Skocz do zawartości
Artur160

szczepki Sarcophytona?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w jaki sposob moge zrobic szcepki Sarcophytona??

Pozdrawiam.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....

Słyszałem pewną historię ...

Kolega próbował przymocować sarko do skały i postanowił go przypiąć gumką..

po jakimś niedługim czasie sarko podzielił się na dwa ze względu na nacisk gumki....po prostu wymusiła na nim podział...

Ale może są też i inne sposoby na które odpowiedzą doświadczeni hodowcy-hobbiści na tym forum....

Pozdrawiam ...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tniesz go ostrym nozykiem i nastepnie mocujesz iglami lekarskimi do skalki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tnę jak leci :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem na filmie szczepienie Sarcophyton, odciął kapelusz od łodygi i tu moje pytanie

czy na łodydze odrośnie nowy kapelusz?

tak pytam bo odciąłem ostatnio szczepek z Capnella i widzę ze w tym miejscu odrasta ten kawałek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz u podstawy szczepki przebic wykalaczka i potem gumką do jakiejs podstawki

ja wlasnie tak podzielilem swojego

aha a odciąłem ostrym nożykiem


375 L zbiornik 95 L sump / 480 W światełka - start -kwiecien 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypiąłem odcięty kawałek sarco gumką i po kilku dniach przecięła go na dwie części.Niestety obie części zaczęły się psuć i musiałem go wyrzucić ,bo zaczął śmierdzieć.Czy ma ktoś inny sprawdzony sposób na zrobienie szczepek z sarco ?


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie kleiłem żelowym kropelką do podstawek pocięte odcinki kapelusza,polipowały już na następny dzień ,a dzisiaj już ładnie stoją na swoich nowo ukształtowanych nogach,zero strat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brat dostał ode mnie też dwa kawałki tego sarco,które przykleił do skałki klejem kropelka w żelu,ale też zaczęły się psuć.

Słyszałem ,ze szczepka powinna zawierać kawałek stopy a nie tylko wycinek z kapelusza.Moze w tym jest problem.

Nie wiem jak postąpić na przyszłość z sarcophytonem.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sprawdzona metoda to cięcie kapelusza Sarcophytona w chwili kiedy jest napompowany. Trzeba dobrze określić miejsce cięcia, żeby nie zdeformować go za bardzo. Cięcie najlepiej zrobić nożykiem do tapet. Przytrzymać kapelusz i dobrze jednym cięciem odciąć zaplanowany fragment. Odcięty kawałek przez chwilę pozostanie w tej samej wielkości więc wtedy warto pociąć na kilka mniejszych, ale bez przesady. Im większy zostawimy tym większą szczepkę zrobimy. Proponuję pozostawić kawałki wielkości ok. 5x5 cm. Tak odcięte kawałki nie muszą być foremne, same z czasem nabiorą proporcjonalnych kształtów. Odcięte kawałki mocuję do małych podstawek lub kawałków skałek za pomocą gumek. Ważne jest, aby dopasować taką gumkę, która nie ściska szczepki, a tylko powstrzymuje szczepkę przed odpadnięciem od skałki. Ja stosuję dwie gumki założone na krzyż, wtedy mimo luźnego zamocowania szczepka nie odpada. Szczepka szybko rośnie więc po 2-3 dniach już będzie się wpijać w gumkę. Zrośnięcie szczepki ze skałą następuje przeważnie w okolicy 7 dnia. Jak tylko przyrośnie do skałki ściągamy gumkę. Bywa, że Sarcophyton zdąży już obrosnąć gumkę więc gumkę trzeba przeciąć i przeciągnąć przez szczepkę do jej usunięcia. To wszystko. Stopniowo zacznie się wytwarzać noga, a kapelusz zacznie się podnosić :yes Jedna ważna rzecz. Szczepkę należy umieścić w dużym przepływie wody, ponieważ w pierwszych dwóch dniach wytwarza dużo śluzu i może gnić, jeśli nie będzie z niego oczyszczana. Warto też jeśli się nie używa zastosować w tym czasie węgiel.

Edytowane przez rah (wyświetl historię edycji)

500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerny opis metody robieni szczepek.

Właśnie chyba za ciasne gumki spowodowały rozcięcie sarco na połowę i jego gnicie.

Spróbuję położyć szczepki w silnym przepływie wody.

Mam jeszcze pytanie.

Jak ułożyć odcięty kawałek na skale na płasko,czy miejscem cięcia do skały ?


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na płasko. W zasadzie obojętnie jakim końcem położysz to ten przyrośnie. Nie musisz kombinować, żeby przylegał częścią odciętą.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc.Spróbuję w ten sposób .

Mam nadzieję ,że się uda. :smiling:


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mój sarcophyton przez pewien czas dotykał drugiej skały więc do niej przyrósł, a że było mi to na rękę to odciąłem go od pierwotnej- skróciłem mu w ten sposób za długą nogę. Od starego kawałka skały oderwałem pozostały fragment nogi i w przeświadczeniu, że skała została oczyszczona wrzuciłem ją między inne. Jakież było moje zdziwienie jak przy robieniu miejsca dla korali złapałem wspomniany kawałek skały i się okazało, że z mikroskopijnych fragmentów tkanki zaczęły wyrastać dwa nowe osobniki. Wcześniej dostałem kawałek skały na którym "coś", jakby kawałek skóry, było przyrośnięte, dziś mam w tym miejscu pięknego sarco z długimi polipami.

Wniosek z tego, że do rozmnożenia tego korala wystarczy naprawdę minimalna ilość tkanki z dowolnej części.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.


325l + 70l; LED 180W (DIY); JEBAO/JECOD DCT 4000; HYDOR Koralia Nano 1600, BLAU WM 4000; BLAU WM 8000; Deltec SC1455;

Temp: 25,0°C; Dens: 1,024; pH 8,2; KH 8,0; Ca 420; Mg 1350; PO4 0; NO3 0;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widocznie nie miałem tyle szczęścia w szczepieniu kawałka sarco do skały.

To były moje pierwsze szczepki, więc brak mi jeszcze doświadczenia.

Z grzybkami poszło już lepiej i przyrosły do skałki.

Następnym razem może powiedzie się z sarcophytonem.

Dzięki za kolejne rady i dzielenie się swoim doświadczeniem.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podziale można też przytwierdzić szczepki do skały za pomocą drewnianej wykałaczki i gumki.

U mnie niestety klejenie Sarco się nie sprawdzało, bo koral mocno się pompuje i żaden klej go nie zatrzyma na podstawce :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.