Skocz do zawartości
hajtaler

Phytoplankton Culture

Rekomendowane odpowiedzi

zalozylem sobie hodowle phytoplanktonu, ladnie sie powieksza mam juz 2 butelki 1,5l zielonego plynu i tu mam pytanie

ile uzyc ml. do nakarmienia moich korali?, jak to lac prosto do zbiornika czy pod pyszczek koralom?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te rurki to napowietrzanie? Ile godzin świecisz światło i jakie masz? Energooszczędna może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, niestety nie pomogłem Ci, ale za to Ty pomogłeś mi:)

Może w przyszłym tygodniu będę jechał po korale i po plankton to popytam się jak to dozować i dam Ci znać.

zerknij na ten link, jest ciekawy

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=plankton&p=104621#104621

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybciutko

Jeżeli masz hodowle Nanochloropsis salina to jest to jeden z najdrobniejszych gatunków fytoplanktonu do hodowli.

Znakomicie nadaje się do hodowli wrotków - Brachionus sp.

Sam Nanochloropsis jest za drobny dla większości koralowców ale super pobudza drobne życie na skale co w sumie przekłada się na lepsze odżywienie koralowców.

W czasach urodzaju na swoje 700l potrafiłem wlac i 2-3 litry gęstej hodowli prosto do zbiornika, jeżeli hodowle fytoplanktonu nawozisz, to pamiętaj aby 3-4 dni przed podaniem do akwarium zaprzestać podawania nawozu inaczej fosforany podniesiesz bardzo szybko. Uwaga Anthony Calvo zaleca zaleca zabijanie phytoplanktonu podawango do akwarium przez przepuszczenie go przez lampę UV (według niego zdarzają się sytuacje wybuchu-zakwitu fytoplanktonu), nigdy czegoś takiego nie miałem.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukaszkur to znaczy ze sie nie nadaje do karmienia korali, jaki wiec gatunek polecasz?maja jeszcze 2 do wyboru

1 Isocrysis

2 Tetraselmi

a moze jak bede podawal pipeta pod pyszczek to bedzie lepiej co ty na to?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz korale, ale jakich byś nie miał to znacząca większość korali (szczególnie twarde) to mięsożercy :) Niewiele korali odżywia się tylko phytoplanktonem, dla sporej grupy korali jest to kilka procent potrzeb, a większość wogóle go niepotrzebuje.

Phytoplankton służy akwarystom do karmienia filtratorów w akwarium i zooplanktonu tego w zboirniku lub jeszcze lepiej hodowanego w tym celu jak np. brachionus - tak jak napisał Ci Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej gatunków fytoplanktonu tym lepiej, jak już się tak wkręciłeś zacznij hodowle brachionusa i będzie super.

To nie znaczy że Nanochloropsis się nie nadaje ale większość koralowców nie skorzysta z tego bezpośrednio. Mimo to efekty w postaci nadęcia wszystkich koralowców i drobnego życia na skale zobaczysz bardzo szybko.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukasz, a znasz jakis step by step opis podejscia do produkcji ?

jakos znalazlem tylko o zoo... a chetnie bym cos po...produkowal - akwa juz samo dziala :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

lukasz, a znasz jakis step by step opis podejscia do produkcji ?

jakos znalazlem tylko o zoo... a chetnie bym cos po...produkowal - akwa juz samo dziala :-)

kliknij na linka co dalem tam jest opisane

Froolk to sa moje korale

Green Pocillopora

Yellow Finger leather

Grzybki

Rhodactis sp.

Lilac Gorgonain

pink zoas

Orange zoas

Green zoas

Torch Coral

Trumpet Coral

purple tip sand anemone


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis hodowli: wszystko zależy od ilości jakie potrzebujesz. Na potrzeby 1 akwarium a nie karmienie narybku wytarczą 2 2 litrowe butelki po mineralce. Alew od początku:

1. Kupujemy 2 butelki mineralenej 2l lub 5l(zależnie od potrzeb) zużywamy minerale i myjemy butelki. Można wykorzystać firmowe urządzenia bardzo wygodne i bardzo drogie. Alternatywą jest zgłoszenie sie do Skiby widziałem jegon reaktory naprawd niezłe

2. Butelki napowietrzamy malą ilością powietrza (duże bąble bez żadnych kostek napowietrzających)

3. Do oświetlenia używamy jakiegokolwie światła o tempraturze 4500-15000k (ajlepiej rośnie przyt T5 6000-6500k)

4. Używamy nowej solanki (nie z akwarium, bo może wykończyć hodowle) o standardowym zasoleniu Ja uzywałem 1,022

5. Zdobywamy kulture startowej , znaczy albo kupujemy zaczyn firmowy np: Grotech Phytostart lub zdobywamy ją z istniejącej hodowli -znaczy od innego akwarysty.

5. Kulture dokamiamy nawozem do roślin wodnych - jakimkolwiek ja używałem Zooleku (ważne aby był z azotanami fosforanami). Można oczywiście użyć Phytofood Grotecha ale to przekracza moje pojęcie używania towaru firmowego.

6. Przed podaniem do akwarium fytoplanktonu kilka dni wcześniej przestajemy dozować nawóz. Brakującą wode uzupełmniamy nową solanką (nie z akwarium)

To opis hodowli ekstensywnej na małe potrzeby, w tej chwili mamy conajmniej dwóch użytkowników forum mających dużo większe praktyczne doświadczenia w hodoli na dużą skale. Węc dobrze by było aby i oni dożucili kilka zdań.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hajtaler nie wklejaj "common name" korali, w polsce nikt ich nie używa , zresztą bywa to bardzo mylące bo "Trumpet coral" określa się w różnyhc częściach świata conajmniej 3 nazwy rodzajowe korali.

Mam 2 klientów z wysp i wiem że tam nikt łaciny nie używa. Sam mam mnóstwo kłopotów zgadując co ktoś ma na myśli podając "common name".

Spokojnie dozuj to do akwarium tylko zacznij od małych ilości np 5ml dziennie akwearium docelowo jest chyba w stanie przerobić każdą ilość fytoplanktonu. Ja lałem nawet 3 litry dziennie.

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cool, to jeszcze pytanko kto ma szczepki kultur, a drugie...

po jakim czasie wiemy ze phyto jest gotowe ?

po czym wiemy ze kultura padla ( bo wiem ze tak sie niestety tez zdarza )

jak robimy wlasne szczepki na przyszlosc ? ( aby je np. zamrozic?

dzieki


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler:

bezpośrednio skorzysta tylko gorgonia i ewentualnie lobophyton, ale posrednie korzyści w postaci rozwoju zooplanktonu w zbiorniku napewno bedą. Załóż hodowlę zooplanktonu i lej jedno i drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ma ktos z wawy szczepke phyto do zalozenia hodowli ?

Chetnie bym dzis odebral... :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam i sie pogobilem to znaczy ze do karmienia korali jest lepszy Zooplankton?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :) Ale żeby hodować zooplankton trzeba mieć phytoplankton :)

Bezpośrednio z phytoplanktonu korzystają przede wszystkim filtratorzy jak np. gorgonie i część korali miękkich.

Korale twarde w przeważającej części odżywiają się zooplanktonem, "bakterio-planktonem", "dissolved nutriens", oraz tzw. "reef snow".

Z tego co pamiętam Boreman w "Aquarium Corals" pisał, że phytoplankton ma dla nich minimalne znaczenia a wiele z nich wogóle sie nim nie odżywia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.