Skocz do zawartości
Zbyszek_dev

Red See i parametry wody

Rekomendowane odpowiedzi

Początkiem października br. wczasowałem ponownie w Sharm El Sheik (Egipt). Żonka była bardzo zdziwiona, że zabieram ze sobą jakąś dziwną lunetę (refraktometr) :) Woda w morzu bajka - krystalicznie czysta, piękna rafa, pływające kolorowe rybki, wybarwione koralowce - słowem "żyć nie umierać". Już rok temu podczas pierwszego pobytu obiecałem sobie, że kolejnym razem dokonam pomiarów parametrów wody. Nurtowało mnie po prostu jakie one faktycznie tam są. Tuż przed wylotem prosto z rafy pobrałem litr wody i...przemyciłem do kraju :) Niemal natychmiast po wylądowaniu na Okęciu udałem się w jedno takie miejsce (:)), gdzie udało mi się zostawić wodę celem przeprowadzenia dokładnej analizy. Tu od razu serdeczne podziękowania dla Łukasza K. za wykonanie testów w profesjonalnym Laboratorium Badawczym PG POLGEOL S.A w Warszawie - za co niewątpliwie się odwdzięczę :)

Oto dokładne wyniki z analizy :

Zasolenie - 1,025 [g/cm3]

pH - 8,44

Przewodnictwo - 111,5 [mS/cm]

Twardość węglanowa (kH) - 3,81 [oN] (zaskakujące ?)

Chlorki - 24037,13 [mgCl/l]

Siarczany - 3475,0 [mgSO4/l]

Azotany - 0,00 [mgNO3/l]

Fosforany - 0,000 [mgPO4/l]

Potas - 466,1 [mgK/l]

Wapń - 472,94 [mgCa/l]

Magnez - 1523,61 [mgMg/l]

Stront - 10,4 [mgSr/l]

Sód - 12886,0 [mgNa/l]

Krzemionka - 0,089 [mgSiO2/l]

Dla ciekawostki dodam, że w tej pięknej przeźroczystej wodzie dominującymi rybkami płytkiej rafy były oczywiście Sohale :D Sporo Z. Xanthurus, Z. Desjardinii, C. Semilarvatus, C. Paucifasciatus C. Auriga, jak również przepieknie wybarwione P. Diacanthus ;) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł, naprawdę gratuluje i dziękuje zarazem że podzieliłeś się wynikami :)

Twardość faktycznie zaskakująca, pozostałe parametry z tych "popularnych" dość podobnie.

Pozdrawiam :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ta twardosc to napewno w jest w jednostkach niemieckich,a nie przypadkiem w meg/L? Co daje w przeliiczeniu ok 10,7dkh


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i pytanie gdzie była mierzona. Wplyw na twardosc wody wody w oceanie przy brzegu maja dodatkowe elementy ktore to moga ja zmniejszac...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby twardosc byla niska to Ca i Mg tez byly by niskie.A sa dosc wysokie.A poza tym w labolatoriach nie mierzy sie twardosci w stopniach niemieckich tylko w meg/L.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trafna uwaga Peniek - i należało to wyjaśnić :D Parametry macie przepisane jak żywo z potwierdzonego i oficjalnego dokumentu prosto z laboratorium. Podane są wartości wraz z jednostkami w jakich to wyrażono. Przy twardości węglanowej podano (°N) tak więc na 100 % użyto niemieckich wartości. :)

Co do miejsca poboru wody - ok 50 m od brzegu, na rafie. Nie uwierzę w teorię aż takiej różnicy, no i wpływu dodatkowych elementów, jak to napisałeś Smithpl. Woda w morzu to nie staw, jednak na rafie są prądy morskie, ciągłe falowanie itd. Rozpatrujemy przy kH tylko okolicę rafy, bo przecież koralowce tylko tam żyją. Nic by nie dało pobieranie wody z bezkresnych wód oceanu :) Ale jeszcze wywołuję do tablicy na wszelki wypadek Łukasza - może on ma też swoja teorię na te dziwne wyniki :) Pozdrawiam

P.S.

Gdybym nie był tak zasadniczy (i zarazem Bogobojny) to wydarłbym do badań nawet kawałek skały z jakimś ładnym koralowcem. Ale zamierzałem spędzić w Egipcie dwa tygodnie, a nie trzy lata :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek_dev :

... a nie trzy lata :)

albo i lepiej :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzy to mialbys do rozprawy :-)

znam takiego angola co za nurkowanie w grecji zaliczyl prawie 10 :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie składa ,że w tym samym czasie rowniez moja woda trafiła do badania do tego samego labolatorium.

Wiec obie próbki były robione jednoczesnie w tym samym czasie.

Wynik mojego KH to 7.8 , wiec nie moze byc mowy o innych jednostkach .

Faktem jest ,że taka niska alkaliczność to jakis błąd , bo nie moze byc mowy o takim niskim KH w naturze.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jednak laboratorium mialo inne niz niemieckie jednostki na mysli :)

Przy tej twardosci rafy by nie bylo!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sklad minerałow w jednym kilometrze szesciennym wody morskiej:

chlorek sodu NaCl 27 213 000 ton 77,80%

chlorek magnezu MgCl2 3 807 000 ton 10,90%

siarczan magnezu MgSO4 1 658 000 ton 4,70%

siarczan wapnia CaSO4 1 260 000 ton 3,60%

siarczan potasu K2SO4 865 000 ton 2,50%

węglan wapnia CaCO3 123 000 ton 0,03%

bromek magnezu MgBr2 76 000 ton

białko i inne związki organiczne 1 400 ton TEZ ISTOTNA SPRAWA

fluor F 33 000 ton

bar Ba 500 ton

jod J 500 ton

argon Ar 100 ton

srebro Ag 300 kg

rubid Rb 200 kg

złoto Au 4 kg

rad Ra 0,02 kg

kh - twardosc weglanowa, jak widac z danych powyzej siarczanu wapnia w wodzie morskiej jest 120 (!) razy wiecej niz weglanu wapnia, co moglo by dac wynik kh 3.7 przy zawartosci wapnia 470mg/l, bo jak widac zdecydowana wiekszosc wapnia jest z siarczanow, nie z weglanow. dlaczego nie mierzymy w akwarium "twardosci siarczanowej" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponawiam, moze tym razem ktos sie wypowie na temat siarczanu wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#169493 smithpl :

trzy to mialbys do rozprawy :-)

znam takiego angola co za nurkowanie w grecji zaliczyl prawie 10 :-)

To co on takiego zrobil ??? topil radioaktywne beczki?????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wachal klej z napotkana LSD - rybka?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.