Skocz do zawartości
Neno

Obsada do 450L

Rekomendowane odpowiedzi

:clowningNie mogę :) Na moje piszesz o pokolcach a chodzi Ci o ustniki, ale czytaj dalej:reading. Albo idź spać :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, jeśli o to chodzi, to co innego :), generalnie chodzi mi o to że jak juz napisałem - bedą z Ciebie ludzie :) tylko uważaj, świat akwarystów morskich jest jak ruska mafia - stąd sie nie da "wypisać" :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Neno :

Hehe. Znaczy mogę już iśc spac ? Czy nadal czytac ? :)

To może jeszcze jedno pytanie .

Czy mając Profiluxa + odpowiednie sondy (tylko czy są ?) da się zautomatyzowac dodawanie Ca i Mg ?

Bo Ca to wiem , że dozuje tak by utrzymac pH na odpowiednio wysokim poziomie ale czy jednoczesnie jest go na tyle by starczylo dla korali ? Czy moze trzeba badac wode testem i dozowac jeszcze jeśli sa braki ? Wiem ,ze to na pewno zalezy od obsady ale pytanie czy da sie to zautomatyzowac ? I to samo z Mg :)

Witam

pełna automatyzacja nie jest możliwa, nawet nie jest wskazana w akwarystyce morskiej, owszem istnieją wszelkie komputery na rynku, które pomagają nam ale nigdy nie zastąpią naszego doświadczenia i wyczucia. To tyle uogólnień.

Jeśli chodzi o szczegóły, w Twoim przypadku proponuję zainteresować się takim zestawem jak Grotech ABC plus stabilizacja parametrów poprzez dozownik Grotech czyli będziesz miał pod kontrolą kH, pH, Ca, Mg, Profilux natomiast pokaże ci przy pomocy sond wyniki trzech parametrów pH,redox,zasolenie,temp reszta to już testy.

Na koniec mała dygresja odnośnie obsady "rybnej", w akwarystyce morskiej aby osiągnąć sukces należy zastosować kilka niepisanych prawideł:

przed wpuszczeniem ryb

1. zakończony procesu dojżewania

2. pełna stabilizacja parametrów

3. dobór ryb

4. zakup ryb w najlepszej kondycji i z pewnych źródeł

5. aklimatyzacja

6. kolejność wpuszczania poszczególnych gatunków - bardzo ważne !

Pozdrawiam


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp tak masz racje, mój błąd, myślałem dobrze a pisałem głupoty :), błąd poprawiony.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że dozownik Grotech kosztujacy 1200zł zastepuje tylko moją pamięć i poczciwą strzykawkę , którą mogę dodać te dodatki (ABC) ręcznie. Wszystko było by super tylko podejżewam , że nie zaleca sie dozowania tego wg opakowani tj. 10ml / 100l wody tygodniowo tylko trzeba sobie dzienną dawkę obliczyć i dozować codziennie/co dwa dni ... No ale wygoda i brak czasu kosztują :)

Piszesz,ze Profilux podaje tylko pomiary - a nie ma on czasem funkcji sterowania reaktorem wapnia do podnoszenia pH i butla CO2 do jego obniżania ? Tylko czy aby utrzymac odpowiednie pH za pomoca wapna nie "nawali go tyle" , ze bedzie nadmiar ?

Hmm im dalej brnę tym wiecej pytań i niejsności .

P.S. dzis byłem u szklarza znajomego i otwory do komina i sumpa wierci mi gratis :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman - spoko :-) skasowałem swoje pytanie coby nie namieszać komuś w przyszłości jak będzie przegrzebywał się przez archiwum. Chociaż nie ukrywam, że posiadanie takiej sondy do Mg/Ca byłoby super sprawą. Dla mnie duuuużo fajnieszą niż pomiar zasolenia bo to refraktometrem robi się "od ręki" a testy niestety jak dla mnie są problematyczne bo np. odróżnienie blado-różowego od jasno-różowego jest nie lada wyzwaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.