Skocz do zawartości
Zatara

Prośba o pomoc/korektę w doborze urządzeń -

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

To mój pierwszy post na tym forum. Morszczyzną interesuję sie od jakiegoś czasu, ale do tej pory miałam bezpośrednią styczność głównie ze słodkowodnymi akwariami. Sporo ich założyłam i chyba świetnie radzę sobie z opieką nad nimi. Kiedys tam, za czasów mieszkania z rodzicami miałam w domu morskie ok 112 litrów i obyło sie bez problemów. Ale kiedy to było... ;)

Chcę założyć w domu nowe akwarium jednak od partnera dostałam zezwolenie wyłącznie na rafowe, którymi jest zafascynowany (na słodkie nie moze juz patrzeć hihi ;) Cóż, widać pora na poważny krok dalej ;) Teoria teorią, ale poproszę o zerknięcie na zaplanowany zestaw urządzeń i ewentualną korektę.

zbiornik o wymiarach 60x60x60 - 216 litrów z wklejonym kominem,

sump 50x50x50 3 komorowy

odpieniacz Beast 1200 P,

oświetlenie Arcadia series 4 pendes 1x150W 14000K(wystarczy?) + 2x24W,

automatyczna dolewka Aqua Medic - Niveaumat

grzałka Titanium Heather 300W

sól Tropic Marine Pro

Tunze - Turbelle Nanostream - ile i jakie ?

Ocean Runner 2500 - pompa cyrkulacyjna podająca wode z sumpa do zbiornika głownego

LR - 20kg - wystarczy? chętnie dałabym wiecej, ale widziałam na forum akwarium o wymiarach 50x50x51 z 16kg LR i było tego dużo.

Żywy piach - ile i jaki (tu nie mam zielonego pojęcia)

RO + DI (znalazłam takie coś na allegro TUTAJ) - czy się nada?

Czego mi brakuje lub co wymienić?

pozdrawiam, Zatara


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"grzałka Titanium Heather 300W"

grzałkę dałbym dużo słabsza (w razie awarii termostatu ugotuje ci ryby)

"Tunze - Turbelle Nanostream - ile i jakie ?"

dał bym co najmniej dwie 6045

"LR - 20kg - wystarczy? chętnie dałabym wiecej, ale widziałam na forum akwarium o wymiarach 50x50x51 z 16kg LR i było tego dużo."

to zależy od skały sam do 128l kupiłem 20 kg i 5kg musiałem wywalić bo nie było miejsca na wodę

"Żywy piach - ile i jaki (tu nie mam zielonego pojęcia)"

tu bym uważał sam wywaliłem 25kg CaribSea - Ocean Direct Live Sand bo pomimo absorberów i braku ryb przez rok nie mogłem pozbyć się glonów

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seba75 :

"Tunze - Turbelle Nanostream - ile i jakie ?"

dał bym co najmniej dwie 6045

az tak mocne ? myslalam raczej o 6025...


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One wcale nie są takie mocne,a moje akwarium ma 80x40xh40cm i zastanawiał bym się na trzecią ale postanowiłem kupić wavebox nano.

I teraz będzie u mnie jedna tunze 6045 i wavebox nano

Ps. To jest tylko moje skromne zdanie i nie musisz sie do niego stosować,a dla pewności poczekaj może ktoś bardziej doświadczony się wypowie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x 6045 wyglada obiecujaco.:clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zostałam przekonana :D Bedzie 2x 6045. Grzałka 200W na dodatkowym termostacie.

Korci mnie jeszcze reaktor (bo jak sie znam to i tak poźniej kupię).

Wave - Reacal Kalciumreactor czy Aqua Medic KS1000 czy Hailea czy Easy Reef ? Który jest bardziej godny polecenia jeślil chodzi o jakość i komfort obsługi? Aqua medic wiem ze jest zintegrowany z dolewką fabrycznie, a nie mam ochoty na majsterkowanie :clapping Hmm...

I kolejne pytanie z serii (ale to juz było) - tło: Widziałam na forum na zdjeciach u kogoś ze ma szklo wyklejone folią poligraficzną "od środka" ?! Akurat takową mam i sie zastanawiam co z toksycznością kleju ? Czy tak się stosuje (w słodkowodnych sie nie spotkałam(chyba ze na zewnatrz to tak) ?


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosisz o pomoc, wiec moze posluchasz mojej rady i nie kupisz zadnego reaktora? Przez pierwszy rok nie bedziesz go potrzebowala i skoro piszesz, ze nie masz ochoty na majsterkowanie, to napewno kiedys zmienisz na temat reaktora zdanie, gdy poczytasz o Ballingu. Ale spokojnie, jeszcze masz czas. Zostaw sobie tylko w szafce miejsce na pompy dozujace "Tech III") i 3 dwulitrowe butelki. :clapping:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, uzyj metody Ballinga,

moim zdaniem to za male akwa aby walczyc z reaktorami.

Co do komfortu obslugi to tez balling wygrywa :-)

Dobre skalibrowanie reaktora + stala jego kontrola moga byc upierdliwe.... no i kolejne zajete miejsce przy akwa...

a co do potrzeby dozowania Stanie , tu sie nie zgodze, wg. pomiarow wychodzi mi ze czas najwyzszy juz dozowac w moim baniaku ktory de facto ma ze ... 3 miesiace :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl: ale Ty wrzuciles spsy bardzo szybko do swojego akwa, to i zuzywaja cos z wody :clapping


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie racja :clapping


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do piachu to miałem carib-sea w pierwszym akwa i pojawiały się na nim różne kolorowe gloniska. Obecnie w nowym akwa mam Nature's Ocean Bio-Activ Live i imo jest lepszy. Przede wszystkim jest pakowany na mokro czyli w worku masz piasek + woda, a carib-sea jest prawie suchy - co prawda twierdzą, że to taka niby nowa opatentowana technologia ale do mnie bardziej jakość przemawia "żywość" piachu, który jest przechowywany z wodą :clapping Piach Nature's Ocean jest idealnie biały nawet w miejsach gdzie mam słabiutką cyrkulację pomimo, że nie jest jakoś mocno przekopywany. Piach ten masz poza tym w 2 wersjach kolorystycznych biały i czarny. Czarny b.fajnie wygląda, mam go w sumpie co prawda ale chodzi mi po głowie jakieś małe akwa na koniki i tam bym napewno taki właśnie dał + troche skałek i sporo zielska.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Prosisz o pomoc, wiec moze posluchasz mojej rady i nie kupisz zadnego reaktora? Przez pierwszy rok nie bedziesz go potrzebowala i skoro piszesz, ze nie masz ochoty na majsterkowanie, to napewno kiedys zmienisz na temat reaktora zdanie, gdy poczytasz o Ballingu. Ale spokojnie, jeszcze masz czas. Zostaw sobie tylko w szafce miejsce na pompy dozujace "Tech III") i 3 dwulitrowe butelki. :D:clapping

Na majsterkowanie nie mam ochoty przynajmniej do czasu kiedy nie poczuje się w temacie nieco pewniej. Kiedyś robiłam samodzielnie pokrywy oswietleniowe do słodkowodnych w domu, wiec siakieś takie dłubanie mi nie straszne. Obawiam się że na butelki nie ma miejsca :D Szafka ma wymiary 60x60x90, a sump zajmie 50x50x50. Chyba ze zrobię niższy a na butelki dorobię półkę nad nim, ale zależało mi na jak najwiekszej objętości wody.

Co do Ballinga to fakt, nie odbrobiłam jeszcze zadania porządnie. Idę poczytać.

Edit: I wszystko jasne :clapping No to wygospodaruje gdzies miejsce na te butelki :D gdzie kupujecie proszki do sporządzania ?


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Timur :

Co do piachu to miałem carib-sea w pierwszym akwa i pojawiały się na nim różne kolorowe gloniska. Obecnie w nowym akwa mam Nature's Ocean Bio-Activ Live i imo jest lepszy. Przede wszystkim jest pakowany na mokro czyli w worku masz piasek + woda, a carib-sea jest prawie suchy - co prawda twierdzą, że to taka niby nowa opatentowana technologia ale do mnie bardziej jakość przemawia "żywość" piachu, który jest przechowywany z wodą :clapping Piach Nature's Ocean jest idealnie biały nawet w miejsach gdzie mam słabiutką cyrkulację pomimo, że nie jest jakoś mocno przekopywany. Piach ten masz poza tym w 2 wersjach kolorystycznych biały i czarny. Czarny b.fajnie wygląda, mam go w sumpie co prawda ale chodzi mi po głowie jakieś małe akwa na koniki i tam bym napewno taki właśnie dał + troche skałek i sporo zielska.

Cenna informacja, fajnie że jest kolor czarny, mnie by nawet bardziej pasował. Ile zaplanować na tą moją kałużę ?


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 kg będzie w sam raz do zbiornika głównego o podanych przez Ciebie wymiarach.

pzdr.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

pomyśl dobrze o cyrkulacji i ustawieniu skały - mam akwarium 67x67x67 - 2 pompki Tunze Nano Stream 6055 sterowane profiluxem - pomimo wydającej się dość dużej cyrkulacji przy tak krótkich odległościach i dużej wysokości akwa są martwe strefy.

Ogólnie ciężko ustawić pompy żeby nie "zmasakrować" korali bezpośrednim strumieniem, jeśli dasz strumień na szybę lub do góry wtedy pojawiają się miejsca głownie na dnie, gdzie przepływ będzie za słaby.

co do piachu to polecam Nature's Ocean - piękny. biały, do tego świetlówka blue przy przedniej szybie i nie uzyskasz lepszego efektu :clapping

Pozdrawiam

Kris


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wszystko wyjdzie w praniu. Zastanwiam sie tez po obejrzeniu tworzenia jednego ze zbiorników czy nie zdecydowac sie na rozwiazanie podpatrzone wlasnie tam. Zamontowana pompka o wydajnosci jelsi dobrze pamietam 1200l/h z zamocowana do niej deszczownią (przy dolnej,tylnej krawedzi baniaka - obmywającą skaly od spodu i wydmuchującą przy okazji zanieczyszczenia). Podobno niezle sie sprawdziło.

A co do piachu to chyba jednak czarny :D Oboje z TZ'em jestesmy stworzeniami lubiacymi mroczne klimaty i morszczyzna na czarnym piachu z czarnym tlem chyba najbardziej nam pasuje :clapping Ale potestujemy :D


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest cos takiego:

1514-nadmuch.jpg

ale po poltora roku pompka cos sie zepsula - tzn zaczela podawac do akwa napiecie kolo 20-30V, wiec ja wylaczylem, i nie zauwazylem zadnych negatywnych zmian w akwa. Teraz kombinuje zeby skierowac na tylna szybe ze skaly jakas pompke cyrkulacyjna kolo 2-3 tys l/h - pobor prady sporo mniejszy od maxijeta, i wygodniejsza konserwacja.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaś watpliwość.... odpieniacz Beast 1200 P czy Deltec - APF 600 ??? Podobno Deltec cichszy ?


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko deltec,tez miałem taki dylemat, ale jak spytałem w kilku sklepach, to chłopaki poatrzyli się jak na wariata - nie bardzo jest co porównywać - zupełnie inna klasa sprzętu to 1. 2 - jeśli kupisz delteca, to przy zmianie zbiornika na większy ten zakup masz juz załatwiony, a gdybyś likwidowała zbirnik to deltec sprzedasz "od ręki" z beastem moze być gorzej;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argumenty logiczne, gorzej z cenami. Już mi wyszło 9tys bez żyjątek... :clapping


Pozdrawiam,

Zatara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Silver, nie ma czego porównywać, wiem bo miałem oba. A co do kosztów to nie licz, tak jak kiedyś napisał Stani, trzeba je na początku ponieść i szybko zapomnieć :clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.