Skocz do zawartości
Iceberg

Phytoplankton reaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,zastanawiam sie nad kupnem tego reaktora,ale nie wiem czy gra warta jest swieczki.Nigdy nie mialem do czynienia z takim reaktorem...rozumiem ze musze dokupowac plyny z ktorych w reaktorze tworzy sie plankton...jakie plyny polecacie...??...Jakie sa zalety i wady tej maszynki...??...i czy dodajac phytoplankton do akwa nie ryzykuje wysypu jakis glonisk (wlasnie wyprowadzilem akwa na prosta i nie usmiecha mnie sie robic tego po raz drugi).Moje akwa ma kolo 6sciu miesiecy i bardzo malo obsady,gdyz chce najpierw byc pewny ze wszystkie parametry sa idealne i urwac leb besti nie majac lasu korali (stresowalo by je to co wyprawiam w zbiorniku.Odnosnie tego reaktora to ile i jak sie dodaje tego phytoplanktonu.Czyz nie jest prosciej kupowac gotowe ,syntetyczne plyny...???...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem o jakim reaktorze mowisz, ale jak o takim za 1000pln to bez sensu

reaktor do phyto idealnie robi sie z butelki typu pet...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith...chodzi mnie o reaktor http://www.fishfurfeather.com/aqua-medic-plankton-reactor-p-3193.html ...pisza o kulturach bakteri potrzebnych do hodowli phytoplanktonu...wlasnie moje pytanie dotyczy co do takiego reaktora musze dokupic,gdyz na pewno sa bakterie lepsze i mniej lepsze,oraz dawkowanie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa... to to fajne jest i estetyczne , gdyby jeszcze funt byl dolarem :-)

szczepke phyto czy zoo planktonu wez od kogos kto hoduje, napewno beda mieli w sklepie reef aqua


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zielony Mintaj...a jak z dozowaniem do akwa 160l...nie chce miec jakiejs plagi...czy przedawkowanie jest bezpieczne...ostatnio widzialem na you tubie jak gosciu wlewal skondensowany plankton do wody...robilo sie zielono w tej szklance jak na wiosne...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :

Fitoplankton jest w wodzie z akwarium, jeśli nie zależy Ci na jakichś szczególnych gatunkach, po prostu nalej do takiego reaktora wody z baniaka- powstanie tzw. zielonej wody będzie świadczyć o namnożeniu się komórek fitoplanktonu.

nieprawda. W wodzie w akwarium masz fito i zooplankton. Ten zooplankton żywi się tym fitoplanktonem. Dlatego najlepiej jest zdobyć czyste kultury fitoplanktonu - bo inaczej mogą być nici z hodowli.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielona woda świadczy o namnożeniu fitoplanktonu (planktonu roślinnego) zabarwienie pochodzi od barwników fotosyntezujących głównie chlorofilu.


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnijcie tez wnioski z tego, co napisal Nuroslaw; trzeba zachowac absolutna czystosc tzn. woda z akwarium nie moze dostac sie do zbiornika z fitoplanktonem (czyli nie mozna moczyc lyzki, kubka lub np: sitka w akwa i potem w fito). Nieprzestrzeganie grozi dostarczeniem do reaktora zooplanktonu, ktory wykonczy fito dosc szybko.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz okazję kupić tanio, czy samemu zbudować to polecam: conajmniej 3 reaktory na fitoplankton, uruchomione każdy z tygodniowym opóźnieniem względem wcześniejszego.

Prócz trzech reaktorów z fito, polecam uruchomić conajmniej 3 z zooplanktonem. Jest on wiekszy niż fito. Reaktory te różnią się tylko tym, że do zoo nie potrzeba dodatkowego oświetlenia.

Co jest powodem zielonej wody w akwarium ? nie potrafię odpowiedzieć. Na pewno zachwianie równowagi. Całkiem możliwe, że to wymarcie okreslonego gatunuku zooplantkonu. Bo patrząc wyłącznie na paramtry chemiczne, to nie zawsze można znaleźć analogię dlaczego przy takich samych poziomach jonów azotowych, fosforowych itp. w jednym akwarium występuje a w innym nie.

Jednakże kiedyś osobiście doświadczyłem sytuacji odwrotnej. Wymarcia fitoplanktonu.

Sami wiecie jak to jest. Chwasty rosną jak szalone jak są niechciane. Zacznij je hodować zaczniesz narzekać na wolne przyrosty :D. - oczywiście to się okaże jesli np. danymi chwastami skarmiasz inne organizmy. Jak szybko wymiera takie źródlo pokarmu :D. Czyli jak chcesz się pozbyc zielonej wody, to walczysz z tym przez miesiąc, jak chcesz ją hodować to nie możesz jej uzyskać:)


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to przerabiam :)

Po zaszczepieniu wody phyto wszystko grało przez 2-3 dni. Woda robiła się coraz bardziej zielona, aż tu nagle z nocy woda jakby kryształ. Co prawda pływaja jakieś większe "elementy" (gdyby nie to, że pływają swobodnie w toni i nie wykonują dodatkowych ruchów pomyślałbym, że to zoo), część przykleiła się do ścian ale wody nie zabarwiają. Za to dno zrobiło się zielone. Zastanawiam się co mogło być przyczyną. Wczoraj zmieniłem oświetlenie z żarówki energooszczędnej na T8 philips aquarelle może to pomoże. Napowietrzanie zostawiam bez zmian, temperatura taka jak w akwa. Nawoziłem jedną kroplą dziennkie jakiegoś podstawowego nawozu do słodkiego (podobno wolny od azotanów i fosf.) - od wczoraj też zaprzestałem.

Nie mam doświadczenia w "prdukcji" phyto więc działam po omacku. Ale fakt jaki Ci zależy na czymś to idzie jak po grudzie. A może zmienić stosunek do upierdliwych glonów wyższych, aiptasii, i wmawiać sobie, że zaczynam je "uprawiać" - może je też szlag trafi :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, odkąd miałem plage sinic nie mogę się ich sztucznie dochować a potrzebne mi sa.


60l gruntowne plany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezłe rozwiązanie, thx Marcin


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.