Skocz do zawartości
Cetus

Kalkulator i wydajność pompy

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zadać pytanie odnośnie popularnego na tym forum kalkulatora:

http://reefcentral.com/calc/drain.php

Podaje się w nim wydajność pompy obiegowej, ale niektórzy podają tą wydajność uwzględniając jeszcze podnoszenie wody. Jak się je uwzględnia? Jeżeli pompa ma znamionową wydajność x l/h i ma podnieść wodę na wysokość y metrów to jaką wartość wpisać do kalkulatora?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko to policzyc, niektorzy producenci pomp podaja takie krzywe wydajnosci, czyli jaka wydajnosc ma dana pompa podnoszac wode na konkretna wysokosc. Generalnie mozesz przyjac jakies 60-70% wydajnosci nominalnej o ile nie planujesz jakiejs ekstremalnej pompy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Cetus podaj faktyczny wydatek podany na pompie (bez zmniejszania przez podnoszenie) a potem i tak wyniki zaokrąglaj do góry (średnice otworu do wyższego dostępnego przepustu a grzebień dodaj 20% dla bezpieczeństwa - ja tak zrobiłem już w drugim akwarium i się sprawdza)

oczywiście musisz tam podać w galonach a wyniki otrzymasz w calach więc sobie przelicz na mm i cm :) (jest tam na reefcentral przelicznik jednostek)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w ten sposob dla popularnej OR3500 wyjdzie ze grzebien musi miec ponad 40cm :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

i w ten sposob dla popularnej OR3500 wyjdzie ze grzebien musi miec ponad 40cm :)

czyli normalnie :)

a dla eheima o przepływie 2500l/h mam grzebień 50cm (z dużym zapasem ale dzięki temu jak się przypcha to nie będzie powodzi :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale grzebien 50cm to wymiary komina 20x30, lub analogiczne (zakladajac klasyczna konstrukcje), czyli duzy procent zbiornika sie marnuje. Ja mam do pompy 3000l kolo 42cm, tez spory zapas jest, jak jest czysty grzebien to nie jest nawet do polowy zalany.

Ja chcialem koledze doradzic zeby owszem, rury zrobil bez oszczedzania, ale na dlugosci grzebienia to mozna troche oszczedzic, a przynajmniej nie robic zapasu, zawsze mozna wylamac co drugi zabek i przepustowosc grzebienia sie zwiekszy, a ten akurat wymiar (dlugosc grzebienia) jest istotny dla konstrukcji akwarium.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

zawsze mozna wylamac co drugi zabek i przepustowosc grzebienia sie zwiekszy

można i tak :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel

Ja sobie tak teoretycznie wykombinowałem, że w sumpie przegrodę na pompę zrobię na taką obiętość aby akwarium całą tą obiętość zdołało przyjąć kiedy zapcha mi się grzebień albo komin. Ale to tylko teoria i to teoria nowicjusza. Ehhhh. Jak będzie w prakryce?

@MateuszD

Czy możesz sprecyzować co to znaczy "robić rury bez oszczędzania"?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus: chodzilo mi o to, zeby raczej zrobic troche wiekszej srednicy rury niz mniejszej.

Grzebien nawet jak sie zapcha to sie nic nie stanie, woda bedzie sie gora przelewala, zreszta to nie dzieje sie natychmiast tylko stopniowo. Jak sie zapcha rura splywowa, to powinna byc 2-ga (rewizja) jako awaryjna, zeby nie zaklocilo to obiegu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię pompę eheim compact+ 3000. Przy podniesieniu wody na 1,3m ma wydajność około 1800 l/h i wtedy kalkulator podaje minimalny spływ 20,16mm. Jak dam rurki 25mm to będzie dobrze? A może 32mm?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy do takiej 25mm, ma o 50% wiekszy przekroj od rury 20mm


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.