Skocz do zawartości
juwewaldi

WIRKI

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie do tych co doświadczyli plagi wirków,jak z tym walczyc??

i czy rybka[pseudocheilinus heksatenia] sobie z nimi poradzi??

z góry dzięki za odpowiedz


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w moim przypadku ta rybka pływa od ponad miesiąca w 112L zbiorniczku niestety zupełnie ją wirki nie interesują .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnosc wirków świadczy o nienajlepszej jakości wody w akwarium, proponuje sprawdzić RO, jesli dobrze pamietam to obecność krzemu w wodzie sprzyja wzrostowi populacji wirków.

co do haxeatnii to bywa róznie, w moim przypadku dobrze, bo od momentu jak wpuscilem tą rybke to wirki staly sie nie widoczne, inna sprawa, ze jakakolwiek inna drobna fauna na skalach tez, bo ryba wcina wszystko co znajdzie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko woda rewelacja,na dtsie w kranie 300 po osmozie 2 po di 0:)

akwarium dojrzewa prawie 2 miesiące,woda kryształ,a wirki przyszły ze skałą


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juwewaldi: nie jestem pewien czy TDS zawsze pokaze zawartosc krzemianow, ja tez mam 0 i troche wirkow ostatnio wylazlo, to chyba sygnal zeby mimo 0 na TDS wymienic zywice.

Co do Hexatenii, to niedawno ja nabylem, wirkow wyglada ze jest podobna ilosc, ale Hexatenia plywa z tak pelnym brzuchem caly dzien ze musi cos zjadac ze skaly, choc moga to byc inne kielze itp, jeszcze jej nie przyuwazylem zeby akurat wirka skubnela, ale mam nadzieje ze jak wyzre kielze zabierze sie za wirki :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
juwewaldi :

kaziko woda rewelacja,na dtsie w kranie 300 po osmozie 2 po di 0:)

akwarium dojrzewa prawie 2 miesiące,woda kryształ,a wirki przyszły ze skałą

jezeli przyszly świeżo ze skałą to może po prostu trzeba poczekać, nie wszystko dzieje sie od razu.

a jeśli są dłużej, to bez wzgledu na wyniki pomiarów trzeba pamietac, ze natury oszukac sie nie da. jesli wirki nie maja warunkow do rozwoju to ich populacja zaniknie. jesli maja dobre warunki to bedzie rozwijac. one nie patrza na wskazania TDS. coś musisz miec w wodzie co umozliwia im życie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Mateusz,wymieniam di:)

a czy zna ktoś jeszcze inna metodę pozbycia się WIRKÓW??


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko cytat

kaziko [coś musisz miec w wodzie co umozliwia im życie.]

tylko co?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juwewaldi : przeszukaj forum pod haslem wirki i jesli znajdziesz historczne posty potwierdzajace ,ze chodzi o krzemiany to szukaj ich źródła w swoim akwarium. nie wiem czy Cie zaskoczę, ale w akwarystyce morskiej bardzo często jest tak, ze jednoznaczne i precyzyne okreslenie przyczyny jest bardzo trudne.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukałem kaziko szukałem i nie znalazłem precyzyjnej odpowiedzi[nie zaskoczyłes mnie:)]

ale powiem że same by nie trafiły do akwarium nawet jeżeli chodziłoby o krzemiany ,utrzymac sie mogą,chodzi mi tylko jak to zwalczyc


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.wetwebmedia.com/pestflatwrmanthony.htm

znalazlem informacje :), ze bardzo skutecznym sposobem jest obnizenie zasolenia, mocne odpienianie i silna cyrkulacja, odsysanie (znam z autopsji, szybko sie odradzaja... :)_o). i generalnie zbiornik nie powienien byc przeciazony :)

wirki podobno moga doprawadzac do zmniejszenia liczby zooxantelli w koralach poprzez niszczenie tkanki korala na ktorym siedza.

no i ani słowa o krzemianach... za to kilka razy powtorzone, ze po jakims czasie populacja powinna sie zalamac , jakby sama z siebie, w dobrze prowadzonym zbiorniku w ciagu kilku miesiecy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Nigdy nie walczyłem chemią z wirkami. Odsysałem po prostu przy każdej podmianie, a między podmianami odsysałem jednocześnie wlewając wodę przez włókninę filtracyjną do sumpa. Po jakimś czasie populacja nagle znikała.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy problemie z wirkami zawsze pomagała poprawa jakości wody. Dodam tak na marginesie, że mierniki, które kupujemy na allegro to możemy sobie nimi sprawdzić tylko czy membrana nie poszła. U mnie taki miernik pokazywał jak zaklęty 0 a miernik Hanna już 5-6 ppm:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i dlatego napisalem , ze wirki maja w głębokim poważaniu wskazania TDS.

ja mialem dosc dlugo problemy z wirkami, raz jak zwiekszylem czestotliwosc podmian wody, to populacja sie zmniejszyla znaczaco, ale troche ich bylo. pozniej jak wrocily ponownie to zanim zacząłem działać doszło do opisywanego wyzej załamania populacji, wygladalo to tak, ze na powierzchni wody plywała masa martwych wirkow, mam chyba nawet gdzies zdjecia bo wygladalo to niesamowicie. jak za 3cim razem wrocily to zanim sie namnożyły kupiłem haxeatenie i amam szczescie bo ona je wycięła w pień.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja słyszałem ze mandaryn,ha ha mandaryn :) sprawę rozwiąże


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tez loteria, moj mandaryn nie tyka wirkow, choc mrozonki wcina :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy który mandaryn, jesli m.wspaniały (Synchiropus splendidus) to wg mojej wiedzy raczej słabe szanse, jeśli zielony (Synchiropus Picturatus) to szanse są. ale to rzeczywiscie loteria. ryby w zaleznosci od miejsca odłowu lub chodowli mogą prezentować nieco odmienne upodobania żywieniowe.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie byla plaga w akwarium rok temu,pomogl - rowaphos (usuwa rowniez krzemiany),oraz usypanie jakies 7 cm dsb,i... wirki zniknely:) ,a bylo ich tyle ,ze szok wczesniej,pozniej zaczely ginac i psuc wode ,skimmer chodzil jak oszalaly przez dluzszy czas,na szczescie wiecej sie nie pojawily,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki serdeczne za wypowiedzi :)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.