Skocz do zawartości
Cetus

Konstrukcja komina

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa ma wydajność 3000 l/h. Producent podaje, że po podniesieniu wody na wysokość 1.3m jej wydajność spada do 1800 l/h. Wówczas z obliczen z kalulatora wynika, że minimalna średnica rury spływu to 22.8mm.

Zastosować rurkę 25mm, czy lepiej 32mm?

Na razie zakładam taki układ rurek w kominie:

3373-komin.jpg

A - spływ (otwór 43mm, rurka 25mm),

B - rewizja (otwór 43mm, rurka 25mm),

C - powrót (otwór 35mm, rurka 20mm).

Czy są jakieś zalecenia dotyczące umiejscowienia otworów? Proszę o opinie czy tak to może wyglądać.

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Cetusie!

Jak masz rewizje, to moze rzeczywiscie takie male srednice wystarcza. Moze uda sie zaoszczedzic na zaworze na splywie:)

Ale te rewizje dalbym chyba 32mm.

Nie jestem pewien czy do 15x15cm komina wejda 3 srubunki.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałem zapytać o długość rurek do spływu i rewizji w kominie. Akwarium będzie miało 40cm wysokości. Komin zrobię na 34cm (szkło) więc jaką długość dać na rurkę od spływu i rewizji? Na razie wiem tylko tyle, że rewizja musi być dłuższa :)

Pomocy! 32mm czy 25mm na spływ?

Macie komin 15x15cm? Zmieszczę się w takim z rurkami?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kominie 15x15 (nawet jesli to wymiary wewnetrzne) moga byc problemy z 2x32mm + powrot (nawet jesli bedzie 20 mm) - zobacz na jakiejs stronie zewnetrzne srednice przepustow (GF ma je dosc spore, moze VDL robi o mniejszej calkowitej srednicy)

Dlugosc rewizji daj tak z 1-2 cm ponizej szkla komina - zakladajac ze grzebien bedzie troche wyzej, to jak ustawisz sobie poziom wody dokladnie na wysokosci rewizji to bedziesz mial cisze w kominie - tak jest najltwiej. A glowna rure spustowa krotsza (lub zamontuj tam cos typu durso - zagiety w dol koniec - poszukaj na forum pod tym haslem to bedzie jasne)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wymiary otworów, które podawałem są dostosowane do śrubunków GF bo takie mam zamiar zastosować. Dla rurki 32mm będą potrzebne otwory 49mm, więc może wydłużę ten komin do 15x20cm (wtedy chyba będę musiał skleić grzebień z dwóch bo ten z AM ma 30cm, czy tak?).

Ale cały czas się zastanawiam czy nie wystarczyłyby rurki 25mm. Jak to jest u Was?

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

srubunek GF 32mm owszem potrzebuje 49mm otworu w szkle, ale srednica calego srubunku (tej czesci przylegajacej do szyby) wynosi 65mm

Ja dla pompy Aquabee 3000 mam splyw i rewizje 32mm - i chyba jest spory nadmiar, ale ciezko to okreslic bez silniejszej pompy :googleye


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wątpliwości to IMO spokojnie możesz wstawić pompę sporo mniejszą, to tylko 160l i wydajność 3000l wydaje mi się trochę za duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslę o zakupie pompy eheim compact+ 3000. Ma ona regulację wydajności od 1500 do 3000 l/h. Ja jestem tylko teoretyk. W kilku miejscach wyczytałem, że obieg powinien być 10x wielkość obiętość akwarium. Po uwzględnieniu podniesiania wody będę mniej więcej miał właśnie taką wydajność.

Zdecyduję się na 32mm. Chyba lepiej mieć zapas niż później mieć problem.

Pozdrawiam,

Cetus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze sproboj pod haslem overflow (przelew)?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.