Skocz do zawartości
guliwer777

Zbiornik po ospie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niestety i moje akwarium nawiedziła ospa, pierwszy raz w historii zbiornika. Straty to 4 ryby, większość obsady przeżyła. Kropki miały wszystkie ryby. Przełomowe było zamontowanie dobrej lampy UV. Teraz już nie ma śladu po ospie, i tu jest moje pytanie, bo nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z ospą ani w morskim ani w słodkim.

Jak długo jeszcze trzymać lampę UV i kiedy do akwarium można wprowadzić nowe ryby ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie myle, to ladnych kilka tygodni trzeba odczekac.

Przykre


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Dokładnie tak jak napisł Stani.Formy przetrwalnikowe "żyja" do 6 tygodni.Mozna skrócic ten proces np podnoszac temperature,jednak w zasiedlonym akwarium to nie jest dobry pomysł.Sama sterylizacja uv w mnie juz niewiele pomoze a w znaczny sposób wyjałowi wode.Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV jest w tym przypadku nieprzydatna, bo te "formy przetrwalnikowe" siedza w podlozu i na dekoracji, czekajac na nastepne ofiary.

Guliwer - czyli ok. 2 miesiecy. Ale bedziesz mial super czysta wode!!! :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzumiem, ze mowimy o cryptocaryon irritans.

no tak, ale UV generalnie powoduje, ze populacja pasożyta się zmniejsza stopniowo i po jakims czasie zaniknie. do tego witaminy na wzmocnienie organizmu ryby, czosnek ktory ma dwojakie zastosowanie bo po pierwsze wzmacnia organizm ryby i dodatkowo przeciez ma właściwości bakteriobójcze , a wiec takze zaczyna osłabiać i pomaga zabijac pasożyta.

Ja za pierwszym razem jak mialem ten problem to stracilem wszystkie ryby. za drugim razem połowe obsady (po czasie myśle, że tylko dlatego , ze za długo zwlekałem z nabyciem UV), za trzecim razem obyło sie bez strat , ale UV+czosnek+witaminy dozowalem systematycznie, i wcale nie przez 6 tygodni, bo bodajze po niecalych 3 tygodniach wizualne objawy zniknely i do dzisiaj nie ma żadnego nawrotu, a juz dobre 3 miesiace minely.

imho wazna jest szybka reakcja, jak wyskakuje pierwszy pryszcz to od razu trzeba wlaczyc UV i walnąć czosnkiem. tak jak w życiu , każda patologia której sie nie przeciwdziała , będzie rosła w siłę. każdy dzień z pasożytem na skórze osłabia organizm zwierzęcia i zmniejsza szanse wyjscia z tego.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje zakupic na przyszlosc rybe dimidiatusa (czysciciel) bardzo dobrze czysci rybby i w przypadku pierwszysch objawow uwazam ze jest w stanie zapobiec chorobie. wiem to z doswiadczenia


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.