Skocz do zawartości
ozim

Jak zautomatyzować podmianę wody

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie patenty na ułatwienie sobie życia z podmianą wody. U mnie 10 % to ok 45 litrów.

Kombinuję przewiercić się z salonu do pomieszczenia gospodarczego.

drugie pytanie jak później dolewacie wodę powoli żeby nie zmienić parametrów czy trzeba dobrać identyczne parametry wody na podmiankę i wtedy heja do zbiornika.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak planujesz się przewiercić do odrębnego pomieszczenia to będziesz mógł tam zapodać całkiem niezłą maszynerię, do podawania soli do mieszalnika jakiś podajnik ślimakowy by się przydał czy coś..(może z kotła CO na paliwo stałe ??

:)

A tak serio to jak woda do podmianki pomieszała się przynajmniej dobę, ma identyczną temperaturę i zasolenie jak ta w zbiorniku to możesz od razu siup całość, a jak dodajesz świeżą czy na przykład o innym zasoleniu bo chcesz zmodyfikować parametry w akwa to lepiej powoli dolewać, np. pompką od automatycznej dolewki.

Zautomatyzowanie procesu podmiany wody to szczerze mówiąc może w jakichś oceanariach praktykują, w dodmowych akwariach to nie jest aż tak uciążliwe, szkoda sobie tym akurat głowe zawracać :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że do podmianki solanka a nie słodkowodna :) myślę że takie coś trudno zrobić w morskim żeby było z automatu jak w słodkowodnych


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę się przewiercić żeby RO które będzie znajdowało się w pomieszczeniu obok lać do zbiornika na automatyczną dolewkę.

Przy okazji chciałem to jakoś połączyć bo i tak przecież będę wiercił.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he, to Tobie jednak o dolewkę chodzi nie o podmiankę :) no więc zautomatyzować to bardzo prosto wystarczy czujnik poziomu i pompka z nim współpracująca. Do kupienia są też dolewki grawitacyjne działające na zasadzie spłuczki w kiblu.

edit: a poco Ci 2 zbiorniki na dolewkę ? że jeden większy za ścianą a drugi mały pod akwa ? to już lepiej od razu zza ściany lać do komory pompy bezpośrednio.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym akwa mam półautomat bo zupelny jak kolega wyżej stwierdził rzeczywiści trudno zmajstrować.

Obok zbiornika na RO stoi drugi 120l na solankę. Wcześniej ze zbiornika na RO przetaczam wodę do tego na solankę i wsypuje sól (zawsze tyle samo) więc pewne ułatwienie i teraz robie to już na pałę. W tym zbiorniku zawsze działa pompa (jakiś tam atman chyba 100l/h). Przy następnej wizytacji akwarium przetaczam wcześniej przygotowaną solankę równocześnie wylewając starą wodę z akwa prosto w kanał. Dobrze jak się trochę szybciej dolewa niż wylewa. Na sumpie mam zaznaczony stały poziom wody, który informuje mnie kiedy wyłączyć wylewanie.Udogodnienie takie,że nie trzeba biegać z wiadrami albo z jakimiś wążami,a w międzyczasie można zająć się innymi czynnościami. Nie jest to wprawdzie ful auto ale i tak pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli równocześni woda z akwa idzie w kanał i w tym samym czasie dolewa się świeża solanka w to miejsce? Czy najpierw jakaś stara woda idzie w kanał, a dopiero potem w to miejsce dolewa się świeża?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to ma być dolewka to rzeczywiście banalne. Może być niweoumat warto go zabezpieczyć dodatkowym włącznikiem pływakowym bo czasem się zawiesi i można jeszcze skanalizować (rewizyjnie sump) to taka ostateczność jak zawiodą dwa pływaki to chodziarz oszczędzisz kasę na remont podłogi i sufitu sąsiada z dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to niebardzo wiadomo, o co dokładnie chodzi - w 1 poście jakby o podmiankę a w kolejnym kolega Ozim pisze jakby o dolewce (?)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Viridis: dokładnie o taki pomysł mi chodziło. Dzisiaj był hydraulik zrobił podłączenie pod RO DI, przewiercił dwie dziury i zrobił nowy wpust do kanalizacji specjalnie pod akwa


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Czyli równocześni woda z akwa idzie w kanał i w tym samym czasie dolewa się świeża solanka w to miejsce?

Jeśli tak robi to świeża też idzie w kanał :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak należy, a nie można :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jaki problem jakaś mini pompka do sumpa z podłączeniem w kanał, oznaczony poziom na zbiorniku gdzieś w niewidocznym miejscu albo na sumpie. Potem pompka w drugą stronę może na włączniku czasowym żeby temat sprecyzować :)

Tak kombinowałem, rozwiązanie chyba proste myślałem że wszyscy tak robią


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :
seb :

Czyli równocześni woda z akwa idzie w kanał i w tym samym czasie dolewa się świeża solanka w to miejsce?

Jeśli tak robi to świeża też idzie w kanał :)

Dlatego się zdziwiłem, myślałem że to pomyłka jakaś, ale widzę że nie. Viridis, to akurat że akwarium ma 2000 l nie ma zadnego znaczenia bo ilośc wody jaką podmieniasz nie jest taka sama w każdym zbiorniku tylko jest to jakiś procent pojemności danego zbiornika, więc to czy akwarium ma 2000 czy 200 litrów nie ma znaczenia. Moim zdaniem to skopany ten system...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez przesady, jak podmienia 10% wody, to statystycznie 10% nowej solanki sie marnuje - to da sie chyba finansowo przezyc, przy kosztach utrzymania 2000 baniaka to bedzie pikus i tak :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo robi się coś porządnie albo nie, o to tylko chodzi... A nie o koszty.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, to nie o koszty chodzi a o to że w zależności od stosunku szybkości wlew/wylew zmienia Ci się procent jaki marnujesz co powoduje że nie wiesz ile wymieniasz.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co znaczy porzadnie w wypadku podmiany wody? Tak zeby ani kropelka swiezej solanki sie nie wylala? LD


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, dobrze wiesz o co mi chodzi, jeśli Cię to uszczęśliwi to - tak żeby się ani kropelka świeżej solanki nie zmarnowała :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można podmianę zautomatyzować całkowicie przy pomocy profiluxa i dwóch pompek (nawet na dwa sposoby :) ), ale ponoszenie takich kosztów ma sens raczej w dużych zbiornikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisałem, że można zautomatyzować rozrabianie solanki?

Napisałem : zautomatyzować całkowicie podmianę wody.

Czytaj ze zrozumieniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.