Skocz do zawartości
Maciek22

72l - mini rafa?

Rekomendowane odpowiedzi

Chce założyć mała 72litrową mini rafie. Tylko jak się do tego zabrać? Z tego co wiem to potrzebowałbym: szkła (już posiadam :] ), odpieniacza, sumpa, pompek cyrkulacyjnych, soli, żywej skały (i ew piasku), silnego oświetlenia no i w późniejszym czasie życia...

No więc moje pytania:

1. Ile żywej skały potrzebuje?

2. Ile żywego piasku potrzebuje?

3. Jaki odpieniacz wybrać?

4. Jakie pompki wybrać?

5. Ile jakiego oświetlenia wybrać?

6. Czy sump (przy wydajnym odpieniaczu) jest konieczny?

7. Jaką sól wybrać?

8. Co potrzebuje jeszcze do założenie rafy?

9. Ile by to wszytko kosztowało (nie przy najlepszym sprzęcie tylko takim wystarczającym jak na ten baniak)

10. Jakie życie mógłbym w tym akwarium umieścić (sam myślałem o kilku koralowcach miękkich, jakimś może twardym (łatwym, bardzo łatwym w hodowli :] ), parce Błazenków, kilku ślimakach, pustelniku, Discordipinnie griessengeri, i jakieś (iś) krewetkach (myślałem też o krewetce opisywanej w ostatnim magazynie akwarium ''Sexy shrmps'' )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6.sump nie zastepuje odpieniacza, tylko ulatwia obsluge akwarium, mozna w nim upchnac cala technike.

3.odpieniacz nie jest konieczny ale praktyczny, usuwa zanieczyszczenia.(jutro wystawie na targowisku do nano swoj odpieniek, moze cie zainteresuje)

1. skaly dalbym do 10kg, w 180l mam 18kg i jest malo, jak mialem 24 kg bylo w sam raz.

2.piach zalezy od oczekiwanej grubosci i powierzchni podloza, ja dla dna 60x55 dalem 20kg

4.pompy cyrkulacyjne, polecam JVP(czy jakos tak, zobacz na allegro po 64zl) lub koralia jak ma nie byc drogo, lub tunze w wersji drozszej, jesli sump to jeszcze obiegowa np. AM OR2500

8.cierpliwosci, wiedzy i kasy, kasy...

9. 180l mnie kosztowalo 2 tys ze skala i piachem bez zycia, przy duzym imporcie z CHRL sprzetu (pompy, oswietlenie, odpieniacz)


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę popatrzyłem po ofertach sprzętu w necie i wypatrzyłem jak na razie to:

areometr - AM SALIMETER 27ZŁ / TETRA HYDROMETR 42ZŁ

grzałka - JAGER 75W - 52ZŁ

oświetlenie - tego też jeszcze nie wymyśliłem... myślałem o jakiejś belce (czy coś w tym typie) 3x24w na pewno akwa otwarte ze względu na panujące temperatury w mojej chałupie :clapping

zbiornik - OK 72L

odpieniacz - OK MINIFLOTOR AM 104ZŁ

żywa skała - jeśli ktoś z Białegostoku ma jakieś ciekawe oferty na nią to chętnie to proszę o kontakt na priva

żywy piasek - CARIBSEA OCEAN DIRECT LIVE SAND 9KG 136ZŁ

sump - nie wiem czy bede miał gdzie go umieścić... czy bez niego obsługa akwarium morskiego jest dużo trudniejsza?

pompki cyrkulacyjne - ATAM 2000L/H 2X76 = 152ZŁ

sól - OK TROPIC MARIN SEA - SALT 10KG 129ZŁ

filtr ro - OK 100ZŁ

klej do koralowców - TUNZE CORAL FIX 40ZŁ

życie i tu proszę o rady co daż bym tego później nie żałował jak już wyżej powiedziałem marzy mi się parka błazenków (jak już mówiłem to pierwsza moja solanka by była więc bez błaznów się nie obejdzie :] ) kilka ślimaczków, jakaś mała rozgwiazda, krab pustelnik ,krewetki (a), kilka koralowców miękkich, ukwiał dla błazenka i coś tam jeszcze może :D

Jaka powinna byż temperatura w akwarium morskim? gdzieś mi przemknęło że coś koło 22*C zasolenie to 1,026 - 1,028 ? ph 8,5? a inne wartości? NO3 wydaje mi się że w akwarium morskim jest bardzo niepożądane więc jak najbliżej zera KH to 12? a GH, i inne? Czy dawkując sól do wody RO (według zaleceń na opakowaniu) to ustalamy również i inne parametry w normie ? załóżmy jak w Ro = ph 7 to po dodaniu soli (wedle zaleceń) otrzymamy 8,5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli miałeś na myśli pompy Atmana 2000 to one do cyrkulacji się nie nadają - zabiją ci ryby o przeciwną ścianę :clapping


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienil pompy cyrkulacyjne,te Atmany ciagna 38 wat jedna,na Sun Sun JVP 101.Temperatura powinna byc ok 25-26st C,zasolenie 1,024-1,025 wystarczy.Dodajac sol do wody RO bedziesz mial prawidlowe parametry wody.Oczywiscie z czasem te parametry beda ulegac zmienie ,niestety na gorsze i zeby temu zapobiec bedziesz robil regularne podmianki wody.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale czy 4x24w to nie za dużo? Dla twardzieli to pewnie w sam raz ale jak na początek słonej przygody? :] Z najwyżej bardzo mało wymagającymi gatunkami korali twardych... NO i zastanawiam się czy opłaca się kupować ten żywy piasek czy lepiej kupić z 4kilo żywej skały w zamian a jako podłoże zastosować cienką warstwę żwirku koralowego? I czy przy takim obciążeniu dna (bo 10kilo skały to nie tak mało) dno nie pęknie? Zastanawiam się czy nie dac pod ten żwirek koralowy cienkiego styropianu (bo słyszałem gdzieś o takich metodach do słodkowodnych akwarii )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli sie boisz o dno to mozesz spienione pcv dac na dno, albo taka plastikowa kratke


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Maćku :clapping

Widać że poważnie i z pasją podchodzisz do sprawy, więc mogę Ci udzielić tylko jednej rady - czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, a potem dopiero pytaj :D rozterki z którymi się borykasz pojawiają się w dziale dla nowicjuszy średnio trzy razy w tygodniu, uwierz mi że im więcej będziesz czytał tym bardziej obraz Twojej solniczki będzie Ci się krystalizował i mniej będzie niewiadomych. Jedyne co bym Ci napisał na temat tego czego jeszcze potrzebujesz to troszkę w zmienionej kolejności to co napisał kolega kilka postów wyżej czyli kasy, wiedzy i cierpliwości, cierpliwości, cierpliwości...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek, jeśli mogę coś powiedzieć ( i mam nadzieję że się nie obrazisz), to radziłbym Ci poświęcić kilka tygodni na czytanie, bo mam wrażenie że wiedza Twoja nt. morskiego jest bliska zeru.

Jej zdobycie zaoszczędzi Ci pieniędzy, błędów, rozczarowań i nerwów, (a może tylko czasu ?) co najważniejsze zaoszczędzi życia zwierzętom.

osobiście nie mam morskiego, ale usilnie zakładam, na twoje 10pytań ( i późniejsze ) znam już odpowiedzi, a znalazłem je grzebiąc na tym forum :clapping.

niby temat działu "dla nowicjuszy" ale ...


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się nie obraże :D Zresztą na razie chce przygotować listę sprzętu która będzie mi potrzebna i jednostajnie czytać :D Akwarium zamierzam postawić pod koniec roku jeszcze się naczytam. Co do tej pompki cyrkulacyjniej ta którą podał mi Peniek ma 3000l/h czy to nie za dużo, boję się o pralkę (a może sztorm? :] ) w akwarium. I z tego co wiem są potrzebne mi dwie takie pompki? Czy mały filtr mechaniczny w akwarium morskim sie przyda? Czy będzie tylko zawadzał? No i prosze jeszcze o propozycje dobrej obsady jak do tego baniaczka :] (błazenki obowiązkowe :] ). Po jakim czasie trzeba wprowadzić żywą skałę do baniaka ( z tego co wyczytałem po najlepiej 4-5dniach)? Wiem że zadaje dużo pytań ale chce się ustrzec błędów które mogły by pochłonąć wiele istnień morskich :clapping PO chwili zastanowienia przekonała mnie ta lampa 4x24w (nie będę musiał za jakiś czas zmieniać oświetlenia gdy będę chciał mieć twardziele) I to na tą chwile wszytko... chyba :]

Coraz to bardziej zastanawiam sie nad sumpem w tym akwarium (nie dużym powiedzmy 30l) Tylko czy sump nie przewyższy mojego dość skromnego budżetu? Ile taka zabawa kosztuje? Trochę martwi mnie te wiercenie dziur w zbiorniku. Obawiam sie że mogę sobie z tym nie poradzić. I czy sump jest głośny? Zamieram to akwarium postawić kilka metrów od łóżka i wszelkie głośne bulgotanie pluskanie itp nie jest zbytnio pożądane. I pytania dotyczące jeszcze żywej skały jaką najlepiej wybrać? W moim rejonie przemysł akwarystyki morskiej nie jest dobrze rozgałęziony... wcale go nie ma ... i czy kupując żywą skale powiedzmy ze sklepu internetowego z Gdańska i przesyłka kurierem w tylko mokrych papierowych ręczniakach nie zaszkodzi skale? Czy większość małych robaczków, krabów, bakterii i szczepek korali zginie? Czy taka obsada wpuszczana stopniowo do mego akwarium nie zaszkodzi mu?

Parka błazenków okoniowatych

4 ślimaki turbo

krab pustelnik

Lysmata amboinensis

(może) Kilka krewtek sexy shirmp

Discordipinna griessengeri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciek22 te pompy co Ci polecilem sa szerokostrumieniowe wiec nie zrobia Ci mlynka w akwarium,najwyzej na poczatek wsadz 1 taka pompe a druga dolozysz pozniej jak stwierdzisz ze jest mala cyrkulacja.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pomp to mozesz zaopatrzyc sie w Korlalię firmy Hydor, lub tansze odpowiedniki o ktorych wspomnieli koledzy Sun Sun JVP 101... zamiast jednej mocnej pompy lepiej sprawdzaja sie 2 słabsze.

Grzalke polecam firmy Sera - jest krotka wiec do niewielkiego baniaka jak znalazl.

Odpieniacz miniflotor jak najbardziej. Ja swoj musialem skrocic o kilka cm.

Ja nad swoja 60-tka mialem belke oswietleniowa Atman DR60 przerobiona na 2 x 55W PoweCompact i wcale nie uwazam zeby swiatla bylo jakos ogromnie za duzo ale mialem tez kilka twardych...

Piasek - polecam tylko ten http://www.reefshop.pl/eshop/nature-ocean-bio-active-live-aragonite-100-naturalne-pod-o-e.html

Na poczatek przydadza sie testy na NO3, PO4, KH, PH... wiem z wlasnego doswiadczenia - http://www.nano-reef.pl/page.php?id=216. Ja mialem w swoim akwarium zamiast sumpa panel filtracyjny - bardzo ulatwia obsluge i ukrywa sprzet a wiec bardzo polecam ale bez niego tez sie da.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No panel będzie mi bardziej odpowiadał niż sump :D Czyli już lista sprzętu zostaje chyba zamknięta :D

Oto co wybrałem:

Tetra hydrometr

Jager 75w

MIniflotor

Tropic Marin Sea Salt (10kg)

Tunze Coral Fix

JVP 101

Filtr RO

10kg żywej skały

Oświetlenie 4x24w plus do tego w zestawie świetlówki aktyniczne tylko czy się nadają?

Czy rzeczy podanej na tej liście odpowiadają normom małego 72litrowego morszczaka? :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie to aktyniki?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samorobka nie bedzie duzo tansza, masz tam juz 8 swietlowek (do dojrzewania moga pewnie takie byc) - 8 swietlowek ati 39w to 400-500pln :clapping

sam mam samorobke 4x39w i zaluje ze jak kupowalem ja to nie bylo tych tanich chinskich :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam moje pytanie które zadałem wcześniej, ponieważ rozmowa znacznie odbiegła od tematu...

No panel będzie mi bardziej odpowiadał niż sump :) Czyli już lista sprzętu zostaje chyba zamknięta

Oto co wybrałem:

Tetra hydrometr

Jager 75w

MIniflotor

Tropic Marin Sea Salt (10kg)

Tunze Coral Fix

JVP 101

Filtr RO

10kg żywej skały

Oświetlenie 4x24w plus do tego w zestawie świetlówki aktyniczne tylko czy się nadają?

Czy rzeczy podanej na tej liście odpowiadają normom małego 72litrowego morszczaka? I zastanawiamłem sie jeszcze nad tym panelem z tyłu akwa nie mogę go dać... myśłaem tez nad panelem w kącie kawa ale to trochę za dużo roboty... i w końcu wpadłem na pomysł by zrobić go z boku miał by jakieś 10L (10x30x40hcm) Akurat tyle bym mógł tam włożyć Miniflotora i grzałke. Co o tym myślicie? Ten panel bardzo mi by się przydał gdybym w skale znalazł jakieś wieloszczety czy kraby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.