Skocz do zawartości
Aes

Projekt małego akwarium - proszę o sprawdzenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do uruchomienia nano rafy. Niestety moje mieszkanie nie jest zbyt duże, więc nie mam

szans na wstawienie większego akwarium niż 35x30x30 (30l). Projekt wyglądałby następująco:

Oświetlenie: 2 x 11 - świetlówki kompaktowe Narva Natural Daylight 10000k i Narva Blue

Akwarium odkryte z lampą stojącą

Cyrkulacja: Hydor Koralia Nano

Filtr kaskadowy 300l/h Hagen

Grzałka 25W

Żywa skała (no właśnie ile, czy 4kg jest ok?)

Woda oczywiście z filtra RO

Sól Kent

Czy coś jeszcze jest potrzebne, czy taki zestaw jest ok i na początek wystarczy?

Z góry dzięki za rady i krytykę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie - w Zabrzu (erybka) widziałem dość fajne lampy do nano-rafek, afair producent to Blauaquaristic. Niestety nie ma ich na stronie erybki nie wiedzieć czemu choć mieli je w normalnym sklepie. Musiałbyś zadzwonić do nich bo nie pamiętam jaką miały moc (typ świetlówek to PC), cena o ile pamiętam atrakcyjna.

żywa skała - do akwa takiego rozmiaru nie kupuj skały w ciemno (wysyłka) bo możesz mieć spore problemy aranżacyjne, lepiej kupić gdzieś na miejscu gdzie wybierzesz sobie odpowiednie kawałki. Co do ilości to osobiście bym zrobił tak, że zabrał bym akwa pod pachę, pojechał do sprawdzonego dostawcy i na miejscu przeprowadził próbną aranżację zbiornika :)

woda - nie rezygnuj z DI po RO, koszt żaden a ile potencjalnych problemów będziesz miał z głowy :)

sól - z Kentem miałem nienajlepsze doświadczenia choć każdy ma swoje widzimisie, kup Preisa - ostatnio spory wybór opakowań na rynku w PL


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prawie ze identyczny zestaw, Moje 25 l

Sol wybierz Preis, ponoc aktualnie najlepsza na rynku, a nie jest jakos masakrycznie drozsza od Kent.

Ja u siebie mam 4,4 kg skaly, wiec mysle ze tez powinienes zaladowac jakies 4 - 5 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo ja bym dal 2x24PC- teraz mozna juz kupic i osramy i narvy w odpowiedniej barwie, a beleczke zawsze mozna zrobic DIY


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tirno :

Swiatlo ja bym dal 2x24PC- teraz mozna juz kupic i osramy i narvy w odpowiedniej barwie, a beleczke zawsze mozna zrobic DIY

Zdolności w kierunku elektrycznym to ja nie mam absolutnie żadnych więc wolę się oprzeć na czymś gotowym (póki co mam na oku oprawę Atman) jak ktoś wie coś na temat innych gotowych rozwiązań to chętnie skorzystam :)

Natan a zamierzasz mieć w swoim akwarium jakieś życie oprócz korali (ryby, krewetki itp)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetka dojdzie na dniach, do tego krab tylko jeszcze sie nie zdecydowalem ktory, jakis slimak i moze w przyszlosci jakas rybka sztuk jedna, ale jakos tak mocno mnie do rybki nie ciagnie, generalnie z ryb biore pod uwage:

Pseudochromis paccagnellae tudzież Gobiodon okinawae, choc jakos ta pierwsza z wymienionych uwazam za bardziej ciekawa.

Aes :

Zdolności w kierunku elektrycznym to ja nie mam absolutnie żadnych więc wolę się oprzeć na czymś gotowym (póki co mam na oku oprawę Atman) jak ktoś wie coś na temat innych gotowych rozwiązań to chętnie skorzystam :)

podlaczenie swietlowek jest proste jak budowa cepa, problem z gotowymi oprawami jest taki ze ciezko cos dostac na 35 cm :)

dlatego lepiej zrobic samemu, na 30 l daj sobie np 3 swietlowki narvy 2x 10000k i 1x blue, to Ci da ciut ponad 1w/l i bedzie spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.