Skocz do zawartości
ozim

Jak zautomatyzować podmianę wody

Rekomendowane odpowiedzi

Solankę przecież trzeba rozrabiać wcześniej, i patrząc w ten sposób to napierw trzeba odmierzyć ilość soli (to też zaliczyłbyś pewnie do podmiany? ), a jeszcze wcześniej trzeba przynieść wiadro z solą .... i nalać wody RO do beczki itp, itd, ... no nie dajmy się zwariować :)

Ja patrzę na to w ten sposób, że autoamtyczną podmianę wody nie robi się z lenistwa, a dla wygody i jak już pisałem ma to sens w dużych zbiornikach, gdzie przenoszenie dużych ilości wody, chlapanie i tym podobne czynności są poprostu uciążliwe, wymagają wysiłku fizycznego i zniechęcają do robienia regularnych podmian.

Co do tego jak to rozwiązać to chętnie napiszę, ale jutro, ok? Padam już z nóg ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż jak ful auto to od samego początku do końca bez żadnej ingerencji, może już bez noszenia soli ze sklepu do domu, ale dozowanie jak najbardziej tak, chocoż to pierwsze może też, przecież wkońcu mamy DHL itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@froolk - ale taka "automatyczna podmiana" nie ma sensu :) że niby najpierw sam przygotowujesz solankę a potem patrzysz jak Ci komputer przepompuje ? a jakaż to różnica czy pompy sam załączysz ręcznie czy zrobi to komputer ? :)

Noszenie i chlapanie tu nie ma nic do rzeczy, niezależnie gdzie wodę wylewasz czy szykujesz to kwestia doprowadzenia sobie orurowania a nie automatyzacji :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dla Ciebie nie ma sensu :)

Jak lubisz patrzeć to patrz, ale nie pisz bzdur, taka automatyczna podmiana ma sens - rozrabiasz solanke i na tym koniec, na nic nie patrzysz, nie czekasz - wychodzisz z pomieszczenia gospodarczego bo Twoja rola się skończyła. Powiedzmy po 24 godzinach komputer sam wylewa stara wodę, sam nalewa nową (nie pozwlając w tym czasie dolewce dolewać słodkiej wody co zmieniło by zasolenie)

I teraz istotne - jeśli rozrobiłeś dostatecznie dużo solanki (np 200l beczka dla akwarium 500l) to : za tydzień wogóle nie przychodzisz a podmiana zrobiona, za dwa może tez nie idź a podmiana się zrobi...... i na przykład po miesiącu idź zrobić nową solankę i.... wyjdź.

Oczywiście jeśli beczka na solankę jest mała czekaja Cię cotygodniowe wizyty w pomieszczeniu gospodarczym, ale nawet w tym wypadku nie pisz że to nie ma sensu - bez względu na wielkośc zbiornika spędzisz tam KILKA MINUT i to w wybranym przez Ciebie czasie, np w czasie reklam :)

Napiszę po raz trzeci - taki automat nie jest dla każdego i nie zawsze uzasadnione jest ponoszenie kosztów z nim zwiazanych, ale ma sens, szczególnie w dużych zbiornikach lub u osób które wyjeżdżaja na dłużej i musieli by zrzucic ten obowiązek na domowników, pozwala również na semi-ciągłą podmianę (nowa moda w usa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

Może dla Ciebie nie ma sensu :)

Jak lubisz patrzeć to patrz, ale nie pisz bzdur,

Proponuje bez takiej ekscytacji :)

Jak dla mnie trochę naciągasz problem, owszem konieczność automatycznego przepompowywania wody ze wzgledu na nieobecność ma sens ale to chyba dość marginalny problem dla większości, IMO nie warta skórka wyprawki chyba, że faktycznie 80% czasu spędzasz poza domem (po co komu wtedy akwarium :) )albo masz tyle kasy, że ci to wisi ale czemu wtedy nie zautomatyzować też podawania soli i przygotowania mieszanki ? przecież to problem tej samej kategorii co automatyzacja przepompowywania wody, trochę więcej kasy i tyle.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że tak się wtrącę... Przecież wystarczy że świeża solanka dolewana jest za punktem poboru "starej" wody(np w następnej komorze sumpa). Wspominane były tu pompy 100-200l używane do tego. Czyli to 120 to kwestia ~45min.

A więc ilość wody która zdąży w 45 min przelecieć przez sump, akwa( tym przypadku 2000l), komin i dojść do pkt poboru wody "starej" jest znikoma. Nie powinna przekroczyć 1% wody podmienianej, bo przecież na początku wlewania mamy udział świeżej wody zerowy. Po 15 min jest to max 3% zakładając doskonałe i natychmiastowe mieszanie w akwarium, a takie nie jest.

Co do automatyzacji całego procesu podmiany, to w teorii nie jest to trudne. Bo wystarczy napełnić z automatu zbiornik wodą z RO(sterowanie czujnikiem poziomu i czasowo odcięcie całego mechanizmu), ogrzać ją(tu wystarczy dać po prostu czas grzałce), wsypać określoną ilość soli(a tu może jakieś urządzonko, lego Technic;)) Dać 24h na mielenie i po tym okresie rozpocznie się podmiana wody przy pomocy dwóch pompek.

Czyli w najprostszym wydaniu to kwestia zbiornika, grzałki, dwóch pompek do podmiany, cyrkulacji mieszającej, kompletu klocków lego i 6 elektronicznych sterowników czasowych z trybem tygodniowym. W tym pomyśle pozostaje w dowolnym czasie wsypać do pojemnika określoną liczbę soli. Są pewnie urządzenia co zrobią to lepiej, ale ja zatrzymałem się z zautomatyzowaną mechaniką na etapie klocków lego;)

Pozdrawiam

P.S A zabezpieczenie przeciw spaleniu się całego ustrojstwa załatwi czujnik poziomu wody np. najprostszy od Witka


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur:

Ktoś zadał pytanie, ja odpowiadam. Nie ekscytuję się, powiedzmy, że mam niski poziom tolerancji gdy ktoś nie czyta ze zrozumieniem i powtarza coś co już napisałem trzy razy :)

Specjalnie dla Ciebie po raz czwarty: Tak, nie jest to dla każdego i nie zawsze ma sens ponoszenie takich dodatkowych kosztów :)

Tak - w dzisiejszych czasach można zautomatyzować wszystko - niewielkim dodatkowym kosztem również dosypywanie soli do wody i napełnianie beczki woda RO - za pomoca tego samego urządzenia (profilux) wystarczy dodatkowy moduł przewodności i pojemnik z elektromagetycznym zaworem bramowym, no i dodatkowy pływak poziomu - no ale przecież ktoś bedzie musiał dosypać soli do pojemnika, eee do d... taki automat :)

Dla mnie EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

@Timur:

Ktoś zadał pytanie, ja odpowiadam. Nie ekscytuję się, powiedzmy, że mam niski poziom tolerancji gdy ktoś nie czyta ze zrozumieniem i powtarza coś co już napisałem trzy razy :tongues

Specjalnie dla Ciebie po raz czwarty: Tak, nie jest to dla każdego i nie zawsze ma sens ponoszenie takich dodatkowych kosztów :googleye

Obawiam się, że być może wspólnie się nie zrozumieliśmy - nie chodziło mi o to, że automatyczne przepompowywanie wody w ramiach podmiany jako takie nie ma racji bytu tylko, że nazywanie tego "automatyczną podmianą wody" nie ma sensu w rozumieniu całości procesu :googleye

Dla mnie różnież EOT

pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Froolk:

Czy zasolona woda może tak długo stać w zbiorniku. Też będę miał Profiluxa a Twoje rozwiązanie jest rewelacyjne


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.