Skocz do zawartości
Neno

Wymiary zbiornika a estetyka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem o jakim pewnie spora częśc tego forum marzy :googleye

Otóż zamiast 450L chcę jednak postawic coś większego . Mam do dyspozycji tafle szkła 12mm z której może powstac zbiornik o maksymalnych wymiarach 225x100x60(h) lub opcja tańsza 160x58x60(h) . Dużo sie naczytałem o efektach jakie daje własnie taka 90-100cm głębia. Jednak pytanie jest takie : gdzie leży złoty środek pomiędzy wymiarami takiego zbiornika ( by to było jeszcze akwarium a nie kostka czy "wanna" ) kosztami jego założenia oraz ogólna prezencją (zbiornik dekoracyjny w biurze) .

Odpieniacz już wybrałem BM 250 lub BM 200 w przypadku mniejszego zbiornika , sump tez juz jest - 185L . W zbiorniku planuje 10-12% żywej skały + po 6-8 tygodniach DSB.

Rozumiem , ze różnica w tych "grubych" kosztach założenia to po prostu ilośc skały , ilośc piachu , róznica w cenie odpieniaczy , dodatkowa lampa HQI (2x250W vs 3X250W ) , pewnie dodatkowe 1000 zł na super mocną pompę cyrkulacyjną . Późniejsze koszty utrzymania nie są tak ważne .

Mój budżet bez zbiornika z sumpem i szafką , odpieniacza i pompy powrotnej ( to już jak by mam ) to ok 3kzł na dziś + kolejne 3-4kzł rozłozone na okres dojrzewania zbiornika (3-4 miesiące) . Na kolejne zakupy ( życie , pompy dozujace , komputer ) na pewno kasa się znajdzie .

Warto przy takich finansach ładowac sie w ten większy zbiornika ? Jesli tak to jakie wymiary wybrac by nie "zagracic" biura i nie zrobic z niego oceanarium :googleye

Wymiary biura - 8x4,5m .

P.S. Akwa bedzie stało w roku więc do oglądania była by w zasadzie tylko przednia szyba i dla "upartego i cikawskiego" równiez jeden bok .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak na taki zbiornik to może być troche problem, nie wiem czy te 3k zł wystarczy na oświetlenie, chyba, że DIY czy jakaś używka :googleye w dalszym etapie te 3-4k zł nie wystarczą już na LR i LS ... dodatkowo przygotowanie solanki, pewnie ze 40 kg czyli jak wziąć pod uwagę np. Preisa to 400 zł itp. takich rzeczy wbrew pozorom się sporo nazbiera, ogrzewanie cyrkulacja.. Ja bym raczej wybrał mniejszą wersję przy takich nakładach jak planujesz :googleye

co do pytania - "Jesli tak to jakie wymiary wybrac by nie "zagracic" biura i nie zrobic z niego oceanarium" to raczej sam musisz sobie na nie odpowiedzieć, wątpie by ktoś inny był w stanie to zrobić zwłaszcza z wyobraźni :tongues


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Przepraszam, ale czy Ty nie zapomniałeś dopisać jednego zera do tej trójki?

Wybacz, ale przy największych staraniach, to te 3k nie wystarczy Ci nawet na skimmer.

Musisz jeszcze raz przekalkulować budżet, bo na setup akwarium ponad 1300 l (lub nawet tej mniejszej opcji) prawdopodobnie będziesz musiał wyłożyć kilkadziesiąt tyś, oczywiście o ile rzeczywiście będziesz chciał korzystać z urządzeń z wyższej półki.

Nie napisałeś jeszcze, co docelowo miało by żyć w tym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosek, kolega napisal:

Mój budżet bez zbiornika z sumpem i szafką , odpieniacza i pompy powrotnej ...


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Neno:)

Wiadomo że zbiornik im większy tym lepszy, niemniej jednak wszystko w miarę rozsądku... W biurze o takich wymiarach jak napisałeś nie decydowałbym się na ten większy zbiornik. Koszta to jedna sprawa, a parowanie w takim pomieszczeniu i wrażenie "przytłoczenia" i zdominowania pomieszczenia przez baniak druga sprawa. Z praktyki powiem Ci tak, jeśli robisz sobie kosztorys, to policz wszystko i wynik pomnóż powiedzmy przez cztery, to jest szansa że się zmieścisz w budżecie :googleye I tego BM 250 zostawiłbym przy mniejszym baniaku.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosek: kolega ktory napisal 1-szy post w tym watku :googleye


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

kosek: kolega ktory napisal 1-szy post w tym watku :googleye

Jakiś ślepy jestem, przecinka nie zauważyłem ;-)

Co do samej treści, zastanawiałem sie nad jej sensem, a ponieważ do końca nie rozumiem, co autor tych słów miał na myśli napisałem, że 3k nie wystarczy nawet na odpieniacz (no może na mini BK). A ponieważ zasugerowałem się sprzętem z wyższej klasy, to po szybkich szacunkach wyszło mi, że łącznie sprzęt wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o koszty to jestem na bieżąco. Dojrzewa mi właśnie 500l (150x60x55) i 3 tysiące to wystarczy na 'waciki'.Do dzisiaj mając skompletowany cały sprzęt (akwarium, 2xtunze6100, obieg GD 3700, APF600, HQI 3x150 +T5 2x80, RI, DO, FP200, profilux, 35LR, 70LS +10 ceramika i całą masę drobiazgów) wydałem 13700. Do tego 1100zł na koszty, które określiłem mianem kosztów utrzymania czyli balling, sól, testy, rowa itd.). Koszt akwarium i szafki to tylko 1500zł. Zaznaczam, że część sprzętu kupiłem z drugiej ręki.

Pozdrawiam

Grzegorz

Edt. Terez załwarzyłem że oprówcz szafki i szkła też jest odpieniacz i pompa. więc powinno wystarczyć te 7 tysięcy, według mojej skromnej oceny początkującego.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez dolacze sie do postu kolegi GrzegorzaJ,ja rowniez mam zbiornik dojrzewajacy 130x60x60 rowniez sadze ze 3tysiaki to stanowczo za malo,ja niby kupilem caly komplet a okazalo sie ze musialem zmienic sump,dokupic cyrkulacje,oczywiscie nie wspominjac o dodatkach takich jak testy,sol,komputer i wiele mniej lub bardziej potrzbnych rzeczy.tak ze jesli moge cos doradzic to zmiana wymiarow na mniejsze i zakup sprzetu z wyzszej pólki.

pozdrawiam grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Neno :

Witam.

Mam problem o jakim pewnie spora częśc tego forum marzy :googleye

Otóż zamiast 450L chcę jednak postawic coś większego . Mam do dyspozycji tafle szkła 12mm z której może powstac zbiornik o maksymalnych wymiarach 225x100x60(h) lub opcja tańsza 160x58x60(h) .

[...]

Późniejsze koszty utrzymania nie są tak ważne .

[...]

Mój budżet bez zbiornika z sumpem i szafką , odpieniacza i pompy powrotnej ( to już jak by mam ) to ok 3kzł na dziś + kolejne 3-4kzł rozłozone na okres dojrzewania zbiornika (3-4 miesiące) .

przy tych wymiarach podanych na poczatku to 1350 litrow.

10% podmiany co dwa tygodnie to 135litrów solanki, liczac 35gram soli na litr, to wychodzi okolo 5kg soli na jedna podmiane miesiecznie (135 litrów * 35 gram = 4725 gramów , czyli 4,7kg) podmiany co 2 tygodnie, czyli okolo 9 kilo miesiecznie. to a pro pos zdania "poźniejsze koszty utrzymania nie sa tak wazne". gdybys w swoim budżetowaniu dodał jedno zero wiecej to bym na to nie zwrócił uwagi, ale jak piszesz o kwotach rzedu 3-4 tys złotych, to zwroce uwage, ze sam koszt soli to ok 1200zł rocznie, do tego suplementacja Ca, Mg plus cała reszta, sama produkcja RO non-stop i wymiany prefiltrów, membrany etc da Ci ok 3000 zł lub cos kolo tego rocznie. wymiana świetlowek, żarników HQI etc etc

szukajcie a znajdziecie :

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=koszty&p=85371#85371

http://www.blum.com.pl/rafa/c_kzam.htm

http://www.blum.com.pl/rafa/c_kuar.htm

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

http://www.haraniec.neostrada.pl/prezentacja/img72.html

oczywiscie ludzie stawiaja i wieksze akwaria, ale warto sobie dobrze policzyc koszty startu i koszty utrzymania. nie na zasadzie, "to bedzie jakies 1000zł wiecej", tylko weź excela i zacznij sobie wypisywac czego ile zuzyjesz i ile musisz za to zaplacić...

wg wyliczen ze wzoru pod ostatnim linkiem zalozenie zbiornika 1350 litrow to ok 18000zł.

koszt utrzmania rocznie, z grubsza 2 x koszty zbiornika 600l ze strony blum ok 6000zł rocznie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 1350 litrów za 18000 to marne szanse...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez życia może tak, zależy jeszcze na jakim sprzęcie, ja przy takim litrażu bałbym sie na byle czym a sam odpieniek porządny na taki baniak troche kosztuje, do tego cyrkulacja, dozowanie, światło, samo szkło... Trza by usiąść i policzyć.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta :googleye Pamiętasz jak liczyliśmy ile na nasze wydamy? Och jakież piękne to były marzenia :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to racja. trzeba pamietac, ze wzór cena=13.4*pojemność+86.67 zgodnie z opisem z prezentacji

http://www.haraniec.neostrada.pl/prezentacja/img72.html

opiera sie na srednich cenach sprzeatu uzywanego.

ja jak cos kupowalem uzywanego to ceny byly na poziomie 50-60% nowego... jesli przyjac to jako zasade to 18000*2 nalezy z grubsza przyjac.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie szybko weryfikuje marzenia :googleye jak zakładałem 200l ( miałem szkoło) to mi wyszło 1200 zł :googleye no i oczywiście zero zabawy z spsami bo to skomplikowane , trzeba cos tam lać ,cudować, światła dużo i ogólnie jakies takie nieładne :tongues na dzień dzisiejszy życie bardzo brutalnie zweryfikowało plany :) Mysle że baniak o jakim napisałeś pochłonie w pierwszym roku z 25-30 tysiaka i to tak lekka ręką , albo czeka Cie straszliwe uczucie "niedosytu " przynajmniej ja bym takie miał . Niestety jak sie rozejrzysz w kosztach to koszt założenia i użytkowania wiekszej bańki wcale nie jest tylko nieznacznie wyzszy , w pewnym momencie roi się przepaść cenowa , zobacz choćby tylko na solidne pienidło do takiej pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 tys, to wydalem na 200l, a do zapelnienia zbiornika zyciem daleka droga, mam zaledwie kilka korali( w tym tylko 3 sps) i rybek.

tez liczylem, ze sie zmieszcze w 3 tys. ale wynika pelno drobiazgów, ktorych sie wczesniej nie uwzglednia.

tu 100zl tam 100zl i robi sie dodatkowy tysiac.

koszt utrzymania to okolo 100 zl/miesiac

No ale w przyszlym roku dokompletuje powolutku sprzet i bedzie 500 litrów :googleye


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Preis-a zamówiłem - 40kg , więc też jak by była , o takich szczegółach jak grzałka nie wspominam , bo tego rzędu kwoty sa po prostu pomijalne. Testy tez mam tylko , że JBL więc są do wymiany , choc pewnie na czas dojrzewania zbiornika , do monitorowania parametrów wystarcza . Ale jak piszecie o kwotach 18kzł z "marginesem" na x2 czy nawet x4 to jednak wtedy hobby staje się juz skarbonką bez dna ( przy najmniej dla mnie ).

W takim razie chyba zostanie po prostu cięcie większej tafli szkła na 190x65x60 i cieszenie się z 840L .

Oświetlił bym go 3x250W HQI + 2x80W T5 ( na okres dojrzewania bylo by cos innego a potem jakas ładna lampa "sklepowa")

Odpieniacz BM 250

Jakie pompy musial bym zastosowac by zapewnic odpowiednia cyrkulację . Jakaś alternatywa dla Tunze , czy może nie warto "wydawac dwa razy" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle, ze najlepiej jednak bedzie jak zaprzegniesz do pracy excela. bo poki co to widze, ze nadal rozumujesz na zasadzie liczenia "mniej/wiecej bo to pomijalne a tamto nie". czesto sie zdarz, ze kupa 'pomijalnych' drobiazgów generuje spora kwote.

zasada kupowania dwa razy jest stara jak swiat. albo chcesz miec tanio , albo chcesz miec dobrze.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rowniez mysle jak kaziko,bo sam tego doswiadczylem i w pewnym momencie mialem takiego dola ze chcialem juz zrezygnowac bo jak policzylem wszystko ile wydalem na wlasnie nieraz pomijane rzeczy to az mi sie wlosy zjezyly na glowie i zdaje sobie z tego sprawe ze to nie koniec wydatkow ale teraz to juz z gorki bo zainwestowalem w dobry sprzet i wiem ze nie bedzie z nim przez dlugi czas problemu.jak dla mnie to taki zbiornik jaki chciales zrobic te 220x100x60 to marzenie bo teraz wiem ze na taki mnie nie stac,ja w tej chwili ma 450L i to tez jest sporo.zrob jak radza koledzy a unikniesz niepotrzebnych wydatkow,i naprawde usiadz spisz na kartce co potzrebujesz i przelicz to jeszcze raz i pomnoz przez dwa i to bedzie przyblizony wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze w kosztach zakładania i utrzymania baniaka jest to , żeby zona nie wiedziała ile wszystko kosztuje :googleye niestety w wiekszosci przypadkow kobiecie ciężko zrozumieć , że mozna wydać xxx na krzaczek , a nie xxx na sukienkę czy coś tam innego :googleye moja zaraz by chciała ekwiwalent na swoje "hobby" (zakupy) , wiec mowię ze wszystko jest za 20 zł , a ona udaje że w to wierzy :tongues

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gregor.gg - właśnie dlatego nie chcę wyda zbyt dużo - by nie mie doła . Nie chodzi w tym wszystkim ,że mi zabraknie na pompę czy komputer . Ja po prostu nie chcę wyda więcej na start i już :googleye źle bym się czuł pakując tylko $ w akwarium .

A 220x100x60 to maks co można było zrobic z danej tafli szkła a decyzja zapadła , że zrobię połowe tego litrażu czyli 190x65x60 , czyli 740L a nie jak wcześniej napisałem 840:) Myślę , że akutart dla mnie tu będzie leżał "złoty środek" .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.