Skocz do zawartości
heng

nie typowe akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jeste nowy wiec prosze odrazu nie deptac po mnie :)

chcialbym zasiegnac porady

poniewaz che zrobic akwarium morskie o wymiarach 140x100x20

i tu proble bo nigdze takiego nie znalazlem i niewiem czy nie jest za glebokie a 20cm szerokosci to czy nie za malo

prosze o jakas porade czy to a sens

poniewaz stoje w martwym punkcie

dodam ze ma byc to akwarium scienne

pozdrawiam wszystkich i jestem w szoku jak widze jakie nie ktorzy maja akwarium :) cos pieknego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak będzie za głębokie i wykonywanie w nim jakichkolwiek prac będzie bardzo utrudnione no i jest zdecydowanie za wązkie a to uniemożliwi ci sensowne ustawienie skały i korali


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze nie ma szans zrobic w tym zbiorniku przyzwoitego akwarium morskiego.Po pierwsze za waskie,ciezko bedzie ulozyc skale tak zeby nie dotykala przedniej szyby.

2.przy tym stosunku wysokosci do glebokosci z oswietleniem tez bedzie ciezko.Moim zdaniem pomysl nie wypali.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tego sie obawialem o swiatlo a raczej daleka droga do dna przez gruba warstw wody i o ukladanie a dokladnie dostep do dna byl by praktycznie uniemozliwony bez oproznienia akwarium.

jeste w fazie poczatkowym wiec nic jeszcze nie jest zaplanowane jest za to ustalone na pewno glebokosci nie moze przekroczyc (wew) 20cm czyli z szyba 22 na wiecej mnie nie stac co do wysokosci i szerokosci mam tu mozliwosci

szerokosc 140 wysokosc 70 (dlugosci reki aby spokojnie dotykac dna) i te nie szczesliwe 20cm glebokosc

co do skaly mysle ze po obrubce przycinaniu itp omzna bylo by ulozyc ja nie dotytakac przedniej sciany.

w koncu 20cm to nie tak malo :)

Nie mialem nigdy takiej skaly w rece wiec moge sie powaznie mylic dla tego chcialbym znac wasze opinie.

dodam tylko ze te 20cm to max i nieda sie tego przeskoczyc a bardzo mi zalezy na taim akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść swoim przyszłym zwierzakom, co? Wyobraź sobie te proporcje w ten sposób - pokój 3,5 metra długi i 50 cm szeroki - chciałbyś tam żyć? A to są zwierzęta żyjace w naturze w nieograniczonej przestrzeni a nie tak jak my przyzwyczajone do mieszkania w ciasnych czterech kątach. Dodatkowo Ty mógłbyś wyjść z takiego pokoju one spędziły by tam swoje całe żałosne (i pewnie krótkie) życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Odpuść swoim przyszłym zwierzakom, co? Wyobraź sobie te proporcje w ten sposób - pokój 3,5 metra długi i 50 cm szeroki - chciałbyś tam żyć? A to są zwierzęta żyjace w naturze w nieograniczonej przestrzeni a nie tak jak my przyzwyczajone do mieszkania w ciasnych czterech kątach. Dodatkowo Ty mógłbyś wyjść z takiego pokoju one spędziły by tam swoje całe żałosne (i pewnie krótkie) życie.

i w koncu zostale tez zaatakowany :)

rozmyslalem nad tym... moze i waske ale dosc duze ..

ps. twoje propozycje sa nie proporcjonalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja myśle że heng dobrze znał reakcję jaką mu zafundują koledzy z tego forum i wszelka dyskusja o baniaku szerokości 20cm nie ma najmniejszego sensu bo kolega heng i tak takiego nie postawi.(to tylko moja opinia) Rozsądny człowiek zastanowiłby sie dlaczego na forum nie ma takich baniaków? Jeśli dobrze zrozumiałem to ma być taki swojego rodzaju żywy obraz na ścianie i jeśli juz coś takiego stworzysz kolego heng to ja bardzo bym prosił o relacje....


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Heng...o ile jestem zwolennikiem nietypowych pomyslow o tyle te 20cm to tragedia,bedziesz wciskal skale pomiedzy dwie szyby.Jedyny sensowny pomysl jaki tu widze to przedzielenie tego akwa i zrobienie dwoch bocznych paneli napedzanych dwoma pompami o malej wydajnosci np. ze 100 cm dlugosci odcinasz po 30 cm na kazdy panel,wysokosc 40cm i uzyskujesz fajna mini rafke 32l z osiemdziesiecioma litrami wody w obiegu a to juz jest cos,parametry bedzie latwiej utrzymac nie przy 32 litrach...pisze to tylko teoretycznie,sam zastanawiajac se nad drugim akwa,gdzie obieg bedzie parokrotnie przekraczal litraz samego akwa...ale moze to nie w Twoim stylu...moim zdaniem te 20cm to za malo i mimo ze akwa niby duze bedzie sprawialo wrazenie zatloczonego nie mowiac juz o pracach a tak masz dwa panelki,wylaczasz jeden do czyszczenia,masz komfort i czas...jak zrobisz tak jak zaplanowales ,fajnie bylo by zobaczyc zdjecia bo te 20 cm to wyzwanie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawde robie wiele aby te akwarium powstalo .. wklad od poczatku jest dosc wielki .

nie chce tu mowic o przesuwaniu scian w mieszkaniu bo to juz za mna. rozwalilem 1/3 mieszkania ale to nie o tym mowa...

fakt faktem nie znalazlem nikogo kto takie akwarium ma. bo najwidoczniej niema takiej potrzeby bo i po co jak wiekszosc ma dostep z min. 3 stron do akwarium ja bede miec tylko z jednej. jesli mial bym mozliwosc poszezenia to bym to zrobil to logiczne. jedyne co znalazlem to tz. obrazy na sciane male bo male ale maja 10cm szerokosci (i tu sie ryby nie mecza ?) samo obslugowe obrazki.Co do zrobienia go lub zaprzestania i tak decyduje moje samo zaparcie. ktos w koncu musi to zrobic aby mogli inni mowic ze to realne.. problem jest w ty ze che uslyszec jak najwiecej problemow jakie wynikna w czasie poniewaz gdy juz powstanie nie bedze sznsy na przebudowe i jak wczesniej Tytan69 i Paniek zauwazyl podstawowe problemy to dostep i swiatlo ! to bralem juz na wstepie pod uwage dlatego mysle o zmniejszeniu go na dlugosc reki co w parze idze z swiatlem. ostatecznie moge powiekszyc je do 30cm ale to mi utrudni dostep do sprzetu i bede musial po przesuwac troche nieprzesuwalnych elementow mieszkania .

ps. licze na wasze doswiadczenie i znajomosc tematu

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Iceberg :

Witaj Heng...o ile jestem zwolennikiem nietypowych pomyslow o tyle te 20cm to tragedia,bedziesz wciskal skale pomiedzy dwie szyby.Jedyny sensowny pomysl jaki tu widze to przedzielenie tego akwa i zrobienie dwoch bocznych paneli napedzanych dwoma pompami o malej wydajnosci np. ze 100 cm dlugosci odcinasz po 30 cm na kazdy panel,wysokosc 40cm i uzyskujesz fajna mini rafke 32l z osiemdziesiecioma litrami wody w obiegu a to juz jest cos,parametry bedzie latwiej utrzymac nie przy 32 litrach...pisze to tylko teoretycznie,sam zastanawiajac se nad drugim akwa,gdzie obieg bedzie parokrotnie przekraczal litraz samego akwa...ale moze to nie w Twoim stylu...moim zdaniem te 20cm to za malo i mimo ze akwa niby duze bedzie sprawialo wrazenie zatloczonego nie mowiac juz o pracach a tak masz dwa panelki,wylaczasz jeden do czyszczenia,masz komfort i czas...jak zrobisz tak jak zaplanowales ,fajnie bylo by zobaczyc zdjecia bo te 20 cm to wyzwanie...Pozdrawiam...

witaj. nie bardzo rozumie twoja koncepcje chodz charakter twojej postway mi sie spodobal :)

jak podzelic ? i boczne zrobic ? nie rozumie tego moze musze sie glebiej nad tym zastanowac ale nie rozumie tego

mogl byc to jakos inaczej wytlumaczyc?

pozdrawiam

przemyslalem...:) twoja wizje

ale w bok moge pojsc wstepnie myslale o sumpie. wsumie przy opcji z panelami albo jednym wiekszym mogl bym poszezyc akwa do 30cm bez utraty dostepu wlasnie do sumpa ktorego by nie bylo

wiec wygloadalo by to tak wysokosc 80cm szerokosc 160cm i glebokosc 30cm w tym akwa bylo bylo by 80x120x30 a reszta czyli 80x40x30 zajmie panel czyli akwa 288L panel 96L

ps.wszystko jest mozliwe spacearium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heng,to proste...wiadomo ze w akwa bedziesz potrzebowal panel lub sump,gdzie ukryjesz te wszystkie mniej i wiecej potrzebne gadzety i sprzeta,ktore maja za zadanie kontrolowac wode i przyblizac ja do idealu.Na tym forum jest wielu zwolennikow sumpa,ja naleze do zwolennikow panelu,ale nie kosztem "ciecia" akwa...jezeli nastawiam sie na zbiornik np.100 litrowy to kupuje akwa 250l i mam 150l wolnego miejsca,panele przeplywowe potem sie maluje na zewnatrz lub obudowuje...nie masz tych wszystkich rur,ktore moga przeciekac itd...dwa panele to komfort,zmiescisz i ukryjesz wszystko w nich a zarazem powiekszysz objetosc wody w obiegu co oczywiscie korzystnie wplywa na zachowanie parametrow.Zasugerowalem taki pomysl,bo widze ze jestes ograniczony miejscem pod akwa...bedzie to sie klucilo z akwa-obrazem,ktore Cie chyba inspiruja.Jezeli jestes zwolennikiem malutkich rafek ,pomysl stworzenia tego co zaproponowalem wydaje mnie sie najbardziej logiczny,gdyz nigdy bym nie robil tak "duzego" zbiornika o szer. 20cm...ale zrobisz jak zechcesz,pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Iceberg :

Heng,to proste...wiadomo ze w akwa bedziesz potrzebowal panel lub sump,gdzie ukryjesz te wszystkie mniej i wiecej potrzebne gadzety i sprzeta,ktore maja za zadanie kontrolowac wode i przyblizac ja do idealu.Na tym forum jest wielu zwolennikow sumpa,ja naleze do zwolennikow panelu,ale nie kosztem "ciecia" akwa...jezeli nastawiam sie na zbiornik np.100 litrowy to kupuje akwa 250l i mam 150l wolnego miejsca,panele przeplywowe potem sie maluje na zewnatrz lub obudowuje...nie masz tych wszystkich rur,ktore moga przeciekac itd...dwa panele to komfort,zmiescisz i ukryjesz wszystko w nich a zarazem powiekszysz objetosc wody w obiegu co oczywiscie korzystnie wplywa na zachowanie parametrow.Zasugerowalem taki pomysl,bo widze ze jestes ograniczony miejscem pod akwa...bedzie to sie klucilo z akwa-obrazem,ktore Cie chyba inspiruja.Jezeli jestes zwolennikiem malutkich rafek ,pomysl stworzenia tego co zaproponowalem wydaje mnie sie najbardziej logiczny,gdyz nigdy bym nie robil tak "duzego" zbiornika o szer. 20cm...ale zrobisz jak zechcesz,pozdrawiam...

:) o to wlasnie sie nie martwie z awka bedze widoczna tylko przednia czesc wiec czy utne 30 po 2 strocnach czy z jednej 40cm nie ma znaczenia bedze to zabudowane. widze ze musze opisac nieco wiecej moja koncepcje bo nie bardzo jest zroxumiala

wiec.....

akwarium bedze w wnece w scianie oczywiscie nie moge sciany zwalic bo to nosna wiec postanowile poswiecic przestrzen czyli pogrubiam sciane o 20cm ostatecznie 30cm i wycinam w niej (okno)miejsce na akwariu o wymiarach 80x160x30. panel boczny zlikwidowal by faktycznie wiele moich problemow z dostepem do sumpa ktory chcialem zrobic w bardzo niedogodnym mijscu

... napisales 100l awka czyli 150l panel ? czyli moja proporcja 288 do 96l to za malo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieee...Heng,Twoja proporcja 288l do 96l sumpa czy panela jest jak najbardziej poprawna.Chodzi o to by ten panel,jezeli bedzie to panel byl wygodny w obsludze i by nie trzeba bylo gimnastykowac sie jak jakowy yogin-Indus,by wcisnac tam reke i wyczyscic,dlatego teraz jak patrze na akwa do kupienia w sklepie o objetosci 100l to widze tam gora 30sci.Lepiej nastawic sie na mniejsze i kupic wieksze ,nizeli nastawic sie na duze i wykorzystac je w stu procentach...Te Twoje zdjecie z tymi zbiornikami wyglada imponujaco,ale nie widze jak tam jest rozwiazany obieg i cyrkulacja...nie moge sobie tego jakos wyobrazic...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Iceberg :

Nieee...Heng,Twoja proporcja 288l do 96l sumpa czy panela jest jak najbardziej poprawna.Chodzi o to by ten panel,jezeli bedzie to panel byl wygodny w obsludze i by nie trzeba bylo gimnastykowac sie jak jakowy yogin-Indus,by wcisnac tam reke i wyczyscic,dlatego teraz jak patrze na akwa do kupienia w sklepie o objetosci 100l to widze tam gora 30sci.Lepiej nastawic sie na mniejsze i kupic wieksze ,nizeli nastawic sie na duze i wykorzystac je w stu procentach...Te Twoje zdjecie z tymi zbiornikami wyglada imponujaco,ale nie widze jak tam jest rozwiazany obieg i cyrkulacja...nie moge sobie tego jakos wyobrazic...RvI...

od konca zaczne..

zdjecie wydaje mi sie jakas wizja czy fotomontarzem chodz obieg wody rurami do gory i w innym pomieszczeniu sprzet .. tez w chodzi w gre dzisiejsza technika pozawala na wszystko ... ale to tylko cos co znalazle szukajac super cienkich akwa..

wracajac

wlasnie twoja propozycja z panelami spadla mi jak z nieba w sumie jak pisalem zalezalo mi na supie niewiem dla czego moze dla tego ze niby lepszy wogole paneli niebralem pod uwage ale teraz byla by to najlepsza opcja i praktycznie ulatwila by mi prawie calkowicie wiele spraw wlacznie z czyszczeniem nawet jelsi byl by to panel 80x40x30 (slup) to i tak dam rady wsadzic tam cala reke i dokladnie wyczyscic ... tyle ze jak pisale nieznam sie na tym a slysze ze wiekszosc stawia na sump

nie przygladalem sie jeszcze zalata i wada miedzy jednym i 2 wiec niewiele wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
heng :

ps. twoje propozycje sa nie proporcjonalne

czy aby napewno jest to zła proporcja?

140cm x 20cm jest jak dla mnie proporcjonalne do 3,5m x 0,5m

ale dla mnie to EOT bo i tak bardzo żałuję, że wogóle zabrałem jakikolwiek głos w tym przykładzie ludzkiej .......

tzn. chciałem powiedzieć pomysłowości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,wtedy by Ci zostalo akwa 60x40x30 i juz robi sie przejzyscie...wiekszosc osob stawia sump ze wzgledu na miejsce...sump stoji pod akwa,na tej samej zasadzie laduje sie ciezarowki,wzwyz a nie wszerz ze wzgledu na oszczednosc miejsca,wiec dlatego sump jest bardziej rozpowszechniony...plusy panela to zminimalizowane orurowanie,oszczednosc na energii,gdyz podnosisz wode na kilkanasice cm a nie na metr czy wiecej...nie mialem nigdy sumpa,ale czytalem cos o problemach siorbania,halasu...w panelu to nie istnieje...dobrze zabudowany panel moze byc praktycznie niewidoczny,choc w moim przypadku to nie ma znaczenia,mnie nie przeszkadzaja wszystkie te kable-spaghetti i zewnetrzny odpieniacz...nawet lubie patrzec jak miesza wode przed snem,ale w Twoim przypadku mozesz wszystko zabudowac i zostawic widoczne tylko akwa,gdzie jest zycie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Heng..

Piszesz, że nie miałeś skały w ręku więc jak rozumiem nie miałeś nigdy akwa morskiego. A może najpierw postaw normalne "standardowe" akwa morskie...a potem ewentualnie zabierz się za rozwiązania nowatorskie, nietypowe itd, dość problemów jest ze "zwykłym" akwa...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) wszystko bedzie zabudowane nawet nie bedze widac ze istnieja panele i faktycznie chyba beda 2 ze wzgledu na nie przerwalnosc dzialania zawsze mozna jeden wylaczyc i czyscic

czyli byly by 2 panele po 80x20x30 po 2 stronach a akwa bedze w tedy 80x120x30 zrodzila sie tez opcja aby wykonac te panele z wylotem przemiennym czyli np.lewy aby wode pobieral z gory a prawy z dolu tak aby wytworzyc maxymalny ruch wody

co do obsady oczywiscie chcialem rafe + blazenki co do wciskania kamienia przeszla mi przez mysl przeciecie w zdluz wiekszego kaienia aby to mialo rece i nogi

wracajac do filtra nie bardzo wie jak by on mial dzialac a dokladnie jak powinien dzialac mogl bys mnie troche nakierowac na konstrukcje takich paneli a dokladniej calej filtracji

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heng,wedlug mnie zadnego filtra,chodzi o to by woda sie przemieszczala,dobry odpieniacz wyciagnie wiekszosc syfu.Ja mam trzy komory,pierwsza to grzebien i splyw wody,tam ma tez swoje miejsce pompa zasilajaca odpieniacz,druga komora miala byc na grzalke,ale grzalki juz nie potrzebuje,byl tam tez "wiszacy" prizm,na ktorego miejsce przyszedl mocniejszy odpieniacz...zrobilem tez podporki w pierwszej komorze na wegiel i adsorbenty w razie Niemca...nigdy ich tam nie dalem,wegiel ,jezeli uzywam to zawieszam w trzeciej komorze.Ewentualnie w pierwszej komorze mozna dac filtracje mechaniczna,ale wiem z doswiadczenia ze choc sie zaklinalem ze bede ja zmienial co trzeci dzien,nie robilem tego...filtracje mechaniczna daje tylko na okres czyszczenia,potem wywalam...taka filtracja po krotkim czasie stanie sie fabryka azotanow a nie o to chodzi...ogolnie czym prostszy panel,tym lepiej...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Magdalena7 :

Hej Heng..

Piszesz, że nie miałeś skały w ręku więc jak rozumiem nie miałeś nigdy akwa morskiego. A może najpierw postaw normalne "standardowe" akwa morskie...a potem ewentualnie zabierz się za rozwiązania nowatorskie, nietypowe itd, dość problemów jest ze "zwykłym" akwa...

szanuje twoja wypowiedz ale przykro im .. nie wywazam otwartych dzwi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe Heng chłopie...Ty nie szanuj Ty tak zrób;)no bo wiesz...za błędy w akwa płacimy nie tylko my sami ale i nasze zwierzaki...a im mniej eksperymentów na początku tym mniejsze szanse na tragiczny w skutkach błąd, mówię Ci to nie jako spec i znawca ale jako początkująca.

Pozdro


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nietypowe akwaria pieknie wygladaja na renderingu, w praktyce znacznie gorzej, co potwierdzaja statystyki wymiarów spotykanych zbiornikow w realu.

wyliczając od początku problemy :

- światło - zakładając , że chcesz mieć korale, przestaje byc prblemem jesli to bedzie fish only.

- dostęp - mała przestrzen ogranicza ruchy, skała na dnia praktycznie uniemożliwia dostęp do dna bez każdorazowego przestawiania skały, samo przestawianie będzie utrudnione bo jest mało miejsca, więc trzeb abędzie ją wyjmować choćby po to aby ściągnąć ewentualny detrytus, cyjano, etc etc, a to często trzeba robić na znacznej przestrzeni ... i tu sie koło zamyka, bo nie masz miejsca na manewry w zbiorniku. to przestaje byc problemem jesli akwarium bedzie fish only bez LR.

problem z filtracją załatwia panel, co jak zrozumialem było wczesniej dyskutowane z icebergiem.

od siebie dodam :

- cyrkulacja - jesli akwarium ma być rafowe (LR , korale, ect ) to przy tych proporcjach bedzie trudno ( o ile w ogole to mozliwe) wysterowac cyrkulacją tak aby spełaniała swoja role (szczegolnie dotyczy wynoszenia detrytusu... probowalem to sobie przez chwile wyobrazic i nie potrafię, za kazdym razem wychodzą mi strefy o takim przepływie wody, ze ryby beda miały problemz normalnym funkcjonowaniem w akwarium, jesli oslabisz cyrkulacje, to z kolei bedziesz mial problemy z filtrowaniem...

pozwole sobie na koniec poprzec głos Magdaleny ... proponuje abyś najpierw sprawdził w ręku co to jest LR, sprobował na 2 lata postawic sobie normalny zbiornik ktory pozwoli Ci zrozumiec na czym polega sztuka, a potem sam zdecydujesz czy warto bawic sie w takie eksperymanta. rzeczywistosc jest znacznie bogatsza w niespodzianki niz najlepiej wyrenderowany projekt fantastycznej rafy w ramce...

generalnie moje zdanie jest podobne jak frolka, trzymanie zwierzat w takim akwarium nie jest humanitarne i nie podobaja mi sie takie pomysly i dlatego z mojej strony eot.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skomentuje to krotko

pokazcie swoje akwa i wtedy zobaczymy ile w nich humanitaryzmu

trzymanie rybek w szklanych kula tubach itp jakos wam nie przeszkadza ale w zbiorniku 300L to meczarnia warto odwiedzic youtube i tam komentowac ich chore pomysly.

dla mnie zabieranie zwierzat z ich nauralnego srodowiska jest juz nie odpowiednie i nie ma to znaczenia czy masz zbiornik 300L czy 30kL mnie nikt nie pyta czy mnie sie przyjemnie zyje na 70m2

staram sie im zapewnic najlepsze warunki w takiej przestrzeni jaka im moge dac i to tylko od was zalezy czy pomozecie mi rozwiazac problemy w fazie poczatkowej gdze mozna duzo zminic niz po fakcie gdy juz mozliwosci beda uszczuplone

pozdrawiam

ps.po wstepnej dyskusji przejscie z 20 na 30 cm to i tak juz wiele bo znow bede musial wziasc mlot w dlonie i kolejny dzen meczarni dla sasiadow a tez wolal bym im tego oszczedzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@heng : poddając swój projekt publicznej dyskusji na forum powinieneś być przygotowany na to, że będą tacy którym on się spodoba i tacy , którym nie przypadnie do gustu. pierwsi będą chwalili, drudzy będą krytykowali. reakcja jaką pokazałeś w ostatnim poście świadczy o tym, że tą krytykę trudno znosisz. jeśli nie potrafisz przyjąć do wiadomości, że inni mają odmienne spojrzenie to najlepiej jest nie rozpoczynać dyskusji na forum publicznym.

z tonu Twojej wypowiedzi odnosze wrazenie , ze wlasnie to jest problem.

moja wypowiedź subiektywnie wydaje mi się rzeczowa, nie jest ani krytyką, ani atakiem personalnym, starałem się wykazać Ci punkty problematyczne i wskazałem też sytuacje w ktorych one problemami przestana być. wyrazilem tez moja opinie o trzymaniu zwierzat w warunkach nie dajacych szansy na odtworzenie nawet cząstki natury z ktorej zostały wyrwane.

na tyle na ile pozwala mi oceniać wiedza z zakresu akwarystyki (ze słodkowodną akwarystyką mam do czynienia od 7 roku życia, z morską od ok.3 lat, w sumie z kilkuletnią przerwą daje mi to około 20 lat doświadczenia akwarystycznego i obserwacji zachowań zwierzat w akwarium) twierdzę , że jest zasadnicza różnica pomiędzy trzymaniem ryby w zbiorniku o proporcjach proponowanych przez Ciebie, a klasyczynym akwarium o wymiarach 100x40x50 mimo , ze to drugie objetosc nominalnie ma mniejszą to jednak oferuje warunki znacznie bardziej sprzyjajace normalnemu funkcjonowaniu. ryby są zwierzętami przyzwyczjonymi do zycia w przestrzeni (przynajmniej te plywajace w toni), do pływania w 3 wymiarach, mało kto się nad tym zastanawia jak duzy wplyw ma to rozwoj psychiki zwierzecia, zachowań wynikajacych z instynktu etc etc.

wrzucenie tego zwierzecia w waski zbiornik to bardzo dramatyczna zmiana warunkow przeciw nawykom i instynktom wyniesionym z natury.

pokazcie swoje akwa i wtedy zobaczymy ile w nich humanitaryzmu

trzymanie rybek w szklanych kula tubach itp jakos wam nie przeszkadza ale w zbiorniku 300L to meczarnia warto odwiedzic youtube i tam komentowac ich chore pomysly.

bardzo nie podoba mi sie Twoje uogolnienie : ja osobiscie nie pochwalam trzymania rybek w zlotych kulach i czegos takiego nie praktykuje. to samo dotyczy szklanych tub czy co tam jeszcze w internecie zobaczyles - nie wiem skad Ci przyszło do głowy , aby uznac, ze akurat Twoj pomysl sie nie wszystkim na tym forum podoba i dlaczego przypisjesz mi (innym) opinie ktorych nie wyrazilem o tych dziwactwach... dyskutujemy tu Twoj konkretny projekt, a nie dziwne pomysly jakie sie rodza ludziom w glowach na calym swiecie.

dla mnie zabieranie zwierzat z ich nauralnego srodowiska jest juz nie odpowiednie i nie ma to znaczenia czy masz zbiornik 300L czy 30kL mnie nikt nie pyta czy mnie sie przyjemnie zyje na 70m2

oczywiscie , ze jest to niehumanitarne, ale jest roznica pomiedzy stworzeniem srodowiska dajacego namiastke natury a czyms jej zupelnie przeciwnym. Twoja logika jest taka, ze jak juz zwierze jest odlowione to juz i tak jest mu źle, wiec co za różnica jak bardzo źle mu będzie... wierz mi, ze w dobrych warukach w niewoli zwierze jest w stanie przezyc znacznie dluzej niz w naturze. w naturze zwierzeta niezwykle rzadko umieraja ze starosci. w dobrze prowadzonej hodowli zdarza sie to bardzo czesto. niektore błazenki w akwariach dożywają ponad 20 lat !

Mylisz pewne spraway, Ty nie zyjesz na 70m2 - aktywnie spedzasz tam zapewne tylko mniejsza czesc dnia po powrocie z pracy. snu nie licze. ryby w akwarium ktore chcesz zbudowac beda spedzaly w nim caly swoj czas. imho jest to zasadnicza roznica. Ty wiekszosc dnia spedzasz w pracy, poruszasz sie po miescie etc (zakladam, ze jestes statystynym obywatelem...).

staram sie im zapewnic najlepsze warunki w takiej przestrzeni jaka im moge dac i to tylko od was zalezy czy pomozecie mi rozwiazac problemy w fazie poczatkowej gdze mozna duzo zminic niz po fakcie gdy juz mozliwosci beda uszczuplone

mialem znajomą ktora wyznawala podobna zasade, kupila sobie psa. kobieta wychodziła o 8 rano do pracy, a jako skoncentrowana na karierze pracowala duzo, wracala do domu ok 20-21. pies spedzal sam caly dzien... na balkonie.

to sie nazywa "zapewnic najlepsze warunki w takiej przestrzeni na jaka ją było stać... " nadejście zimy zdopingowalo ja do tego zeby sie pozbyc psa, na szczescie znalazla kogos kto wzial do siebie, dzisiaj pies zyje przy domu z duzym ogrodem. oczywiscie to nadal niewola dla niego, ale zgodzisz, ze jednak warunki inne ? jest różnica miedzy zamkniętą przestrzenią 6m2 balkonu, a ogrodem 500m2.

ps. a mialo byc eot...:)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie mialo byc eot.

nie napisalem na tym forum aby mnie atakowac bo krytyka jest na kazdym forum a najczesciej w tedy gdy sie nie ma nic sensownego do powiedzenia..

dzis zwalilem sciane wiec bedze 30cm wew !! i niech mi ktos dzis chodz mruuu mruu powie

ps. ja spedzam 8 godzin w pracy nie cale 6 spie a reszte w domu .. wiec sie da inaczej mowiac natura walczy o przetrwanie i dostosuje sie do kazdych warunkow

nie ten osobnik to nastepny ktorys sie dostosuje (przykro mi to mowic ale zycie jest brutalne)

zreszta mowa o akwarium wiec jesli sie okaze ze rybie to nie odpowiada lub LR to zostanie albo jedno albo drugie ostatecznie roslinne ...

chodzi o to ze robie powazny remont i nie moge stac w miejscu czekajac az przez wylew krytyki trafi sie odwazny ktory powie to co wazne..

a w ty momencie wazne jest dla mnie filtracja jak to iceberg ujal PANELE i fakt bardzo mi sie to spodobalo moge zrobic je ogromne tyle ze nie do konca znam zasade ich dzialania i budowe rozumie ze ma w nim stac odpieniacz lub na zew. niwidzac tego jak na obrazku nie potrafie tego odpowiednio rozplanowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.