Skocz do zawartości
kosek

Tubastrea aurea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niech mi ktoś powie czy ta tubastrea zasadniczo różni się wymaganiami od innych niefoto?

Oto opis znaleziony na stronie jednego ze sklepów wysyłkowych:

OPIS:

"

Koralowiec stosunkowo mało wymagający, polecany do zbiorników o ustablizowanych parametrach. Koral małoa gresywny. Lubi ciemność.

WYMAGANIA:

Ruch wody: umirakowany - silny

Oświetlenie: bardzo słabe

Suplementacja: AM Reef Life

Dokarmianie: okazjonalnie preparatem AM PLANCTO

"

Dodam, że słowo "okazjonalnie" używane jest również w opisach koralowców, które rzeczywiście mogą być dokarmiane tylko okazjonalnie.

Zawsze wydawało mi się, że tubastrea powinna być karmiona często i sporo, a nie okazjonalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja jest w usytuowana w miejscu o malym, do sredniego pradzie wody raczej polipy otwieraja sie po zgaszeniu HQI chociaz bywaja wyjatki zlezy jak przyzwyczaisz do karmienia ( Moja wyjatkowo jak ja karmie otwiera sie ciagu dnia )

trzeba tego korala przyzwyczaic do karmienia przy pelnym oswietleniu i bedzie sie otwieral w cigu dnia ( Ja jestem blisko)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w akwarium tubastrea otwiera sie przewaznie wieczorem przed zgaszeniem hqi, zdarza tez jej sie otwierac w ciagu dnia, karmie ja codziennie malymi kawalkami krewetek, z 4 polipow mam juz w tym momencie 9, jedynym jak narazie problem jest podkradanie jej jedzenia przez inne zwierzaki jak kraby, krewetki czy nawet wieloszczety. Wyczytalem gdzies ze ginie przy temp. wyzszej niz 27 stopni , czy ktos to moze potwierdzic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co wg osoby opisującej wymagania tego korala oznacza słowo okazjonalnie ale mi w zestawieniu z Tubastreą nie kojarzy się dobrze. Otóż, wg ludzi z większym ode mnie doświadczeniem w hodowli tego zwierzaka, absolutnym minimum powinno być karmienie raz na dwa dni. Z doświadczenia wiem, że jeśli chcemy aby koral wyglądał zdrowo i miał przyrosty karmienie powinno odbywać się przynajmniej raz dziennie, a są tacy co karmią i częściej. I oczywiście piszę tu o takim karmieniu, które zapewni papu każdemu polipowi!!! (nie jakieś rozpylenie planktonu, w którymś rogu akwa).

Proponowanego przez sprzedawcę preparatu nie znam i nie będę się na jego temat rozpisywał natomiast wiem, że moje Tubastree kiepsko reagują na drobny pokarm, za to lasonogami, artemią, drobnym krylem nigdy nie gardzą :)

Pełna zgoda z tym co napisał Piter32 - Tubę należy przyzwyczaić do dziennych (oświetlonych) karmień, choć czasami wymaga to trochę cierpliwości :D (zależne od cech osobniczych), ale jest możliwe i moja faulkneri otwarta jest prawie cały dzień, a nad coccineą jeszcze pracuję :D

@Drodas, żerowanie na koralu "darmozjadów" to może być poważny problem. Widziałem sytuację kiedy Lysmata amboinensis wyrywała polipowi jedzenie już z wewnątrz zamkniętego otworu gębowego. Oczywiście dla polipa to ogromny stres, który może skutkować zamknięciem się go na ładnych parę dni. Dlatego oprócz codziennych karmień należy zapewnić koralowi również warunki do jedzenia. Dwa najprostrze sposoby to: 1) oddzielenie na czas karmienia korala od innych mieszkańców akwa (np. pokolce też są wredne :D), 2) stać z i odstraszać intruzów dopóki koral się nie naje :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Jeszcze małe pytanie do Huberta:

Mógłbyś napisać ile taki polip musi wciągnąć, żeby był najedzony, lub chociaż ile czasu na to potrzebuje, gdy jest "obsypany" pokarmem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kosek, myślę że z ilością żarcia nie ma co szaleć i wystarczy aby każdy polip dostał po jednym kawałku jakiegoś grubszego papu dziennie. Ja swoje karmię "zupą" z mrożonek artemii, myssis, rozdrobnionego kryla w ilości jak wyżej i efekty możesz obejrzeć w moim wątku.

Co do prędkości jedzenia, to wbrew pozorom koral jest w miarę szybki i schwytany kąsek szybko znika w otworze gębowym. Ja swoje oddzielam od współmieszkańców na ok. 10 - 15 min. ale to tak zachowawczo po tym jak zaobserwowałem sytuację z Lysmatą :)


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tubastrea nie ginie w temp. powyżej 27 stC. Teraz mam 27-28 stC i Tub. żyje.

Miałem latem 30 stC - do dziś przeżyła i po zgaszeniu HQI wciąż otwiera się. Karmię sporadycznie co kilka dni. Niedałem się zwariować reżimem żywieniowym. Fakt - nie kwitnie mi w dzień - kwesia podejścia.


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amarcin73, jeśli nie sprawi Ci to kłopotu to zamieść zdjęcie Twojej Tubastrei i napisz jak długo ją masz.


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2396-tuba_2008-11-07%2020-26-27_0049.jpg

wieczorne światło. nie karmiona.

mam ją od.... marca.


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie do kwitnienia jej daleko:/

Bo jeżeli to wieczorne światło to tymbardziej powinna być otwarta tuż przed karmieniem w oczekiwaniu na żarcie

Przypomniał mi się pewnien dowcip:

Jak góral próbował konia odzwyczaic od jedzenia i juz by mu się prawie udało gdyby nie to że na 7dzień koń zdechł.

Nie zrozum mnie żle i bez obrazy ale nie rozumiem kwestii twojego "podejścia" i tego :"Niedałem się zwariować reżimem żywieniowym" Mógłbys mi to wytłumaczyc? Bo koral jest zapadnięty. Niedługo zje sam siebie.


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak. rację przyznaje co do kondycji.W sklepach Tubastree zobaczysz rozkwitnętą. ok- towar trzeba sprzedać. Co do "reżimu" miałem na myśli np. dwukrotne dzienne karmienie do każdego polipa. Karmię co kilka dni mrożonkami rozpylanymi nad Tub. i jeszcze musze pilnować by inne szybkie zwierzaki nie powyrywały jej jedzenia.

Dodatkowo walczę z PO4. I tym samym saram się nie przesadzać z karmieniem a wiadomo trochę tego zawsze żarcia ucieka na boki.

A co do samozjedzenia to nie uważam jak Merriq - kiedy wstaję do roboty koral jest w pełni rozwinięty. Fakt jest to 6sta rano.


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
amarcin73 :

2396-tuba_2008-11-07%2020-26-27_0049.jpg

wieczorne światło. nie karmiona.

mam ją od.... marca.

a tak wygląda moja Tubastrea faulkneri od ponad roku karmiona raz dziennie i oczywiście nie na sprzedaż :)

1813-tubka2.jpg

Z Tubami i innymi niefoto jest tak, że nie karmione odpowiednio nie schodzą w tydzień, czy miesiąc - umierają rok, półtora i zapewne otwierają się do końca...


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne tak.

@Hubert. :kapelusz. Tub. u Ciebie jest karmiona " przy okazji" czy specjalnie dozujesz pokarm (i jaki?). Jak organizujesz zabezpieczenie dozowanego pokarmu przed innymi zwierzakami?


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wierze, że się otwiera ale po tym jak jest zamknięta można w pełni zobaczyc czy jest najedzona/zdrowa czy nie(tuba u ciebie sie zapada, najedzona nigdy nie schowa sie w sobie aż tak i ten znaczny ubytek tkanki...)

Tubastrea jeżeli dostaja mało pokarmu bądz głodują zjadają siebie: najpierw tkanke spoza tub a potem zostaje tylko sam czubek w tubie i goły szkielet wokół.)

Pisze to co widze i po tym co widze nie wygląda ok ale ty wiesz lepiej ja tylko moge się domyslać.

Może taka już do Ciebie przyszła ze sklepu? Nie wiem.

Ale jakbyś ją częsciej karmił jest sporo mordek i napewno szybko by sie jej polepszyło czego oczywiscie życze.

Ja kiedyś nie karmiłam swoich tubastrea też w każdy polip często bo czasu brak i to żle bo nie wyglądaja tak zdrowo jak u Huberta np.

Spróbuj karmic większymi kawałkami z pensety albo ze strzykawki gęstą papką przy wyłaczonej pompie, więcej pokarmu trafi do Tuby niż poza nią :) a i zapraszam do rozmowy na priv

Pozdrawiam


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmię ją żarciem dla ryb, czyli tak jak pisałem artemią, lasonogami, drobnym krylem, wodzieniem z tą różnicą, że raz dziennie porcja jest tylko dla niej :) Na początku, kiedy była ze trzy razy mniejsza izolowałem ją patentem z 2 litrowej butelki po wodzie mineralnej :D - wtedy wystarczyła. Dziś odgradzam ją dociętym kawałkiem pleksy. Koral otwarty jest prawie cały dzień więc jeśli uda mu się coś dodatkowo wciągnąć podczas karmienia ryb - to jego :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla uzupełnienia, tak wygląda "śpiąca" najedzona Tuba :)

1813-p8141907.jpg


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hubert

wnioskuję z Twoich zdjęć że Tub. nie jest w zacienionym miejscu. prawda?

a jeszcze jedno: dokarmiłem właśnie swoją tubkę :)


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
amarcin73 :

...dokarmiłem właśnie swoją tubkę :)

@Amarcin73 :D

amarcin73 :

@Hubert

wnioskuję z Twoich zdjęć że Tub. nie jest w zacienionym miejscu. prawda?

do niedawna świeciłem jeszcze HQI 150W + 4 x T5 24W, a że baniak mam o podstawie 75x63cm, koral ustawiony na piachu w samym rogu też dostawał nieźle "po oczach". Jak widać nie przeszkadzało mu to w polipowaniu. Teraz świecę tylko 4 x T5 24W i Tuba otwiera się tak samo.

Gdyby stała wysoko i bezpośrednio pod HQI podejżewam, że mogłoby ją poparzyć ale rozproszone światło raczej ją ni grzeje ni ziębi :D


_____________________________

Raz Fila - całe życie Fila

Moje błotko

75x63x60 (280 litrów), sump ~300L, 2x24W T5, cyrkulacja ~12000 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amarcin73 popraw sygnaturkę bo zooksantelle to glony w koralowcach a Tobie najpewniehj chodziło o Zoanthusy , i rurkowca na Sabelle (jeżeli chodziło ci o rurówkę).

Dodam do rad Sylwi i Huberta tylko drobiazg w tym stanie dawajdo pyska drobniejszy pokarm jak cyclop czy drobną artemie, najlepiej też 15 minut wcześniej nakarm ryby, aby zwierzak się bardziej otworzył czując żarcie.

A i ważna sprawa nie, karm Tubastreii częściej niż co 5-6 godzin bo inaczej bardzo słabo trawi i wręcz wywala większość nadtrawionego pokarmu. To info na wypadek gdybyś chciał gonić Hubertową Tubę.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ulubione "kwiatki" mojej żony - póki co są w refugium i uczą się jeść w dzień :D

tubastrea01hf5.jpg

Z niezłym skutkiem :D

tubastrea02mj1.jpg]


1000L +sump z refugium, 3x250W HQI +2x54W T5, AM AT-Control, ATI Power Cone 250, 2xTunze 6105+multicontroler, Red Dragon 6500 i cała masa innych dodatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bandi

Bardzo ładne te kwiatki. Widać,że zdrowe,ładnie otwarte.Gratulacje:)

Ta czerwona farbowana chyba,że się myle?W odpieniaczu masz czerwoną wode?


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Merriq ewidentnie farbowana, tkanka jest fioletowa a polipy czerwone, woda w odpieniaczu ma zabarwienie różowo-fioletowe. Ciekawe jaki będzie oryginalny kolor.


1000L +sump z refugium, 3x250W HQI +2x54W T5, AM AT-Control, ATI Power Cone 250, 2xTunze 6105+multicontroler, Red Dragon 6500 i cała masa innych dodatków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bandi.

Moja pierwsza rownież była farbowana.

Odzyskanie koloru natularnego zajmie jej około roku.W każdym razie tak było u mnie.

Ogólnie takie farbowanie to chyba nic dobrego dla korala.:D

Pytam,bo się zastanawiam czy to, że pózniej miałam z nią kłopoty( prawie poleciała bez powodu)było właśnie tym spowodowane.

Jak byś mógł informować na bierząco, jak będzie się czuła tubastrea.

Nie wiem po co farbować tak piękne,kolorowe zwierzęta.


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne z aquamedica,też mam farbowaną, co dziwne, lepiej się rozwija niż ta niebarwiona.


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.