Skocz do zawartości
tytan69

piasek kwarcowy?

Rekomendowane odpowiedzi

Mohamed,

w warunkach beztlenowych, bakterie wydalaja CO2. Do kalkreaktora tez sie dodaje CO2, aby wspomoc rozpuszczanie sie wkladu... Z biegiem lat, tego aragonitowego podloza robi sie w akwarium coraz mniej ;), takze nie musisz odsysac ;)

DSB to rowniez automatychny reaktor wapienny. Oczywiscie, ze w akwariach z twardymi jego wydajnosc jest niewystarczajaca, ale pamietam jeszcze czasy, gdy do sumpa lub komina wsypywalo sie pokruszone muszle i szkielety korali, zeby "woda byla twardsza", co rzeczywiscie pomagalo (przynajmniej psychcznie);)

Mysle, ze CO2 mozemy zaliczyc do kwasow ? ;). Jak sie nie myle, to sa tam tez rozne kwasy organiczne. Adriano potrafi to lepiej wytlumaczyc.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Stani masz kwarcowy? Pewnie nie masz, ja mam tydzień, więc nie mówię czy jest lepszy czy gorszy. Poczekam i napiszę Wam czy spełnił swoje zadanie. Wsypałem z 6cm kwarcowego i przysypałem 2cm żywego, a w głównym zbiorniku też mam warstewkę żywego (dla estetyki). Jeżeli zacznie się coś złego dziać to na pewno napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mohamed :

Ok Stani masz kwarcowy? Pewnie nie masz, ja mam tydzień, więc nie mówię czy jest lepszy czy gorszy. Poczekam i napiszę Wam czy spełnił swoje zadanie. Wsypałem z 6cm kwarcowego i przysypałem 2cm żywego, a w głównym zbiorniku też mam warstewkę żywego (dla estetyki). Jeżeli zacznie się coś złego dziać to na pewno napiszę.

Mohamed-jak tam akwarium i piasek kwarcowy ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Napisz Mohamed jak to teraz wyglada.

Sam zamierzam wsypać piach kwarcowy i szczerze mówiac nie widze w tym nic złego.

Po przeczytaniu tego wątku mam bardzo mieszane uczucia. Samo SiO2 przeciez nie rozpuszcza sie w wodzie, a jesli nawet to w śladowych ilosciach ( argument że szkło to też SiO2). Dostepny w handlu biały piach to 99 % czystego kwarcu, bez żadnych domieszek, wielkość ziaren też można sobie wybrać dowolnie.

Inny argument. Od wielu lat taki piach używany jest w biotopach Malawii i Tanganiki ( podobne parametry wody jak w morkim) i nic złego się nie dzieje.

Okrzemki wyskauja tylko na poczatku przy dojrzewaniu zbiornika, ale przyczyna tego jest inna. W Tandze prawie nikt nie używa RO i okrzemki mają budulec z kranówki.

Pozatym koszt podłoża z żywego piachu jest nieporównywalnie wyższy od takiego z piachu kwarcowego.

Cena czystego piachu to tylko 1 pln/kg.

Co do stabilnosci ph.

Sam kwarc jest pod tym wzgledem obojetny, jednak dla zredukowania kwasów wyprodukowanych przez bakterie mozna dosypać żwiru koralowego. Zresztą powstajace tam kwasy są bardzo słabe i w wodzie z bardzo dużym buforem( a taka jest woda morska) nie mają żadnego wpływu na ph.

Estetyka- mysle, że też kwarc przewyższa żywy...ta śnieżna biel :clapping

Pozdrawiam. Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego drogi :clapping zadajesz pytania, a później sam sobie na nie odpowiadasz :) Dobrze więc, zasyp akwarium piaskiem kwarcowym, przysyp go warstwą żwiru koralowego i naprzód :) a za pół roku daj nam znać jakie obserwacje poczyniłeś... A co dobieli kwarcu w stosunku do żywego piachu to... Chyba jeszcze bieli nie widziałeś :D powodzenia.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clapping

Dziękuje za słowa otuchy;)

Nie chodzi o to ze sam sobie odpowadam, zastanawia mnie tylko dlaczego tak stanowczo mowicie NIE.

Ja jak narazie nie znalazłem żadnego sensownego argumentu który by to stanowiski potwierdził.

Co do bieli piachu..myśle że jednak nie wiesz o czym piszesz drogi kolego Seb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może nie wiem, czas pokaże :) a co do sensowności nie stosowania czy stosowania kwarcu w solniczce to... Też czas pokaże :clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja powiem tyle że w jakimś wątku na reefcentral widziałem jak koleś użył piasku kwarcowego (taki jak do piaskownicy ) Postaram się go odszukać ale nic nie obiecuje :clapping


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witka i jak to wygląda z tym kwarcem troche już czasu poleciało może jakieś foty, opinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.