ze akurat z tym grotechem jest podobnie - w koncu to chyba to samo, podmiane trzeba robic , wiec ... po co przeplacac :_)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę sie bawił w 450 a tego zbiornika mi szkoda na testy (jak to ktoś kiedyś mi napisał podobno "wystarczy kichnąć i katastrofa" ) sam widziałeś ile zabiegów trzeba aby oddać szczepki :)

Nie wiem gdzie postawić twoją szczepke seriatopory - trochę ciasno ...

BTW. Ten clorek magnezu zamieniam na magnez w płynie (oczywiście grotech :) ), szkoda zachodu przy tych ilościach jakie ja stosuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no fakt, male ale ladne :-)

a tej szczepki to tam zbytnio nie ustawiaj co bys sie nie musial meczyc z wyciaganiem :-)

a co do naszej romowy tel. moze ktos sie wypowie nad kwestia przechodzenia z "gotowcow" na ballinga?

Wiadomo ze przy swiezym akwa latwo to zrobic bo od razu stosujesz, a jak akwa jest stabilne, wrazliwe na zmiany

i nie chcemy robic tygodniowych testow spadkow ( co by zle nie wplynelo na akwa ) parametrow dla wyliczenia dawkowania - czy da sie bezproblemowo i plynnie przejsc z preparatow na suplementowanie metoda balling light?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Smithpl

Oczywiscie, ze sie da przejsc "bez wiekszych problemow" z "gotowcow" na Ballinga.

Najpierw powinienes dprowadzic interesujace Cie parametry do optymalnych wartosci, a pozniej zaczac dozowac w takich ilosciach, ktore wystarcza na utrzymanie tych parametrow. Niestety, w poczatkowej fazie, testowanie wody jest koniecznoscia. Pozniej bedziesz juz wiedzial ile Twoje akwarium czego potrzebuje, ale tesciki raz na tydzien nie zaszkodza, bo te wartosci beda sie zmieniac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie sole w roztworze sa zdysocjowane, dokladnie to samo dzieje się z normalna solą, stezenie chloru sie podniesie, ale nie az tak mocno zeby stanowli to zagrozenie, ale pomysl z mieszaniem mgso4 juz duzo lepszy, siarczany nie zabuzają pracy zwierzakow tak jak nadmiar chloru, najlepiej bylo by uzywac mgoh2 ale to ciezko rospuszczalny proszek, ale jak by go dobrze wymieszac tak zeby nastapila reakcja wymieny podwójnej to moze by sie cos udalo,

najlepiej bylo by dac gotowca do analizy w chromatografie gazowym zeby poznac skład .. przeciez w gotowcach nie ma cudów, moze mozna by było spróbowac roztworzyc wodorotlenek magnezu z edta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.