Skocz do zawartości
smithpl

Szczepki - kleic czy nie kleic ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki dylemat, czesc osob mowi aby nie kleić co pozwala na latwe przemieszczanie

korali jezeli im zle w danym miejscu.

Jednak mam problem moja acropore, hydropore i pseudo gorgie jaki "glupek"

czyli pewnie krab , przewraca w nocy.

Dzis az rano odkleila sie akropora od podstawki.

Walczyc z nim czy kleic szczepki do skaly ?

a jak kleic to na poczatek, acropora i hydropora 0 usadowic je wyzej i blizej swiatla?

PS. Czy Wam tez grotechowy klej tak kiepsko trzyma ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie kraby to strumien cyrkulacji, wczesniej czy pozniej przewroci szczepki. Czyli kleic (ja kleje Tunze).

Przewaznie acropory ustawiamy w najjasniejszych, wyzszych miejscach.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten tunze trzyma sie skaly?

Ten grotech , miele go i miele potem kleje do skaly a on odpada... :-(


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kleisz grotechem szczpki na podstawce do skały to nie masz za dużo szans na poprawki .Musisz uformować stożek i "wkręcanym " ruchem przymocować raz i zostawić , jak zaczniesz poprawiać to juz lipa wyjdzie. Z klejeniem do skał korali róznie bywa , u mnie digita oblewa bardzo szybko skałę na której ja przymocowałem jak "doszła" do przyklejonej gałązki acry loripes na odległość około 0,5 cm było wiadro śluzu i teraz digita obumarła w odległości około 2 cm od acry ( a jakbym miał obstawiać to postawił bym na montiporę :) ale nigdy nie miałem szczęscia do zakładów :)) . Ogólnie teraz uważam, że powinno się kleić na skalkach jeżeli jest tylko taka mozliwość , zawsze możesz przestawić zwierzaka bezstresowo jak mu miejsce nie będzie pasowało , albo ktoś zacznie mu sie naprzykrzać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja kleje klejem Reef Bond EcoSystem.Rozrabiasz z woda i masz gotowa mase do klejenia szczepek.Do przyklejania samych korali do podstawki sie nie nadaje bo dlugo zasycha.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stmith, nie musisz przecież kleić skałki tonami kleju. ja używałem do tej pory aqua medica i deltec aqua scape. zwykle wystarczy taka część wielkości kostki do gry, która powinna trzymać, jeśli wtłoczysz ją w jakiś zakamarek skały. te kleje nie działają na zasadzie chemicznego rozpuszczania skały i klejenia, tylko jako elastyczna masa, która idealnie dopasowuje się do porów w skale i po stwardnieniu zakleszcza się w podłożu.

Peniek - jak ekonomiczny jest ten reef bond w porównaniu do żywicowych dwuskładnikowych klei (które są bardzo drogie w stosunku do sprzedawanych ilości)? kiedyś ktoś pisał na forum, że można kleić ośmiorniczką, ale na pudełku napisali, że jest bardzo toksyczna dla organizmów wodnych, więc wolałem nie próbować...


250L / 96L sump - Eheim 1250 - Tunze 6055,6045 - Profilux - Midiflotor - HQI+T5

moje zwierzaki: http://www.nano-reef.pl/plug.php?e=gallery&u=2265

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.