Skocz do zawartości
myszon123

Prośba o radę w sprawie 100l

Rekomendowane odpowiedzi

a lampę hqi jak zamocować... bo wybacz, nie potrafię siebie wyobrazić... :)


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od lampy. Większość lamp akwarystycznych ma linki do powieszenia ich na kołkach w suficie. Chyba że chcesz robić samemu jakąś lampę w halopaku, ale moim zdaniem nie ma to sensu podczas kiedy można tanio kupić używkę za dobre pieniądze lub nową jakąś chińską. Ja poszukałbym na spokojnie jakiejś niedrogiej lampy, u nas na Targowisku się pojawiają co jakiś czas. Przynajmniej będziesz miał to estetycznie i bez druciarstwa, parę lat temu różnica między lampą akwarystyczną a samoróbką była kosmiczna, teraz już to znormalniało.

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to jestem zwolennikiem/fanatykiem "ZróbToSam"

ale dzięki za radę, rozejrzę się.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz na targowisku, ze szukasz 150 HQI i zaraz ktos cos na srychu znajdzie. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, kolega szuka 1x150 a ja mam 2x150 :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Szukam, a właściwie znalazłem żarnik HQI 150W, 12000K. Czyli wg Waszych opinii światełko które spełni moje oczekiwania.

Mój jedyny problem (taki poważny) w temacie uruchomienia akwarium, to umocowanie oświetlenia. Mam kilka pomysłów ze skręceniem lampy z czegoś a'la lampa kreślarska z przykręconym odbłyśnikiem. Do tego coś co nazwaliście Koroną, aby nie oślepiać oglądającego.

Kwestie które stoją mi na drodze to np wymiary HQI. Tak szczerze to tego na oczy nie widziałem... Dlatego tez nie wiem, czy mój mały pomysł w ogóle się sprawdzi...


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium ma 100l...

250W to ugotuje... chyba

o czymś tak banalnym jak cena 250 nie wspominając...


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ech...

Idąc tym rozumowaniem powinienem zrobić 400l, bo tak jest optymalnie, a koszty tylko trochę rosną jak się zwiększa o 1l co kilka minut. Rocznie dzieląc tez nie wyjdzie dużo drożej. A jak fajnie wygląda...

Reasumując. Zrobiłem połowę rzeczy sam: przerobiłem filtry, zrobiłem odpieniacz (testuję go na wielgachnym słodkowodnym), przerobiłem 100l akwarium (chociaż pewnie niektórzy z Was stwierdzą, że to taki malutki ledwo od ziemi odstający stump). Sam, żeby zminimalizować koszty. I wierzcie mi, że uwagi a'la "300zł prawie na rok... ...a efekt o niebo lepszy " - działa na mnie lekko frustrująco. Zwłaszcza, że nawet w tym wątku zdaje się sugerowano mi już zwiększenie parametrów oświetlenia z 3 razy... Jeszcze chwila i mi budżetu nie starczy na 100l kranówy o soli nie wspominając...

Pozdrawiam i przepraszam


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko, nikt nie radzi Ci źle, z tym że łatwo jest wchodzić na kolejne szczeble drabiny kosztów to masz rację, jeśli duzo zrobiłes sam to chwała Ci za to :) Rob tak jak uważasz, sam wiesz ile możesz wydawać miesięcznie na akwarium, bo musisz pamiętać że założenie to początek, trzeba raz wydac i szybko zapomnieć, potem dopiero będziesz wydawał stale miesięcznie okresloną kwote pieniędzy. Jakie wymiary ma to Twoje akwarium, jeśli nie jest wysokie to moim zdaniem 150w starczy, 250 byłoby lepsze, ale nie ma co szaleć.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma mieć w przybliżeniu 50x50x50 plus panel 50x50x15


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum sprawy :). HQI 150W będzie wystarczające. Musisz wziąć pod uwagę jednak jeszcze światło pośrednie, które zapali się przed głównym i zgaśnie na końcu, żeby nie stresować zwierząt. Zatem jakąś jedną lub dwie świetlówki powinieneś wziąć pod uwagę. Obojętnie, czy T8, czy T5, a może power compact, najlepiej coś niebieskiego.

Jeśli nie wiesz, jak wygląda lampa HQI to przynajmniej pooglądaj sobie halopaki. W 500W halopaku obudowa musi być wycięta, bo żarnik z oprawkami nie mieści się całkowicie wewnątrz. Generalnie robi się samoróbki z halopaku 1000W. Obejrzyj sobie obudowę to będziesz wiedział ile to zajmuje. Żarnik musi być zamknięty bo rozgrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza i powstaje ryzyko pożaru, jak i wybuchu. W przypadku samoróbek w halopaku mieści się tylko żarnik, a układ zapłonowy umieszcza się w osobnej puszce elektrycznej, którą można zamocować np. na ścianie lub na stelażu na którym zawiesisz lampę (metod jest wiele). Lampy HQI przemysłowe mają elektronikę w obudowie i lampa waży wtedy z 6 kg.

Co do odpieniacza i skuteczności jego działania to rozsądne oceny będziesz mógł uzyskać po przetestowaniu urządzenia w wodzie morskiej.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.