Skocz do zawartości
Artur160

Ca Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktos moze mnie oswiecic jak z CaCl2 przygotowac roztwor do podnoszenia Ca??

Pozdrawiam.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukałem i znalazłem:D ale nie nie zrozumiałem


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :

Bierzesz 2 litry wody RO. Sprawdzasz, jakie masz CaCl2, czy dwu- czy sześciowodny (tzn. jaki wzór jest na opakowaniu). W zależności od tego dodajesz albo 147g dwuwodnego, albo 34g sześciowodnego. Miąchasz intensywnie :)

@zielony mintaj - myślę, że i Ty powinieneś jeszcze raz przeczytać dokładnie co Leszek Bolesławski tam napisał.

Odnośnie płynu z Ca nie ma tam mowy o 6 wodnym CaCl2. Akurat w tym materiale jest napisane 147g CaCl2 x 2H2O i 34g ale nie Ca, tylko MgCl2x6H2O. Taka subtelna różnica. Chodzi o dozowanie razem z Ca również pewnej ilości Mg.

Niezależnie od tego rzeczywiście można dozować CaCl2 w różnych postaciach. I tak można rozrabiać:

w 1 litrze wody:

55,5g CaCl2

lub

73,5g CaCl2 x 2H2O

lub

109,5g CaCl2 x 6H2O

Co da takie samo stężenie za każdym razem, o ile sposób rozpuszczania będzie prawidłowy (rozrabiasz zadaną ilość CaCl2) w powiedzmy 800 ml wody i po rozmieszaniu dopełniasz czystą wodą do objętości 1000ml.

Edit:

@Artur160

Dozowanie samego wapnia przez Ballingowe płyny, na dłuższą metę, będzie zaburzało równowagę jonową w zbiorniku. Balling to sobie tak sprytnie wykombinował, że prócz Ca daje się w innym płynie NaHCO3 co ma na celu stabilizowanie KH na odpowiednim poziomie (wiadomo - węglany). Cl i Na dodawane w tych płynach są defacto nieprzydatne, ale cały spryt tej metody polega na tym, że Cl łączy się z Na co nam daje sól kuchenną NaCl jak wiadomo obecną w naszych akwariach. No ale, aby stężenie soli kuchennej w wodzie nie wzrastało przy każdym podaniu płynów na Ca i KH, dajemy również płyn nr 3 - czyli roztwór soli mineralnych bez NaCl co ma utrzymać równowagę między różnymi pierwiastkami w wodzie i nie dopuścić do zwiększania stężenia NaCl.

Można metodę Ballinga rozszerzyć również na inne pierwiastki, ale sam z tego nie korzystam więc nie będę się wymądrzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie robisz duzo bardziej skoncentrowany roztwor (ja do 1 litra sypie 400g bezwodnego CaCl2) i wtedy sporo mniej trzeba dozowac i na dluzej starcza :)

Tylko uwazaj, rozpuszczanie CaCl2 powoduje wydzielanie duzej ilosci ciepla, plastikowa butelka to moze sie nadtopic bez mieszania i chlodzenia :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosek :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz Tu


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.