Skocz do zawartości
nowy_zarażony

remote DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

temat ostatnio modny na reefcentral. Chodzi o pojemnij plastikowy w sumpie z dsb, zamiast w glownym baniaku czy sumpie. Chcialem zapytac czy ktos stosuje? Jaka powinna byc objetosc piasku/wielkosc baniaka i jaka jest optymalna wysokosc. Prosilbym takze o marke piasku godnego polecenia.

Ogladajac zdjecia w necie zaowazylem, ze czesto na dnie zloza umieszcza sie paleczki siarkowe, powierzchnie nakrywa sie natomiast warstwa grubego grysu. Stosuje ktos takie rozwiazanie?

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie, ze nie znajdziesz precyzyjnej odpowiedzi odpowiedzi. sam juz od jakiegos czasu szukam wszelkich informacji o DSB, czytalem tez o RDSB, nawet u samego zrodla bo w postach i artykulach A.Calfo ktory wymyslil koncepcje RDSB. nigdzie nie ma ani slowa o zaleznosci objetosci/powierzchni od skutecznosci dzialania. moze to po prostu nie jest wazne?

to sa pytania ktore mnie mocno nurtuja bo wydaje mi sie na chlopski rozum, ze procz grubosci warstwy piachu i granulacji istotna jest tez powierzchnia. wypracowalem sobie juz nawet teorie na ten temat i kiedy pierwszy raz zobaczylem RDSB to ta teoria sie zawalila, bo jesli ludzie uruchamiaja DSB w wiadrze po 20kg soli to wychodzi , ze powierzchnia nie ma znaczenia. ale zaraz pozniej doszedlem do wniosku , ze nie do konca tak jest i pewnie filtracja DSB (jej skutecznosc) jest funkcja zarowno grubosci, powierzchni ale tez cyrkulacji wody nad powierzchnia piasku. pomijam kulture infauny (roznorodnosc) i fauny i tym podobnych jako kompletnie niemierzalne i w ogole temat na odrebna dyskusje.

objetosc ? przez obserwacje instalacji ktore dzialaja skutecznie filtrujac wode mozna powiedziec , ze wiadro o objetosci ok 20litrow powinno byc wypelnione w ok. 3/4, moze nawet 4/5 swojej objetosci.

kiedys wrzucilem fotki znalezione na reefcentral tutaj : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16867&d=15

pewnie widziales podobne w innych dyskusjach na reefcentral.

w reef invertebrates Calfo pisze, ze rozne odmiany piachu to bullshit, mozna powiedziec, ze wrecz nasmiewa sie z roznych producentow reklamujacych LS z kulturami bakterii etc etc. jak pamietam to napisal wprost, ze po kilku tygodniach lezenia w zamknietym hermetycznie worku trudno mowic o jakimkolwiek zyciu w takim piachu. od marki LS wazniejsze jest 'zaszczepienie' DSB kulturami bakterii i skorupiakow z dzialajacego DSB w innym zbiorniku. w ten sposob dowolny piach czy kupiony jako mokry biologicznie aktywny (LS) czy zwykly suchy po kilku tygodniach maja dokladnie ta sama wartosc biologiczna. podobno ludzie w USA systematycznie sie wymieniaja takimi szczepkami, aby co jakis czas wzbogacac i odnawiac srodowisko takze w juz dzialajcych DSB. jesli nie ma takiej mozliwosc to pozostaje czekac az DSB sie zaiedli dzieki obiegowi wody w ktorej krazy zawsze jakas fauna wniesiona z LR do akwarium.

jesli zalozymy , ze ma racje to pozostaje tylko rozwazyc granulacje, ktora Shimek opisuje jako jeden z kluczowych parametrow DSB, decydujacych o tym jakie gatunki mniejszych zyjatek beda dominowaly. generalnie jest jedna prawidlowosc, czyli im wieksza granulacja tym grubsza warstwa piachu.

ten grubszy grys na powierzchni tez mnie kiedys zastanawial, ale to chyba juz kompletnie bez znaczenia. jedyna funkcja jaka jak sadze spelnia ta warstwa to dobre warunki do rozwoju malych skorupiakow, maja mase kryjowek w ktorych moga sie chronic, pewnie wplywa to szybkosc rozwoju populacji etc.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nowy_zarazony napisz do Fennera i Calfo (bo mniemam ze oni obaj wciaz dalej prowadza ta strone) na wetwebmedia.com, opisz dokladnie problem, moze oni ci pomoga, na pewno ktorys z nich albo ktorys z wspolpracownikow ci bezposrednio na maila odpisza. Najczesciej w ciagu jednego dnia. Adres mailowy znajdziesz na stronie.

edit:

I podziel sie odpowiedzia, napisz co odpowiedzieli.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzieki za pomoc, niestety z powodu braku czasu zawiesilem projekt. Dzoeki danp za kontakt, na pewno w swoim czasi skorzystam. Dzieki za pomoc.

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.