Skocz do zawartości
guseva

kostka = pytania o sprzet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planujemy zalozyc zbiornik rafowy (na poczatku z łatwymi koralowacami miekkimi) o wymiarach 60x60x60 lub 65x65x60. Jednak z racji posuadania lampy HQI 150W chyba pozostaniemy przy mniejszym zbiorniku. Do tego dojdą 2/3 świetlówki T5 na sciankach ramy obudowy przy lustre wody. Ale do rzeczy - jakie najlepiej zastosować śrubunki (rozmiar) i jakiej wielkości musiałby być komin? Zalezy mi na jak najmniejszym, polozonym centralnie z racji ustadowniea zbiornika. Poza tym jak najlepiej zaplanować sumpa bo mam "nieco" mało miejsca w szafce - max moze miec podstawe 40x40 i wysokośc do 50cm. Czy to nie bedzie za moało? Nie bedzie problemu z rozmieszczeniemi sprzetu? Bo tego sie wlasnie obawiamim a nie chce tracić kasy na zamawianie/robienie nowej szafki. Zadne inne wyposażenie nie zostało jeszcze wybrane a wiec projekt dopiero raczkuje:-)

Dzieki za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam tak wiec zostaje przy wiekszym baniaku 65x65x60 lub ew na 65. Jako odpieniacz bedzie turboflotor 1000 blue. Jako, że mam oprawe hqi (obecnie 70w) chce ją przerobić na 150W 13000k ub 16000k i do tego 3x24 T5 aktyniki (na bokach zbiorniak i nad szybą czołową = będą przymocowane do ramy aquaboro. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby 350w hqi ale jest strasznie ograniczony dostęp do żarników czy stateczników elektronicznych...których praktycznie nie znalazłem. Co myślicie o tym oświetleniu? Może z racji jego słabej mocy zostać przy zbiorniku wysokim na 60???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ;)

Ja przy tych wymiarach zbiornika dałbym hqi 250W, sump zrobiłbym tylko dwukomorowy - maksymalnie na wymiar komora na pompę obiegową jakoś w rogu, a resztę zostawiłbym na odpieniacz i ewentualne inne ustrojstwa które z czasem będę Ci się gromadzić. Do tego DSB w zbiorniku głównym i naprzód. Tak zrobiłbym ja, ale niech może jeszcze wypowie się ktoś bardziej doświadczony.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Guseva

Seb ma racje. Jezeli zakladalbys DSB to zbiornik 65 cm wysoki bedzie o.k.

Dla korali twardych taka lampa 250 W HQI + 1 lub 2 x 24W T5 beda idealne. Dla miekkich wystarczy 150W i kilka T5, jak napisales. Czy to ma byc zbiornik ogladany ze wszystkich stron? Wtedy w tym kominie na srodku przyda sie dodatkowy kanal na przeprowadzenie kilku kabli (np: do pomp cyrkulacyjnych. Srednica rury spadu wody to przewaznie 32 mm, rezerwowej o jeden nr. mniejsza.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzieki za informacje.

Wiem, że lepsze by było 250W ale nie umieznależć żarników na Rx7s o takiej mocy i temp barwowej ok14000K. Poza tym niegdzie też nie umie znależć ststecznika elektronicznego na taką moc - może ktoś zna miejsce gdzie można w/w sprzet nabyć? Dlatego bardziej skłaniam się przy 150W +3x24W. Najwyżej zbiornik zostanie obniżony do 60cm czego bym nie chciał. A będzie on stał jedną stroną pod ścianą (komin będzie centralnie na tylnej ściance). Na razie kompletuje sprzęt.

Co do sumpa 2 komorowego.. myślałem nad 3komorowym z centralnie umieszczonym refugium (23x40cm) ale czy to bedzie wystarczające na DSB? Czy nie lepiej zrobić filtr glonowy - tak mi polecał znajomy ze sklepu w morszczyzną.

Mam jeszcze pytania:

- jakie minimalnie wymiary może mieć komin (pompa OR2500, calowe rurki, z rewizją 3/4cala, ma w nim być złoże zraszane)?

- jak utrzymać odpowiedni poziom wapna - lepszy bedzie kalkwasser czy metoda balinga?

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.