Skocz do zawartości
ozim

Jakie oświetlenie - baniak 450 lit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Za około miesiąc będę zalewał swoją pierwszą 450 lit solniczkę. Jakie proponujecie oświetlenie na taki baniaczek.

Mam już lampę Aqua Medic Ocean Lights 2x150 HQI+ 2x54W T5 czy to wystarczy na początek. Czy będę musiał zrobić jakiś upgrade ?

Pozdrawiam


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek wystarczy :)tylko co planujesz w tym akwa trzymac -jakie korale ??


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaleję baniak i parametry się unormują wtedy poproszę Was o zdanie co wpuścić do akwa.

Na początku myślę że przez pierwsze pół roku wezmę tylko super łatwą obsadę.

Nie chcę żeby coś padło i zatruło świeży zbiornik.

Teraz muszę się trochę sprzętowo zorganizować bo podstawę pod zbiornik chcę zamówić z nierdzewki.

Od początku planuję refugium z DSB, muszę też zorganizować automatyczną dolewkę, hydraulika żeby mi zrobił

osobne podłączenie pod RO i DI z elektrozaworem. Mam też reaktor wapnia z butlą CO i komputerem PH ale muszę się nauczyć go obsługiwać więc wpuszczę coś po etapie nauki :)

Trochę mnie to wszystko przeraża bo nie miałem nigdy styczności z solniczką


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno w takiej lampie jak opisałem na wstępie wystarczy zmienić sam żarnik na większy czy jeszcze coś wymienić


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ozim :)

Jeśli chodzi o lampę to powiem Ci tyle że jeśli jeszcze jest nieużywana to ją sprzedaj i szukaj czegoś 2x250 hqi + 4x54 t5, przynajmniej ja bym tak teraz zrobił. Mam mniejszy zbiornik od Ciebie i takie oświetlenie jakie planujesz nie satysfakcjonowało mnie zupełnie, zmieniłem hqi na 2x250, musisz w tym celu wymienić układy zapłonowe i uchwyty do żarników i lekko "stuningować" odbłyśniki (ja musiałem). Ja teraz będę się przesiadał na same T5, Ty popróbuj sobie, bo oswietlenie i zadowolenie Twoje i Twoich zwierzaków zależy od obsady jaką planujesz i od efektu wizualnego jaki chcesz osiągnąć :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bedziesz mial kase! :)

Mam na mysli moment, w ktorym sprzedaz te lampe i reaktor wapnia z butla co i komputerem pH.:)

Poczytaj tez temat "Balling".

Zaraz potem znowu nie bedziesz mial kasy...:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozim-Ja też się dopiero uczę :)na temat zeovitu jest mnóstwo informacji w internecie:reading.

powodzenia Marek

Poczytaj o zeo na Aqua-Reef.pl-piszą tam ludzie,którzy z powodzenim prowadzą akwaria na tej metodzie


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam witam

Seb: lampa jest używana więc nie mogę jej wymienić, sprzęt kupuję używany żeby się pouczyć a z czasem pewnie i tak będę coś zmieniał. Napisz proszę czy przeróbki o których pisałeś są możliwe w tej lampie i jak dołożyć dwie świetlówki do oświetlenia akwa.

Stani: słyszałem o różnych szkołach prowadzenia solniczki czemu uważasz że Balling jest najlepszy.

bigwalker: już patrzę z ciekawości co ty tam kombinujesz z tym ZEO :)

Pozdrawiam

ozim


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że można przerobić, problemem może być tylko to czy upchniesz większy statecznik do obudowy lampy, jeśli nie to możesz zasilanie umieścić sobie gdzieś w szafce poza lampą, w samej lampie wymieniasz tylko uchwyt żarnika z rx-7 na FC2 lub E40 i po sprawie, a dwie świetlówki to możesz sobie zamontować w różny sposób, zależy od tego jak zabudujesz sobie górę zbiornika.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam forum i widzę że oświetlenie to podstawa jeżeli chodzi o wybarwienie korali. Będę chyba przerabiał lampę bo pieniądze przydadzą się na inne rzeczy.

seb: jak rozplanować światło nad zbiornikiem czym się kierować przed podwieszeniem lampy i świetlówek. Nad czym ma świecić HQI a nad czym T5. Jaka barwa światła jest najlepsza.

pozdrowionka

ozim


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstaw jeśli chodzi o wybarwienie korali jest kilka :) ale do tego jeszcze dotrzesz. Jeśli chodzi o rozplanowanie światła to przy gotowej lampie nie bardzo możesz je sobie "rozplanować" poprostu wieszasz lampę jakieś 25-30 cm nad lustrem wi=ody i pa. Jeśli chodzi o barwę światła to najlepiej jeśli dostarczysz koralom pełne spektrum od 10 000 kelvinów aż po aktynikę, jeśli chodzi o żarniki to ja (i wielu tutaj) używa Reefluxów 12 000 i jestem zadowolony. Resztę widma uzupełniasz sobie świetlówkami np. ATI.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dobrze prawi:)Balling to najprostrza i najmniej problemowa metoda utrzymania właściwych parametrów wody


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wyszukiwarce znalazłem tylko informację że metoda ballinga jest prosta jak barszcz ale nikt nie precyzuje o co dokładnie chodzi. Z tego co się zorientowałem samemu w dosyć dokładny sposób można kontrolować parametry wody.

Ale jak się to robi, takiego info nie znalazłem. Napiszcie proszę w wielkim uproszczeniu jak to wygląda w praktyce i jak się ma to do sprzętu.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozując w trzech roztworach preparaty,utrzymujesz na pożądanym pozionie określone parametry wody(kh,ca,mg)

Przydatnym urządzeniem jest pompa dozująca,dzięki której podajesz płyny w równych dawkach przez całą dobę.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz prochy, testy i jezeli nie masz pomp dozujacych to recznie, np: strzykawka dodajesz codziennie okreslona ilosc rorobionych roztworow. Po kilku dniach przeprowadzasz testy i zwiekszasz lub zmniejszasz dawki. Kiedy w koncu uda sie dopasowac wielkosc dawki do zuzycia w akwarium, to byc moze cos sie zmieni np. korale zaczna szybciej rosnac i dawki mozna bedzie ustalac od nowa. :)

Mimo to, metoda jest tak prosta, jak to opisal bigwalker, przechodzacy na zeo.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy dołóż tylko 2*54t5


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wnioskuję po Waszych wypowiedziach, że pompa dozująca pewnie nie jest tania.

bigwalker: czytałem o ZEO, dlaczego uważasz że ta metoda obecnie jest najlepsza przecież i tak musisz dozować różne rzeczy w odpowiednich odstępach czasu podobnie jak baling.

Szukałem też czegoś więcej o balingu na necie ale nic nie znalazłem może jest gdzieś podobne opracowanie takie jak o ZEO

pozdro

ozim


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pompa dozująca kposztuje ok 1500zł.

Przechodząc na zeo nie rezygnuje z ballinga.Zmienia się natomiast sposób filtracji.Dsb zostaje zastąpione przez bakterie filtracyjne(inne niż w dsb).NIe mówiłem,że jest to najlepsza metoda,tak jak pisał Szymon ,zeo sprawdza się tylko w akwariach sps'owych.Przy miękasach,oraz obsadzie mieszanej lepiej jest pozostać przy tradycyjnych metodach :dsb czy refugium.

pozdr.Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim

Gdy bedziesz Ballingowcem, to reaktor do czego mialby jeszcze sie przydac? Podobnie z komputerem ph.

Najgorsze jest to, ze obecnie poszukiwane pompy dozujace sa drozsze niz reaktor, ktorego kazdy sie pozbywa.

Balling jest bardzo latwo sterowalny, czego nie mozna powiedziec o reaktorze. Gdy masz pompe sterujaca, ustawienie dawki to przycisniecie kilku guzikow. :) Reaktorem byloby troche trudniej utrzymac Ca, Mg i kH na stalym poziomie, nie wplywajac na ph.:) Do tego dochodzi CO2 :), czyli jakies butle, zawory itp.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.