Skocz do zawartości
tomi1025

Przymiarka do zakupu solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Stani :

Tomi - juz wszystko wiesz! ;)

Komin wkleja sie w srodku akwa (sa wyjatki) a na krawedz komina wkleja sie grzebien.

Czyli jak będę miał zbiornik to zarówno z kominem jak i z otworami do szklarza

Stani :

Woda moze tez wlewac sie bezposrednio do odpieniacza (potrzebne sa zawory, bypasy itp)- prosciej - do komory odpieniacza.

Czyli będzie do komory odpieniacza

Stani :

Ta srodkowa rurka w kominie to zapewne rewizja. Te lewa rurke dalbym wyzej, zeby woda spadajaca z akwarium nie halasowala.

Na te rurke wchodzaca do komory odpieniacza dalbym zawor (tuz przed komora) i tak go ustawil, zeby rure calkowicie zalac woda i odrobina wody zeby splywala rewizja. To spowoduje, ze gl. rura spustowa bedzie absolutnie cicha. To znaczy, ze potrzebujemy rewizje o 1 lub 2 cm wyzsza w kominie niz spust. Bez rewizji lepiej nie bawic sie w jakies zawory ;)

Wychądzą braki w edukacji ;) zabezpieczenie przy wyłączeniu prądu to "rewizja" tak ? Wg mnie też ta lewa rurka wyżej będzie mniej woda chałasować będzie z mniejszej wysokości będzie spadać. Rurka odpieniacza z zaworem - jaki to ma być zawór tylko mnie nie wyśmiejcie bo myśle że taki hydrauliczny sens rozumiem ale jaki zawór ;) ?

Z tym że rewizja powinna być wyższa tylko o 1 2 cm też załapałem.

Stani :

Nie wiem po co rura powrotna ma byc az do dna akwarium? Wystarczy gdy bedzie tuz pod powierzchnia wody. U mnie dmucha za skaly pionowo w dol i jest moze 3 cm zanurzona.

To że ta rurka jest tak ustawiona to zapewnia chyba obieg wody po dnie w lewo potem do góry i w prawo górą do grzebienia chyba o to chyba chodzi.

Stani :

Ps: Timur duzo Ci pomogl tym rysunkiem! :kapelusz Nawet dziurka odpowietrzajaca jest widoczna!;)

Z tym się zgadzam w 100% Panowie dziękuję wam bardzo bo z całkowitego laika zrobiliście ze mnie amatora ;) Teraz jeszcze się dowiem gdzie w Warszawie robią takie rzeczy jak wklejenie komina, grzebienia i wiercą te otwory swoją drogą jak szeroki i wysoki powinien być komin. Te rurki do odpieniacza pompki robi się z rurek pcv chyba? Czy możecie mi podać jakieś średnice sensowne? Pozostaje jeszcze sump tam też będe musiał wkleić przegrody. Czy ta środkowa komora może być na razie pusta? Tam najlepiej pasuje lr albo ls a to drogie rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewizja nie jest na wypadek braku pradu, ale na wypadek zapchania sie glownego splywu wody

Rurka odpieniacza z zaworem - jaki to ma być zawór tylko mnie nie wyśmiejcie bo myśle że taki hydrauliczny sens rozumiem ale jaki zawór

zawor zwykly kulowy, na wylocie dobre odpieniacze maja zawory bramowe (chyba tak sie po polsku nazywaja, gate valve), sa duzo dokladniejsze ale nie ma chyba takiej potrzeby.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz juz odpowiedzial, ale na wszelki wypadek dodam, ze chodzi o zawor z PVC (akwarystyczny) a nie hydrauliczny - metalowy!;)

Srednica spadu i rewizji - 32 mm wystarcza (otwory w dnie oczywiscie wieksze, bo przepusty sa "grubsze").

Wysokosc komina z grzebieniem musi byc mniejsza niz akwarium ;) (np: 2cm). Wygodny rozmiar do gmerania w kominie to ok. 25 x 15 cm.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysunek jest taki bardziej by naświetlić o co chodzi, dlatego brak zaworów itp. wysokości rurek w kominie też tak na oko zrobione ;) Ale oczywiście później przy konstrukcji w grę wchodzą szczegóły różne, których tu nie widać.

Co do rury powrotnej to faktycznie ja mam u siebie do dna ale to dlatego, że moje akwa jest przezierne - skała jest ułożona na środku - schodzi takim jakby stokiem od komina (który tez jest centralnie na bocznej ścianie) i woda powracając wpada w taki jakby tunel pomiędzy skałą. Oczywiście nie jest konieczne prowadzenie rury do dna.

Co do wklejenie komina zaworów itp. to nie jest jakaś skomplikowana sprawa, kwestia estetyki, poprostu samemu z reguły się bardziej napapra silikonem niż by to robił szklarz, ale efekt ten sam ;) Przyklejenie grzebienia to zadanie typu przedszkolnego ;) - kleisz 2 płaszczyzny, bok oprawy grzebienia ze szkłem komina.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej dać spływ i powrót 32mm a rewizje 26???? Nie wystarczy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już mam wstępnie zaklepane wymiary 100x50x46 czyli ok 230 litrów klejone jak powiedziałem znajomemu że będę komin wstawiał to się uśmiechnął a jak powiedziałem o wierceniu otworów to się za głowę złapał i mi mówi że będzie ciężko i że to niemożliwe wiem że dla pasjonatów prawie wszystko jest możliwe natomiast czy może być problem ze znalezieniem fachury z wiertłem? Chcę dać pod akwarium stelaż z profili podobny do tego http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=stela%BF&p=80810#80810 tylko u mnie to będzie 40x20x3mm chyba że koszt mnie przerazi. Teraz mam pytanie co do wysokości stelaża planuje taki odpieniacz http://www.um-um.pl/deltec_deltec-apf-600-odpieniacz-zewn-trzny.html (chyba ze macie jakieś tańsze alternatywy ;) ) padlo zdanie że powinienem swobodnie wyciąnąć odpieniacz bez ruszania sumpa jaka powinna być wysokość stelaża żeby wyciąnąć tego potwora ma 60 cm wysokości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z otworami w akwa większość fachowców marudzi bo trzeba je wiercić ręczną wiertarką do szkła (bynajmniej nie wygląda jak zwykła wiertarka) a np. w płaskiej szybie wiercą sobie na stacjonarnej. Problem na tym polega, że wiercąc w sklejonym akwa nie chcą brać odpowiedzialności jakby coś poszło nie tak, ale jak ja np. gadałem potem ze szklarzem to powiedział, że wiercił w cholere takich i nigdy nie było problemu ale wolą się zabezpieczyć. Najlepiej udaj się do szklarza z już kupionymi śrubunkami aby mógł dokładnie spasować.

Ja mam stelaż z rury kwadratowej 30x30x3, koszt 150 zł w hurt. stali. (projekt, spawanie, malowanie we własnym zakresie) Jest to stelaż 3-poziomowy (akwa do oglądania na stojąco) pod akwa są 2 poziomy, na "parterze" zbiornik na dolewke, zbiorniki na płyny do ballinga, półka z pompą dozującą i miejsce na trzymanie różnych pierdół, a na środkowym poziomie mam odpieniacz, sump i na tablicy w tyle częśc elektroniki (generalnie to szykuję się do wklejenia na forum dziennika z foto jak juz dorobię drzwiczki i wszystko bedzie na tip-top)

Co do odpieniacza to mam identycznego delteca - zwróć uwagę, że ten odpieniacz musi być zasilany w wodę albo grawitacyjnie ze spływu albo przez dodatkową pompę. U mnie stoi on poza sumpem więc nie ma problemu z wyciąganiem go z szafki, zasilany jest ze spływu i bez żadnych bajpasów bo akurat w moim przypadku wielkość obiegu jest zgodna z przepustowością odpieniacza.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli chodzi o wiercenie to nie ma problemu tylko nie biorą odpowiedzalności za pękniecię szkła czyli moje akwarium moja odpowiedzialność.

Stelaż ma zrobić (spawanie) mój znajomy nie zedrze ze mnie tak myślę maluje sam nie mam dwóch lewych rąk.

Co do odpieniacza to tutaj chwila dezorientacji z mojej strony sumpa chce zrobić tak jak na tym rysunku który wstawiłes, czyli woda spływa z komina do komory z odpieniaczem i teraz jak to ma być podłączone? Ten deltec nie zassie sam wody? Trzeba mu tą wodę w rurce podać? Czy może są jakieś inne odpieniacze które pobierają wodę z komory sumpa?

Wiem że to trochę głupie pytania ale przed wydaniem gotówki chcę wiedzieć wszystko żeby potem nie płakać że można to było inaczej zrobić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ten deltec nie zassie wody sam, pompa którą posiada służy do wytwarzania piany w kolumnie (dołem zasysa i powyżej wywala bąble). Nie ma konieczności stawiania go w sumpie ale może w nim stać tyle, że wtedy trudniej go wyciągać z szafki. Są odpieniacze, które same pobierają wodę, ale jak dla mnie odpieniacze, które jedną i tą samą pompą obsługują obieg wody i wytwarzanie piany są raczej cienkie w porównaniu z tymi zasilanymi oddzielną pompą albo grawitacyjnie.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten apf600 jest zasilany grawitacyjnie? woda z komina spływa do odpieniacza on robi swoje i jego pompka wylewa oczyszczona wode do sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wylewania wody z niego to nie robi tego pompka tylko poprostu woda wylewa się sama. Żeby tak najprościej to opisać to ten deltec odpienia wodę, która się swobodnie przez niego przelewa; albo ta woda dostaje się do niego ze spływu (grawitacyjnie) albo podaje ją dodatkowa pompa.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Do tego odpieniacza można podłączyć drugą pompkę,która będzie podawała wodę.Rozwiązanie takie jest tanie i proste w zastosowaniu.U mnie właśnie działa w ten sposób.Polecam ,bardzo wydajny i dobrze wykonanyn odpieniacz:)

Pozdr.Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten Deltec podłączam sobie do rurki z komina spływa do niego woda, potem odpieniacz odpienia wodę, i ta woda sie z niego wylewa do komory w sumpie w której stoi odpieniacz tak to zrozumiałem mam nadzieję że dobrze ;). Przejrzałem sobie odpieniacze innych firm niż deltec i np Odpieniacz Beast 1200 P z pompą z wirnikiem igiełkowym jest sporo tańczy od delteca a ma 1200litrów wydajności nie jest lepszy?

Znalazłem na forum pompę cyrkulacyjną tunze 6045 ona będzie dobra do zrobienia trochę zamieszania czy może coś innego. W ostatnim zbiorniku w sumpie jest pompa obiegowa czy moglibyście polecić jakąś sprawdzoną cichą markę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur

"Są odpieniacze, które same pobierają wodę, ale jak dla mnie odpieniacze, które jedną i tą samą pompą obsługują obieg wody i wytwarzanie piany są raczej cienkie w porównaniu z tymi zasilanymi oddzielną pompą albo grawitacyjnie. "

;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Stani, ty wszystko musisz wyłapać ;). Trochę niekonsekwencji chyba z rozpędu ;) Ogólnie można zrozumieć o co chodzi...jak się wie o co chodzi ;).


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zmeczony bylem ;)

Rah - pozdrawiam:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

@Timur

"Są odpieniacze, które same pobierają wodę, ale jak dla mnie odpieniacze, które jedną i tą samą pompą obsługują obieg wody i wytwarzanie piany są raczej cienkie w porównaniu z tymi zasilanymi oddzielną pompą albo grawitacyjnie. "

;)

Witam

Jeśli wg Ciebie odpieniacze Bubble King są kiepskie to już nie wiem co jest dobre ;) ??

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żesz! Ubiegli mnie:strutin Timur, nie uogólniaj, Tomi, Beast nie jest lepszy od APF-a, poprostu, z wielu powodów ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomi

Dwie takie pompki 6045 zamieszaja odpowiednio.

Dobrze, ze Seb jest czujny. On to zawsze potrafi tak naukowo wyjasnic problem.;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bubble King to klasa sama dla siebie i jest on usunięty z moich rozważań ;-)

A tak wogóle to jak napisałem jest to tylko moja teoria, teoria Wielkiego Zderzacza Hadr... tfu, babelków ;)

A tak serio to odpieniacz, Toni, jest czymś w co warto zainwestować, beast najlepszą inwestycją nie jest, miałem go 3 lata, co prawda 400-tke nie 1200 i nie pienił najlepiej, dość często przestawał wytwarzać babelki wogóle, trzeba go było "resetować" itp., Poza tym trzeba się nagimnastykować żeby beast nie wydawał dodatkowych dźwięków, różnego rodzaju brzęczenia, buczenia. Pomimo tłumika siorbie dość głośno, leje sporo bąbli w odpływ. Delteca włączasz i jedyne co słyszysz to szum piany, oczywiście też nie jest to bezgłośne ale nie wytwarza żadnej zbędnej kakofonii (przynajmniej mój egzemplarz). Oczywiście skuteczność pienienia jest też o niebo lepsza.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Beast nie jest lepszy od APF-a, poprostu, z wielu powodów
tak Stani, baardzo naukowo:D:D:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz pytanie miałem wziać baniak od znajomego 100x50x46 230litrów za 130 zł ale to było po słodkowodnym byłem dziś w sklepie akwarystycznym i stwierdzili że takie stare akwarium to niekoniecznie bo może przeciekać albo się rozszczelnić. Zaoferowali mi zmontować akwarium 100x50wysx60 głebokie z otworami kominem. Czy ten duży stary zbiornik może być na sump? Jedna komora na odpieniacz druga na glony + jakies żywe organizmy niechciane kraby itp. trzecia komora na pompe cyrkulacyjna + grzałkę. Ostatnią komorę zrobiłbym sobie na wodę RO. Czy taki sump nie jest za duży bo w sumie ma objętości ze 230 litrów część będzie niewykorzystana (różnice poziomów i wogóle). Czy może pan sprzedawca postanowił sprzedać mi "swoje" akwarium (mieli mi wycene zrobić) i to moje stare za 130 zł jest dobre i kupić jakiś mniejszy sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sump bedzie nieszczelny to tez kicha. Moze nakleic paski pleksi na wszystkie laczenia silikonem ? Taka wielkosc sumpa to tylko luksus a na dolewke przyda sie komora wystarczajaca na 3 tygodnie...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy tylko ile mi za akwarium zaspiewają :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie swój wątek od początku jak co, temat cen akwariów w tych rozmiarach i ich adaptacji mam rozeznany (w Krakowie przynajmniej) i podawałem troche cen przykładowych i porównanie ile sobie potrafią życzyć sprzedawcy za te same rzeczy :clapping

Dobierając wielkość sumpa popatrz sobie czy będziesz miał miejsce w szafce na inne graty, których potrafi się zrobić sporo - pompy dozujące, baniaczki z preparatami, wszelkiego rodzaju elektronika itp.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.