Skocz do zawartości
jacaga

hekatomba - zielone glony nitkowate

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

od ponad pół roku walczę z kolosalną plagą zielonych, nitkowatych glonów z którymi nie mogę sobie poradzić.

Historia zaczęła sie z pół roku temu. Do tego czasu wszystko bujnie się rozwijało - życie niemalże wychodziło ze zbiornika. Być może to uśpiło moją czujność albowiem zaliczyłem wtedy wahnięcie parametrów (spadło kH i Ca) jak mi się wydaje od tego sie zaczęło. Glony zaczęły opanowywać akwarium. W przeciągu pół miesiąca zdominowały cały. Po kolei zaczęły padać twarde korale, stłumiły niewielnie miękie i zaczęły obrastać wszelkie inne (jedynie sarcofytony dają sobie radę). Także ryby zaczęły odchodzic do "koralowego raju" (pterogon, chrysoptera, zebrasoma) i kraby.

Wbrew pozorom parametry wody mierzone testami JBL nie wskazują na problemy z wodą:

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0

kH - 8

Ca - 420

pH - 8

aczkolwiek zejścia ryb i krabów są podejrzane - od samych glonów chyba nie powinny????

Od tego czasu starałem się walczyć z tą plagą wszelkimi sposobami jakie znalazłem:

- podbiłem kH do 10

- ograniczyłem karmienie ryb (z resztą zostały już tylko błazenki)

- ograniczyłem czas oświetlenia

- dołożyłem do osmozy filtr DI (pomiar wody osmotycznej też nie wykazał aby z wodą coś było nie tak)

- usunąłem część piachu z podłoża (i tak wiele go tam nie było)

- stosowałem też węgiel aktywny

- zakupiłem kraby (pożeracze glonów) + borsuka - niestety po tygodniu zszedł jak i większość krabów - skończył w odpieniaczu jak zauważyłem.

- próbowałem zdominować te glony glonami wyższymi - wziąłem od Łukasza z Akropory około 10L heatomorphy - niestety na razie nie ma żadnych efektów.

i jak do tej pory niewiele to dało.

Krokiem drastycznym było wyciągnięcie wszystkich skał ze zbiornika i wyczyszczenie każdej skały szczotką - to niemalże jak reset zbiornika. Niestety po tygodniu było tak samo - glony odrosły.

Jak się pewnie domyślacie ręczne czyszczenie nic nie daje - po 1-2 dniach glony odrastają.

Są to zielone nitkowate glony, którym po pewnym czasie końce brązowieją. Dodatkowo wieczorem pokrywają się bąbelksmi powietrza (czy tez jakiegoś gazu).

Umieściłem tutaj kilka zdjęć

I tu gorąca prośba do Was - być może ktoś się spotkał z czymś takim lub ma doświadczenie z glonową katastrofą?

Byłbym bardzo wdzięczny bowiem mnie już skończyły pomysły i przyszłość akwarium widzę w czarnych kolorach.

Co do zbiornika to mam

- 170L + 100L sumpa z 15 cm DSB

- odpieniacz miniflotor

- HQI 150W + 50W świetlówek aktynicznych - wszystko niedawno wymieniane

- pompa OR3500 + 2x Nanostream 2500 l/h

życie:

- około 60 kg żywej skały

- 2 x błazenki

- 2 x krewetki czyszczące + 1 debelius

- kilka małych krabów

- 3 sarcofytony, trochę clavularii, zeantusów, 2x claudelia

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no podstawie własnego doświadczenia pierwsze co mi sie nasuwa : zmien odpieniacz na silniejszy, spróbuj zwiększyć częstotliwość podmian, równocześnie nadal usuwaj mechanicznie, spóbuj innych testów.

mialem podobny problem, teraz na szczescie glony juz znikaja.

w moim przypadku diagnoza moze byc taka, ze przekarmialem zbiornik, nie radził sobie z tym odpieniacz (miniflotor), do tego zaniedbalem przez jakis czas systematyczne podmiany, nie mialem DI i nie zmienialem systematycznie prefiltrow w osmozie, mialem stanowczo za mały cleaning team. objawy , patrzac na zdjecia podobne.

jesli w Twoim zbiorniku glony odrastaja w takim tempie jak opisujesz to znaczy, ze w jakis sposob caly czas dostarczasz im pokaznej odżywki

imho to DSB chyba Ci nie funkcjonuje wlasciwie...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko, tak jak pisałem, ograniczyłem karmienie, regularnie też raz w tygodniu podmieniam wodę a co do testów to na przestrzeni pół roku próbowałem różnych tak że mam powność że wskazania są poprawne.

Faktem jest że glony z czegoś czerpią - byc może z częstych podmian wody.

co do wahnięcia to była moja - miałem w tedy mnóstwo roboty i nie mierzyłem parametrów ze dwa-trzy tygodnie i jak sądzę życie w zbiorniku wyczerpało zasoby (spadło Ca do 200 a kH do 3-4 ) co widocznie sprzyjało glonom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie wstrzymal z podmianami ,dal adsorber na fosforany i tak jak pisal Kaziko lepszy odpieniacz.No i staraj sie jak najwiecej glonow usunac z akwarium.Jejku masz az 60kg skaly w akwa? Ja bym z polowe wywalil,reszte poukladaj tak zeby byla wolna przestrzen miedzy skalami to przyczyni sie do leprzego natlenienia skaly.Cyrkulacja tez moim zdaniem za slaba.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....czytam,czytam..i....nasuwa mi się jedno....niski poziom Ca mógł spowodować rozpuszczanie osadów na skale która to kryła w sobie niezły pakiet "odżywek" dla glonów...

Po czym wnoszę...parametry no3,no2,po4 bliskie zeru a glony rosną...jest to niemożliwe bo do wzrostu potrzebują tych składników....i czerpią sobie je ze skały i na tyle szybko wchłaniają że testy nic nie wykazują...

Ale to tak na zdrowy rozum i na podstawie tego co napisałeś...

Skała z niespodzianką...ja też bym się części pozbył....

A tak na marginesie jeśli testy wykazują zero to glony nie powinny tak szybko odrastać bo niby z czego miały by pożywienie...

Więc jeśli woda w akwarium teoretycznie nie zawiera no3,no2,po4 to na szybach po oczyszczeniu nie powinny tak szybko odrastać lub tworzyć się ...i jeśli tylko na skale jest taki szalony wzrost to już wiesz skąd Twój problem...

Stado Salarias fasciatus zjadły by wszystkie glony niższe ale jeden albo max. para na zbiornik...i też nie wiadomo jak długo by pożył skoro tyle życia ci wymarło....

Ja bym podmienił skałę i pilnował parametrów co by nie było powtórki z rozrywki....

Szerokiego i głębokiego...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, 60kg w zbiorniku 170litrow? probuje to saobie wyobrazic, nawet zakladajac różną gestosc skaly... ile zostalo miejsca dla zwierzat ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, tylko nie piszcie proszę że za dużo jest skały. Tego akurat nigdy za dużo.

Miałem taki pomysł aby symulowała pionową skałę - jak na rafie - stąd te 60kg. A dla zwierząt wbrew pozorom jeszcze zostało :)

Logicznie myśląc - jeśli odpieniacz byłby za słaby wówczas cokolwiek wyszłoby na testach, nieprawda? Używałem dwóch różnych testów PO4 - każdy pokazuje 0. Co prawda niektórzy mówią że podziałka jest zbyt duża i na tym "zerze" mogą się jeszcze glony wyżywić - niemniej jednak to 0.

Co do usuwania glonów to chyba macie rację - mogą z martwych się wydzielać fosforany - trzeba będzie je tak czy siak skubać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą skałą to jednak przesadziłeś. I tu nie chodzi o to, że im więcej tym lepiej, bo to podstawa filtracji. Trzeba zachować umiar, bo jak dasz za dużo to nie uda ci się zachować prawidłowej silnej cyrkulacji i zapewnisz całe mnóstwo martwych stref, gdzie woda ani drgnie, a wtedy gwarantuję, że z glonami sobie nie poradzisz. Przy takim upakowaniu skały (akurat miałem 60 kg w 250 ltr więc mogę sobie wyobrazić, jak to może wyglądać w zbiorniku o 1/3 mniejszym!) masz tylko dwie pompki cyrkulacyjne po 2500 ltr/h. Nie ma najmniejszej możliwości, żebyś przy takiej cyrkulacji w swoim zbiorniku uniknął marwtych stref. Proponuję wyjąć trochę skały, najlepiej tej najbardziej zarośniętej glonami i dołożyć jeszcze pompki albo dać mocniejsze. Skałę musisz poukładać luźno z wieloma grotami, a potem pobaw się z ustawieniem pomp tak, żeby w każdym zakamarku był przepływ wody (obserwuj te swoje glony, czy się ruszają). Przy tej ilości skały, kiedy masz obłożoną tylną ścianę akwa i pewnie boczne, pompki muszą też dmuchać z tyłu i pod skałę. Niektórzy robią dodatkową hydraulikę z rozprowadzeniem wody pod skałę właśnie w celu uniknięcia martwych stref, gdzie osadza się detrytus i stanowi pożywkę dla glonów. Jeśli chcesz koniecznie tyle skały to o takich dodatkowych nadmuchach i kolejnych pompkach musisz koniecznie pomyśleć.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprócz dwóch cyrkulacyjnych tak mam wyprowadzony wylot z pompy głównej (OR3500) aby uzupełniała pompki cyrkulacyjne.

Ale zgadzam się z Tobą że tylne stefy sązdecydowanie gorzej obmywane. Nie wiem tylko jak wielki ma to wpływ na glony - może niewielki? W końcu przy takich ustawieniach (czyli przy przepływie około 8000 L/godz ) przez trzy lata wszystko było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił

1.testy

2.odpieniacz

3.cyrkulacja

i tak jak koledzy połowe skały bym sie pozbył zostawiłbym sobie jakies 25 kg


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testuje u siebie podbicie kH i Mg, ale dla mnie problemem sa glony wyzsze, na razie nie widze pozytywnych efektow.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie podnioslem kH gdzies do 10 przez miesiac (z okolo 7), planuje dojsc do 13-14, Mg mam 1350 i chyba duzo wiecej nie bede podnosil. Koralom jak narazie to sie chyba bardzo podoba, zobaczymy za miesiac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Las zielonych jak u mnie podczas dojrzewania.

Wyrywanie napewno nie pomaga tylko wzmaga to badziewie.

Najgorsze ze zwierzaki popadały i to napewno nie z powodu glonów.

Po tych wachnięciach może eksplodowalo ci DSB i wywalilo do wody syf.

Samo ograniczenie oswietlenia nic nie daje.

Ja bym sprobował zrobic to tak :

wywalił bym DSB

podmiana 50% wody tylko na innej soli, bo ati ma oddzielnie Ca, a JBL nie najlepiej nadaje się do pomiarów

Następnie:

podłączył bym UV-ke

wrzucił węgiel i absorber fosforanów

no i totalnie zaciemnił akwarium na 2 dni ( totalnie oznacza owinięcie go kocem lub innym nie przepuszczającym światła materiałem :( )

Przez pierwszy tydzień po zaciemnieniu światło tylko 4 godziny dziennie.

UV-ke i filtr mogę ci pożyczyć, w razie czego dzwoń 664-113-949


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,ja zrobilbym na Twoim miejscu podobnie jak koledzy podpowiedzieli,( bo szkoda zycia i pieniedzy ktore tracisz) -mocniejszy odpieniacz -podstawa-cos z igla najlepiej,absorber fosforanow i to duza skarpeta (Rowaphos),wegiel aktywny (deltec,rowa,kz),wyrzucic to dsb,albo go porzadnie przeplukac,i dac go od nowa,skaly dac do 1/3 wysokosci zbiornika,(po ostatnim spotkaniu z Simonem,wytlumaczono mi ,ze nadmiar skaly szkodzi,akwarium zamiast isc do przodu,cofa sie-duzo skaly obciaza filtracje zamiast wspomagac),dolozenie cyrkulacji ,zmiana soli na preis ,tropic marin pro reef ,reef crystals,nie dodawanie zadnych dodatkow na ta chwile,prawdopodobnie skala zkumulowala duzo nieczystosci ,tak ze wyprowadzenie tego zbiornika troszke czasu zajmie,ale jest to do zrobienia troche cierpliwosci ,rewizja oswietlenia rowniez nie zaszkodzi,powodzenia:)


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.