Skocz do zawartości
sylwekg

żywy piach

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

czy ktoś z was ma w panelu żywy piach.myślałem czy można do jednej komory wsypać żywy piach i czy wytworzy się dsb czy będzie za mało piachu.komora ma wymiary 12na 12 cm i wysokość piachu byłoby jakieś 30cm.

w 1 komorze odpieniacz w 2 piach a w 3 pompa powrotna.

moje akwarium to 160 litrów


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś niedawno pokazywał linki do zbiorników, gdzie DSB było zrobione w wiaderku obok sumpa więc myślę, że twoje rozwiązanie jest równie dobre. Sam się mocno zastanawiam nad DSB właśnie w pojemniku obok sumpa.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 30 cm głębokości to nie za dużo?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie chodzi o to że mogę zrobić np 12 na 12 cm i wysokie też 12 cm ale jak mogę zrobić wysokie 30cm czy to lepiej że będzie wyższe czy lepiej sobie odpuścić.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy te 30 cm głębokości nie będzie za dużo, chodzi o to czy nie będą Ci się tworzyły strefy beztlenowe i zamiast procesów rozkładu mogą zachodzić procesy gnilne. To tylko moje zdanie, może niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi, żeby wytworzyły się strefy beztlenowe, w których będzie zachodził proces denitryfikacji. W DSB, w którym nie ma zwierząt kopiących może mieć minimum 7cm. O maximum nigdy nie czytałem, ale może być problem z cyrkulacją wody w tak grubej warstwie. Musi być stworzony przepływ zaraz nad powierzchnią piasku. Może lepiej pomyśl, o wsadzeniu piasku w pudełko (grubość około 10cm - działa, więc, po co przepłacać:)) i umieszczeniu go z 1 cm pod lustrem wody, żeby przepływ był lepszy. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mohamed: chyba w ostatnim Korale jest artykul o DSB - wynika z niego ze praktycznie jedyny ruch wody w glebszej warstwie piasku zapewniaja zywe stworzenia zamieszkujace DSB


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temu lepiej by było pomyśleć o plenum. W głębszej warstwie pewnie tak, tylko skąd je wziąść, 30 cm to sporo a tlenu raczej nie ma. Ze skałą pewnie nie zawędrowały. Pewnie temu w DSB jest ważna dobra cyrkulacja, a te 10 cm na pewno wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mohamed, nie chodzi mi o denitryfikację tylko o gnicie... To dwie rożne rzeczy...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sylwekg moim zdaniem wsyp tam 8-12cm piachu a dla lepszej cyrkulacji włóż do tej komory jakiegoś małego power-head'a. Ustaw go na takiej wysokości, żeby nie mieszało piachu. Najlepiej po wsypaniu piachu, ułóż go równo i delikatnie opuszczaj pompkę, aż kilka ziarenek zacznie się przemieszczać. Piach się sam ułoży a Ty będziesz miał pewność, że jest dobra cyrkulacja. Ja mam DSB w sumpie i też założyłem pompkę, bo miałem za wysoką komorę (nie pomyślałem wcześniej:)).

Moje DSB ma wymiary 50x35cm, pompka ma deszczownicę, bo miałem problemy z kopaniem dziur przez wodę. Aby wprowadzić tam całe robactwo płukałem skałę w komorze DSB i zostawiałem ją na 2,3 dni. I wszystko działa:).

Powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem może być tylko z wydajnością takiego DSB. Z tego co gdzieś wyczytałem, żeby DSB zdało egzamin powinno mieć powierzchnię minimum 1/3 podstawy zbiornika - oczywiście przy przeciętnym kształcie akwa i średniej obsadzie. Grubość warstwy piachu nie ma chyba większego znaczenia a powyżej 12cm. to już wyrzucanie pieniędzy. Tak więc twoje DSB o wym.12x12cm na pewno nie wydoli na 160l. Chyba że będziesz miał minimalną obsadę ale i to chyba nie da rady. Przy założeniu że masz akwa. o podstawie np. 90x45cm., dsb powinieneś zrobić ok. 30x45. i 12 cm.piachu.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.