Skocz do zawartości
bopp

Znów pytanie o RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeglądam forum w poszukiwaniu odpowiedzi, trochę mi się udało ustalić ale dręczą mnie jeszcze pytania na które nie znalazłem odpowiedzi.

1. Czy przez filtr RO woda musi płynąć 24/dobę? czy można go zakręcić i używać gdy jest potrzebny.

2. Czy podłączając filtr ze zdjęcia do rury z wodociągów podłączam końcówkę z niebieskim pokrętłem?

3. Ten filtr mam już ze dwa lata, nie był nigdy używany, czy mogę go podłączyć czy coś trzeba będzie w nim wymienić?

4. Czy uruchamiając go po raz pierwszy trzeba podłączać po kolei poszczególne filtry i każdy podłączony przelać około 20 litrami wody?

Mój filtr RO

Pozdrawiam,

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ten niebieski pod zasilanie wody, czerwony do ścieku. To drugie co wystaje z obudowy membrany to wyjście przefiltrowanej wody. Z tego co wiem, to membrana nie powinna wysychać ale nie koniecznie chodzi o stały przepływ wody przez filtr. ja bym najpierw przepłukał prefiltry a potem dopiero puścił wodę przez membranę.

Pozdro.


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie otworzyłeś membrany i jej nie płukałeś to możesz ją wsadzić i filtr będzie ok ale jeśli membrana wyschła to musisz kupić nową bo ta się już do niczego nie nadaje tylko do kosza :googleye


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak będzie taki zestaw stał np. tydzień nie używany to szlag trafi membranę? Właśnie kompletuję "baterie" RO. Obudowy pre-filtrów 10" do tego obudowa membrany. No i ja wodę produkowałbym raz na tydzień, no może 2 razy. I czy wodę z RO można przechowywać? Czy do tego potrzebne są specjalne pojemniki czy wystarczą takie po prostu czyste, nie "śmiecące" do wody?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli będzie wszstko (membrana) mokre to ok. :googleye

"No i ja wodę produkowałbym raz na tydzień, no może 2 razy"po paru dniach postoju odpuść parę litrów wody zanim dodasz do akwa lub do podmianki

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jak woda, przechowywać można jak taką do spożycia. Jeszcze się nigdy nie zatrułem wodą z butelki która postała w domy przez tydzień. Dobre baniaki na Ro można kupić w hurtowniach chemicznych ( zbiorniki na wodę pitną ) dzięki temu jest gwarancja, że nic się nie wytrąci do wody trującego. Zawsze też można małe akwarium postawić obok sumpa i tam trzymać RO. Ja osobiście gdzieś dorwałem Zbiornik taki po Darze Natury ( sorry za reklamę ) odciąłem szyjkę i używam jako zbiornik na dolewkę.

Co ciekawsze, tak przerobiłem swój filtr Ro, że po prefiltrach i węglu mam kształtkę jak litera T i przed membraną odchodzi rurka zakończona małym zaworkiem. Dzięki temu mogę filtrować wodę do picia jeszcze przed podaniem jej na membranę Ro i żywicę :]


400L + sump. Light 460W HQI + T5 + PC, Cyrk. 13k l/h, Jagger 300W, pienidło Turboflotor 3000 Blue na OR 3500 igiełka , obieg OR 3500, sól PREIS + Balling + bakterie, 10 kg LR + Ceramika + 44 kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem filtr DI więc nie długo będę wszystko łączył :D

Mam jeszcze dwa pytania:

1. Czy za filtrem DI też zakładać zawór zamykający odpływ wody czy wystarczy tylko zawór, który mam przy filtrze zamykający dopływ tak by membrana nie wysychała?

2. Czy do miniflotora może być Tetratec APS300 (300 l/h)? On ma dwa wyjścia, które połączyłem trójnikiem i oba pompowałyby powietrze w kostkę.

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

membrana ci tak szybko nie wyschnie,przecież nie jest wystawiona na wolnym powietrzu,tylko w zamknieciu,

tylko umieszczaj zawsze wężyk wylotowy na poziomie filtra a zawsze będziesz miał w filtrze wodę


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

membrana nie jest w zamknieciu. jest zalana wodą, ale jesli zbyt dlugo wylot bedzie nie zamkniety i dookola jest cieplo to woda parujac moze szybko ubyć i membrana bedzie wystawiona na dzialanie powietrza. jak jest DI to oczywiscie bedzie to trwalo dlugo bo to wiekszy pojemnik zalany woda, ale z tego co pamietam to zywica tez nie może wysychac bo wplywa to na nia negatywnie, wiec moim zdaniem nalezy zatykac wylot jesli ro nie jest uzywane.

edit : nie wiem o jakim zaworze przy filtrze piszesz, jesli to ta gruba mufa na koncu ze zdjecia to ona nic nie odcina tylko jest ogranicznikiem zwiekszajacym cisnienie w filtrze dzieki temu uzyskuje sie wyzsza sprawnosc na całości.

generalnie byl kiedys fajny artykul o tym , niestety wcielo fotki, a szkoda, ale moze komus sie tekst przyda.

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=190 no i w tym miejscu nie moge sobie odmowic komentarza o uzywaniu funkcji "szukaj"... , filtry RO byly opisywane na forum dzisiatki razy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ,tak jak jest di to przez tydzień nic temu nie będzie


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko: piszę o zaworze (niebieskim) ze zdjęcia mojego filtra, które zamieściłem w pierwszym poście w tym wątku. Cały czas siedzę i przeglądam forum :D jeszcze dużo mi zostało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sory, ale nie zrozumialem pytania. ten zawór tak czy inaczej bedziesz zamykal kiedy przestajesz uzywac filtra. wiec jesli mowa o wysychaniu to chyba wiadomo, ze chodzi o druga strone gdzie masz dwa wyjscia. i jedno i drugie musisz zatkac, na jednym bedziesz mial zywice DI a zwroc uwage, ze dostajesz ja lekko wilgotną z instrukcja mowiaca , ze nie powinna wyschnac, a z drugiej masz sciek bezposrednio za nim jest jedna strona membrany.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ogranicznik wyplywu chyba dziala jak zaworek cisnieniowy - czyli jak zakrecisz wode na wejsciu, to membrana nie wyschnie od strony scieku, od strony czystej wody masz z reguly DI, ktore zanim wyschnie to mina pewnie miesiace (puszka 10 cali miesci chyba z litr wody. Czyli nie powinienes sie niczego bac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.