Skocz do zawartości
smithpl

Bordo nalot tylko na piasku

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie mam pytanko

po tym jak glony mam w odwrocie meczy mnie jescze jedna rzecz.

a mianowicie bordowy nalot na piasku. Pojawia sie tuz po wlaczeniu swiatla w ciagu 30 min.

Zasypuje bordowym nalotem ( troche taki meszek ) piasek,

jak wracam z pracy jest juz go koncowka ( troche przekopuje babka, troche znika )

Przy gaszeniu swiatla nie ma juz prawie wogole...

Parametry juz w normie, co to moze byc? Jak z tym walczyc?

Marcin


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyjano?

podwyższyc KH, przestawic cyrkulacje tak , aby mocniej wialo w miejscu gdzie sie pojawia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kopiacych jest sporo, z 10 slimakow siedzacych w piasku, rozgwiazda, babka kopiaca, 9 x slimaki turbo, 3 x malutkie krabiki.

przestawie pompy i zobacze...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze musisz zmienic odpieniacz bo tem miniflotor nie wyrabia poprostu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no odpieniacz stoi, to jutro biore sie za klejenie nowego sumpa pod duuzy odpieniek :)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki nalot przy dozowaniu mleczka aragonitowego (suplementacja mg i ca) zwłaszcza gdy dawałem zalecane dawki. Po zmniejszeniu dawek nalot pokazywał się w mniejszym stopniu. Faktycznie lubi miejsca o słabej cyrkulacji.

Obecnie leje ballinga i nie mam żadnego nalotu nawet w miejscach gdzie ruch wody jest minimalny ale fakt jest też taki, że wymieniłem przy przeprowadzce piasek na innego producenta oraz raz na 2 tyg daje bakterie prodibio (akwa po przeprowadzce więc pewnie pociągne te bakterie przez jakies 2-3 mies.)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo częsta przypadłość w nowych baniakach. Może piasek jeszcze nie zaczął pracować jak należy. Koniecznie zwiększ cyrkulacje przy podłożu, sprawdź też wodę z RO czy nie zabrudzona czasem. To samo tyczy suię podmian wody, zresztą napisz jak często pomienaiasz i ile. Może za dożo?

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% co 2 tyg RO z 0 TDS

Ca 460

Mg 1350

Kh 9-10

Ph 8,2

dzis znow sie pojawilo, chodzi o pisaek z przodu akwa - cyrkulacja tutaj jest dosc dobra.

2527-img_7661.jpg

2527-img_7662.jpg


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez kiedys to mialem i nie umiaelm tego zwalczyc wiec odessalem wieszkoszc pisaku. Zauwazlem ze pojawilo sie to po okolo miesiacu od wsypania piasku i pojawaia sie tam gdzie jest najwiecej detrytusu. przekopywanie tego nic ci nie da bo i tak wyjdzie na wierzch. Pozostaje ci uzbroic sie w cierpliwosc i czekac moze samo zejdzie ja nie wytrzymalem i odessalem piasek zostawilem 0.5 cm warstwe i problem zniknąl


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czekam, ale tutaj sie nie zbiera detrytus bo to przod akwa i duza cyrkulacja


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalny odpieniacz powinien zalatwic sprawe.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Szymon - jestes juz drugi wiec cos w tym musi byc,

Jade po szklo... :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ryzio :

tez kiedys to mialem i nie umiaelm tego zwalczyc wiec odessalem wieszkoszc pisaku. Zauwazlem ze pojawilo sie to po okolo miesiacu od wsypania piasku i pojawaia sie tam gdzie jest najwiecej detrytusu. przekopywanie tego nic ci nie da bo i tak wyjdzie na wierzch. Pozostaje ci uzbroic sie w cierpliwosc i czekac moze samo zejdzie ja nie wytrzymalem i odessalem piasek zostawilem 0.5 cm warstwe i problem zniknąl

bo generalnie to co sie pojawia to cyjanobakterie albo dinoflagellates, które zaczynaja sie gwaltownie rozwijac tam gdzie maja co jesc. a maja co jesc w miejscu gdzie m.in. gromadzi sie detrytus. niekoniecznie musi go byc tyle , ze widac golym okiem. zwiekszenie cyrkulacji daje efekt taki, ze cyjano nawet jak zaczyna sie rozwijac to szybko jest wymywane i nie daje rady stworzyc wiekszej struktury. dodatkowo silniejsza cyrkulacja powoduje tez wymywanie detrytusu, a wiec znika źródło pożywienia cyjanobakterii.

warto pamietac, ze jesli cyjano sie pojawia na wiekszej powierzchni i nic z tym nie robisz, to stwarzasz tym samym coraz lepsze warunki do ich rozwoju. bo jesli cyjano rozwija sie nad jakims obszarem piachu/zwiru to swoja powłoką dodatkowo pogarsza przeplyw wody pod spodem, a wiec jeszcze słabiej wymywany jest detrytus (jesli w ogole) i cyjano spokojnie rosnie w sile dzieki niemu.

jesli zaczynaja sie pojawiac w innych miejscach jak np na koralach to sugeruje, ze generalnie w wodzie jest duzo azotanów. jesli mocniej na skale, to takze sygnal , że w samej wodzie jest mnostwo skladnikow odzywczych na nich i byc moze sama skala jest zrodlem odzywki dla cyjanobakterii.

byc moze to oddessanie piasku spowodowalo, ze cienka warstwa stala sie bardziej "przewiewna" pod wplywem cyrkulacji i nie nastepuje juz taka kumulacja detrytusu.

to co ktos inny pisze o prodibio tez potwierdza co napisalem : szczepy bakterii w prodibio rozwijaja sie w akwa i konsumuja azotany, a wiec konkuruja o pozywienie z cyjano i najczesciej ta konkurencje wygrywaja, czyli cyjano znika.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze jesli chodzi o konsumpcje azotanow, to te dolewane bakterie dawno zdechna z glodu, podczas gdy cyano beda w super formie...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja podaje oprocz bakteri pozywke KZ Zeostart2.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest,a "wodka method" to tez jest sposob dokarmiania bakteri.Ale ja dla bezpieczenstwa wybralem firmowy preparat.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem to samo jeden prosty sposob odessac wiezchnia warstwe zwiekszyc cyrkulacje podmiany wody 2 razy w tygodniu 30% i dalej odssysac potem 30 % w kolejnych az samo odejdzie ja tak robilem i zalatwione poprostu czeste podmiany wody i odsysanie


125 gal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, tyle ze ja nie chce usuwac piasku....

jak bede odsysyal to zaraz nic nie zostanie...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl jak zbiornik w pełni dojrzeje to nalot "zniknie"-przerabiałem to:)Odsysanie niewiele pomagało,po paru dniach nalot powracał.Dobry odpieniacz i przyzwoita cyrkulacja też przyspieszą sprawę.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.