Skocz do zawartości
kosek

Balling + Grotech ABC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy są jakieś przeciwwskazania, aby do podstawowych płynów Ballinga (CaCl2, NaHCO3 i sól bez NaCl) dodać gotowe preparaty mikroelementowe Grotecha?

W rozszerzonej wersji metody Ballinga robione są roztwory z mikroelementami i dodawane do podstawowych.

Ze składu A,B,C można wywnioskować, że Coral A i B pasuje do CaCL2 a Coral C pasuje do NaHCO3.

Pozostaje jeszcze kwestia ilości, ale można zacząć od mniejszych dawek i stopniowo zwiększać.

Robił już tak ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Grotech nie poleca mieszania ze soba płynów, a Ty w ten sposób zmieszałbyś A i B

Zgadza się.

Dlatego pytam, czy ktoś już robił to wcześniej.

Zawsze to kilka pompek mniej :clapping

A może Coral B można dodawać do trzeciego płynu Ballingowego (sól bez NaCl).

No cóż muszę chyba sprawdzić to doświadczalnie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja sie tez zastanawiam czy jest sens wogole dodawac jakiekolwiek mikroelementy jesli leje sie sol bez NACL?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sol bez NaCl ma chyba tylko za zadanie nie dopuscic do nadmiernego stezenia jonow Na i Cl z glownych roztworow Ballinga.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, aby nie zabuzyc rownowagi jonowej,

nic wspolnego z dozowaniem mikroelementow dla korali jakie daje ABC grotech'a


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

No ja sie tez zastanawiam czy jest sens wogole dodawac jakiekolwiek mikroelementy jesli leje sie sol bez NACL?

Ale mi nie całkiem o to chodziło.

Miałem na myśli to, żeby do roztworu soli bez NaCl dodawać Coral B i dozować to jedną pompą. Analogicznie do roztworu CaCl2 dodać Coral A i do NaHCO3 dodać Coral C.

Porównałem skład płynów Grotecha (na ile to możliwe) i teoretycznie pasuje do poszczególnych roztworów w rozszerzonej wersji Ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez sol bez nacl bogata jest w mikroelementy tak jak pisze Peniek wlasnie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

przeciez sol bez nacl bogata jest w mikroelementy tak jak pisze Peniek wlasnie.

No tak, tylko jest tam ich mniej więcej tyle ile w normalnej wodzie morskiej.

To tak jak byś do akwarium dolał kubek wody przygotowanej do podmian (pomijając NaCl).

A kwestią jest uzupełnianie mikroelementów wyłapywanych przez skimmer, zużywanych przez organizmy żywe itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a nie jest to, przynajmniej w teorii, sol morska nie zawierajaca NaCl? NaCl stanowi niecale 80% zwiazkow rozpuszczonych w wodzie morskiej, wiec jesli sie go sol pozbawi to reszta bedzie niby 5x wiecej stezona, ale tej soli dodaje sie wzglednie niewiele.

Zreszta czy ktos zna sklad takiej soli bez NaCl? Czy faktycznie sklada sie glownie z :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_morska poza NaCl? Czy moze zamiast chlorku sodu jest cos innego, siarczan sodu np?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

Hmm, a nie jest to, przynajmniej w teorii, sol morska nie zawierajaca NaCl? NaCl stanowi niecale 80% zwiazkow rozpuszczonych w wodzie morskiej, wiec jesli sie go sol pozbawi to reszta bedzie niby 5x wiecej stezona, ale tej soli dodaje sie wzglednie niewiele.

Zreszta czy ktos zna sklad takiej soli bez NaCl? Czy faktycznie sklada sie glownie z :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_morska poza NaCl? Czy moze zamiast chlorku sodu jest cos innego, siarczan sodu np?

Ma sens to co piszesz, tylko z drugiej strony po co Balling się wysilał i opracowywał - oprócz 3 podstawowych - kilka dodatkowych roztworów do suplementacji mikroelementów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie dlatego ze sol bez NaCl ma tylko sluzyc zachowaniu rownowagi jonowej, a nie dozowaniu mikroelementow - ja leje Ballinga z sola bez NaCl, i do tego Grotecha ABC i korale ladnie rosna :clapping


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

wlasnie dlatego ze sol bez NaCl ma tylko sluzyc zachowaniu rownowagi jonowej, a nie dozowaniu mikroelementow - ja leje Ballinga z sola bez NaCl, i do tego Grotecha ABC i korale ladnie rosna :clapping

No i wracamy do sedna sprawy :D

Ja chcę robić to samo, tylko że automatycznie.

Pomyślałem więc, że może jest możliwość dolewania określonej ilości poszczególnych płynów grotecha do podstawowych płynów Ballinga. I moje pytanie z posta otwierającego poniższy temat właśnie tak brzmiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja jak narazie odpuscilem sobie dodawanie mikroelementow.Tylko raz w tygodniu leje CoralVite Kenta.

Zobacze jak korale beda slabo rosly to zaczne dozowac,bo mam w zapasie mikroelementy TM.

@kosek,skoro podstawowe plyny do ballinga sa 2 a grotech to 3 plyny wiec z mieszania raczej nici.

Moze kup sobie mikroelementy TM bo te sa w 2 butelkach.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

No ja jak narazie odpuscilem sobie dodawanie mikroelementow.Tylko raz w tygodniu leje CoralVite Kenta.

Zobacze jak korale beda slabo rosly to zaczne dozowac,bo mam w zapasie mikroelementy TM.

@kosek,skoro podstawowe plyny do ballinga sa 2 a grotech to 3 plyny wiec z mieszania raczej nici.

Moze kup sobie mikroelementy TM bo te sa w 2 butelkach.

Niestety mam już płyny Grotecha.

BTW. Roztwory podstawowe do ballinga są 3, czyli CaCl2, NaHCO3 i sól bez NaCl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale do soli bez NACL mikroelementow nie bedziesz dolewal chyba?A ja prawie rok jechalem na ballingu bez soli NACL free i tez bylo wsio ok.Jesli chcesz natomiast zautomatyzowac calosc dodawania plynow do ballinga i mikroelementow to czeka cie zakup dodatkowych pomp.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Peniek :

No ale do soli bez NACL mikroelementow nie bedziesz dolewal chyba?A ja prawie rok jechalem na ballingu bez soli NACL free i tez bylo wsio ok.

Pewnie można jechać bez soli, ale sądzę, że do czasu, nawet przy znacznych podmianach.

Pewnie równie dobrze, można zamiast trzeciego roztworu dolewać odpowiednią ilość czystej wody aby zrównoważyć stężenie soli NaCl utworzonej z reakcji CaCl2+NaHCo3 oraz uzupełniać oddzielnie mikroelementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też przy podmianach część normalnej soli zastąpić solą bez NaCl. Jest gdzieś napisane ile.

Z tego co się orientowałem to już kilka osób eksperymentalnie przestało dozować ABC i podają tylko sól bez soli i narazie wszystko OK, ale nie wiem jak to będzie się sprawdzać np. po roku stosowania.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guliwer, ale eksperymentalnie to sie dozuje ABC a nie przestaje :-)

Mysle ze tu mieszana jest kwestia utrzymywania parametrow wody ( balling )

z suplementacja dodatkowa dla korali ( ABC )

i nie ma co tu porownywac bo oba rozwiazania sluza do czego innego...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ABC i balling to dwie różne sprawy.Wydaje mi się,że autorowi wątku chodziło o kwestie techniczne samego dozowania,a nie stosowania preparatów zamiennie.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

ABC i balling to dwie różne sprawy.Wydaje mi się,że autorowi wątku chodziło o kwestie techniczne samego dozowania,a nie stosowania preparatów zamiennie.

Zgadza się.

Chodzi mi o sposób dozowania (nie o dzienne dawki, a o sposób łączenia poszczególnych płynów i dozowania ich razem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosek: tez sie nad tym zastanawiam, odpadlaby 1 rzecz do dolewania.

A z innej beczki - czy mozna polaczyc w 1 flaszcze CaCl2 i Magensium Pro Grotecha?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

kosek: tez sie nad tym zastanawiam, odpadlaby 1 rzecz do dolewania.

A z innej beczki - czy mozna polaczyc w 1 flaszcze CaCl2 i Magensium Pro Grotecha?

Wiem, że do ballingowego płynu CaCl2 można dodać pewną ilość MgCl2 (za L. Bolesławskim) ale na jakim związku magnezu jest oparty Magnesium Pro? Oto jest pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak właśnie zrozumiałem Koska jak pisze bigwalker, ale z innej beczki i nawiązując do tego co pisze Guliwer to czytałem artykuł bodajże w Advanced Aquarist w którym autor udowadniał eksperymentalnie, że przy prawidłowo prowadzonym akwarium i regularnych podmianach suplementacja była zbędna i nie przynosiła żadnych korzysci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Ja tak właśnie zrozumiałem Koska jak pisze bigwalker, ale z innej beczki i nawiązując do tego co pisze Guliwer to czytałem artykuł bodajże w Advanced Aquarist w którym autor udowadniał eksperymentalnie, że przy prawidłowo prowadzonym akwarium i regularnych podmianach suplementacja była zbędna i nie przynosiła żadnych korzysci.

Prawdopodobnie dużo w tej teorii zależy od jakości stosowanej soli, ilości podmian, filtracji przez węgiel, jakości(wydajności) odpieniacza, obsady i pewnie jeszcze kilku czynników.

Niestety na chwilę obecną nie umiem sobie poradzić z pomiarem ilości poszczególnych mikroelementów więc przychylam się do innej teorii, która wyznawana jest również w słodkiej akwarystyce roślinnej, a która mówi o tym, że pewne niewielkie ilości zbilansowanych roztworów mikroelementowych należy dozować, choćby po to by pomóc w równoważeniu stosunków ilościowych mikroelementów miedzy sobą (niektóre przecież "zużywają" się więcej i szybciej niż inne). Podobnie działa podmiana wody, pytanie tylko, czy ilościowo jest to wystarczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.