Skocz do zawartości
Ronin79

Zakładanie nano rafy - pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z akwarystyką morską mam dopiero zamiar zacząć przygodę. W związku z tym mam trochę pytań, na które mimo użycia opcji "SZUKAJ" nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi.

Planuję założyć małą solniczkę w akwarium 45L (50x30x30). Z jednej stony mam zamiar zrobić filtr panelowy o wymiarach 20x30x30. Wylew z filtra za pomocą głowicy Aqua szuta Turbo 8W. Wpozostałej części powstanie akwarium w stylu cube około 27L. Oświetlenie planuję na bazie świetlówki kompaktowej niezintegrowanej 24W o barwie 865 chyba, że uda mi się dostać dwubarwną (biało-niebieską). W środku mam zamiar umieścić żywy piasek (około 3 litry) oraz trochę żywej skały, jakieś ślimaczki i krewetki.

W związku z tym mam pytania czy moja koncepcja ma szanse zadziałać, jakie media umieścić w filtrze i jakie życie.

Nie stać mnie na razie na skomplikowane urządzenia. Czego potrzebuję jeszcze i jak krok po kroku postępować z zakładaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Ronin!

Swoim pierwszym postem sprawiles niezly klopot :D. Kilkadziesiat osob go przeczytalo, a odpowiedzi nie ma. Ta nie jest taka prosta.

Moze tak - jak w tym malenstwie nie bedzie ryb, czyli nie bedziesz zadnej karmy wrzucal, to moze obedzie sie bez odpieniacza, ktory zreszta by sie do panela zmiescil (wiec dlaczego nie - te male kosztuja grosze, albo zrobisz wlasnorecznie jakis unikat!).:clapping

Jezeli do panela wlozysz troche waty lub gabki w celu przefiltrowania wody, to po kilku dniach powinienes ja wyrzucic albo co najmniej dobrze umyc. Poza tym zmiescisz tam grzalke i ewentualnie jakis absorber (w miare potrzeby) ale tak szczerze mowiac, nadal nie widze korzysci plynacych z tak duzego panela. Jesli chodzi tylko o to, zeby wode powierzchniowa zebrac w panelu i pozniej ja pompa wyrzucic spowrotem do akwa, to panel moze byc mniejszy. Co innego, gdyby tam zrobic DSB i filtr glonowy...

Oswietlenie 24 W / 27 l byloby o.k. tylko co to za barwa "865"? podaj ile to ma K ? Moze cos tam pisze na rurze ? Zreszta, ktos tu na forum bedzie wiedzal i zaraz cos napisze.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani 865 to 6500K z Ra=0,8 :clapping to oznaczenie na świetlówkach "normalnych" - miałem przez kilka lat takie światło i nawet je polubiłem, wymaga jednak dołożenia czegoś niebieskiego bo jak na rafę jest zbyt żółte. Ja dokładałem do tego soram L67 ale osatnio bardzo mi się podoba światło z sylwani coralstar.

Moim zdaniem na samym 865 się nie da. chyba że kolega dołoży 2x8W lub 3x8W wspomnianego osrama L67 - innych w tej rozmiarówce nie widziałem.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj samuraju bez pana :clapping

Jedyne 865 znane mi jeśli chodzi o oświetlenie w akwarystyce to TLD 865 Philipsa i ma coś koło 6500 K, nie nadaje się do morskiego, ewentualnie do refugium. Chyba że to jakieś inne 865?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb jak już pisałem 865 to oznaczenie uniwersalne, pierwsza cyfra podaje Ra a pozostałe dwie barwę w Kelwinach.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego tom nie wiedział, a mojego posta napisałem w tym samym czasie co Ty swojego więc nie widziałem co napisałeś :clapping

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem o dużym panelu, gdyż z doświadczenia słodkowodnego wiem, iż pojemności filtracyjnej nigdy za wiele, poza tym wygoda obsługi i możliwość puźniejszego dorzucenia dodatkowego sprzętu. Niestety nie bardzo wiem jakiego. Na początek chcę low-tech, aby zminimalizować koszty, które w morszczyznie są dość znaczne.

Ze względu na wymiary planowanego "baniaka właściwego" jedynym rozwiązaniem oświetlenia wydaje mi się właśnie świetlówka niezintegrowana. Barwa 6500K z racji dostępności (chociaż i tak nie łatwo kupić). Jak uda mi się znaleźć to kupię typowo morskie o 2 różnych kolorach rur (białej i niebieskiej). Zainstalowanie kilku 8W podniesie znacznie koszt założenia baniaczka.

Jakie życie tam umieścić i w jakich ilościach?

Jeśli panel filtracyjny jest mało potrzebny, to może od razu założyć w innym baniaczku (40x25x25) z filtracją opartą tylko na żywej skale? Chociaż nie mam do tego przekonania, ale ja jestem nowy i się nie znam.

Pomóżcie najlepiej krok po kroku jak to zrobić, co dokupić i ewentualnie gdzie?

Czy jest na forum może ktoś z Siedlec lub okolic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam swietlowke 6500K chyba ze planujesz hodowle roznego radzaju nieozdobnych glonow.

Mozesz za to kupic swietlowki kompaktowe Aquamedic 24w.

http://www.um-um.pl/akw-morska_oswietlenie_lampki-oraz-power-compact_aqua-medic-power-compact-24w.html


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak opisywac krok po kroku, to musielibysmy przepisac forum. Przeciez napewno czytales te wprowadzajace watki dla poczatkujacych? Na temat filtracji jest sporo w archiwum.

Panel jest potrzebny, by np: wode z powierzchni akwa wprowadzic do odpieniacza (mozna i inaczej - archiwum) oraz schowac w nim sprzet szpecacy wyglad zbiornika. Troche tylko szkoda, gdy panel jest wielkosci prawie polowy zbiornika.

Nie jest tez prawda, ze im wiekszy panel tym wiecej mozna tam napchac waty, gabek itp., jak w slodkowodnym. Chodzi o schowanie odpieniacza, grzalki i moze jakiejs pompy cyrkulacyjnej. Tam tez montujemy automatyczna dolewke.

Jak juz doswiadczeni koledzy napisali, nie zaczynaj z akwarium, zanim nie bedziesz mial dopasowanego swiatla. 6500 K jest za zolte. Z glonami bedziesz walczyl i przy dobrym oswietleniu :D

Troche masz do przeczytania na forum, bo takie male akwarium nie jest latwo stabilnie prowadzic.:clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.