Skocz do zawartości
lami

ospa?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

1/ czy to ospa?

2/ czy koralowce miękkie (zoa, grzybki, ...) oraz krewetki, kraby, ślimaki itp. mogą być nosicielami?

3/ czy kurację czosnkiem mogę robić w ogólnym zbiorniku?

3152-img_6181.jpg

3152-img_6193.jpg

3152-img_6210.jpg


pico rafa 50l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jestem obecnie na atapie walki z ospą (zostały mi 2 ryby z 11 :( więc coś spróbuje napisać..

1) Dokładnie od takiej wysypki się zaczęło, inne obiawy to przyśpieszony oddech (ruch skrzel), zbijanie się ryb w grupę, ocieranie o skałę (tak że dochodzi do uszkodzeń płetw nawet). Kropki znikały co brałem za objaw ustąpienia by po jakimś czasie pojawić się znowu - obecnie wiem, że jest to poprostu spowodowane cyklem życia pasożyta i podobno sporo akwarystów przyjmuje takie zniknięcie za dobry objaw lecz jest to niestety pozorne.

2) Pasożyt który ją powoduje ma tylko 1 nosiciela i jest nim ryba, w pozostałych fazach rozwoju (jest ich 4 o ile pamiętam) przebywają w wodzie. Tak, że bezkręgowce nie są nosicielami choć wydaje mi sie że istnieje prawdopodobieństwo by przynieść do baniaka np. ślimaka z cystami pasożyta które akurat przypadkiem osiadły mu na muszli ale to tylko moje przypuszczenia.

3) Przy podawaniu fabrycznego pokarmu z czosnkiem nie zauważyłem żadnych niepokojących reakcji, natomiast przy podawaniu pokarmu, który sam spreparowałem nasączając artemie czy płatki sokiem ze świeżego czosnku zauważyłem gwałtowną reakcję xeni.

Dodatkowe info z moich obserwacji:

- wszystkie ryby, które padły, padły od uduszenia się (inwazja w skrzelach) 2 przypadki zejścia obserwowałem (nie jest to miły widok)

- rybom które przeżyły (mam nadzieje, że bedzie ok choć nie są nietety jeszcze w za dobrej formie) pomogła kąpiel w wodzie słodkiej i podłączona UV-ka (ryby przłożone do małego zbiornika z dużą rotacją wody przez UV)

Nie wyobrażam sobie wprowadzić cokolwiek teraz bez kwarantanny. Miałem sprzedać stary odpieniacz, grzałke itp ale zostają własnie na ten cel. Wcześniej przez 3 lata wszystko mi sie super chowało, aż nagle kilka nowych rybek i katastrofa...

pzdr.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości się podłączę. Jaki jest maksymalny czas ataku ospy po wprowadzeniu ryb do akwarium? Czy np. miesiąc po wprowadzeniu można już być spokojnym?

Z czosnku dodajecie tylko sok czy cały zgnieciony?

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lami radze CI zapodac od razu lampe uv,i pokarm z czosnkiem ta ryba wyglada powaznie bez uv ,lub lekarstw na miedzi jej godziny sa policzone ,to ospa na 1000 procent i w zaawansowanym stadium,chyba ,ze odlowisz wszystkie ryby do drugiego zbiornika i podasz lekarstwo na miedzi,i czym szybciej zaczniesz dzialac tym lepiej


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Timur.

Zatorek: ja właśnie dostałem ciut preparatu Kent-a i mieszam z mrożonkami i całe szczęście, że nie wystartowałem z gniecionym czosnkiem, bo bym sobie jeszcze Xenię popsuł.

Na razie mam tylko tę jedną rybę, ale zastanawiam się czy tak na przyszłość, na wszelki wypadek, może kupię UV.

Pozdrawiam,

michał


pico rafa 50l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lami, nie chcę być złym prorokiem, ale moje wlasne doswiadczenie mowi mi, ze bez UV stracisz ta rybe. czosnek da chwilowa poprawe. nic wiecej.

wybierz szukaj , wpisz 'cryptocaryon irritans' i wybierz przeszukanie postow z 'kiedykolwiek', jak zostawisz wybieranie z ostatnich 3 miesiecy to nic nie znajdziesz bo niestety tak teraz dziala funkcja szukaj.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.