Skocz do zawartości
dragon_x

PROSBA O POMOC - WIEKSZE AKWA + SUMP

Rekomendowane odpowiedzi

male pompki maja dosc slabe podnoszenie, moze daloby sie sumpa jakos blizej akwarium dac? Tzn w pionie, zeby roznica poziomow byla jak najmniejsza, bo dawanie pompki o wiekszej mocy to tylko ekstra ogrzewanie akwarium, a w tak malym moze to miec znaczenie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm macie racje, zmierzylem , roznica wysokosci pomiedzy sumpem a akwa wyniosla by ok 55-60cm, pompa maksymalnie podnosi do 80cm, wtedy jej wydanjnosc spadnie do ok 300l/h , teraz pompuje 600-700l na godzine i jest skrecona na minimum bo "fala" byla za duza, czyli ciagnie jakies 250l/h i cyrkulacja jest ok. oprocz tego cyrkulacje poprawia jeszcze kaskada (bardzo mala) bez zadnych wkladow.

MateuszD masz na mysli panel za akwa? odpada bo niestety nie mialby podparcia zadnego a nie chce szafki calej przerabiac...

pytalem o podzial bo wszystkie sumpy jakkie widzialem byly dzielone. w jednokomorowym jak rozwiazac wplyw i odplyw wody, bo rozumiem ze nie moga byc obok siebie????

postaram sie zrobic rysunek w miare zwymiarowany moze to bedzie dla was bardziej pomocne??

dzieki wielkie za wskazowki, mam nadzieje ze z wasza pomoca wszystko uda sie zrobic z moich planow...


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do dzielenia, to maks sump bedzie mial ok 12l,chcialem z niego wydzielic jakies 3-4L na pojemnik na RO i tez nie wiem jak to rozwiazac zeby latwo dolewki robic???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpa nie musisz dzielic - wystarczy postawic obok jakis pojemnik na dolewki (kanister po destylowanej).

Mysle, ze wymiar sumpa bedzie zalezal od wielkosci odpieniacza i pompy powrotnej, ktora moglaby byc jednoczesnie cyrkulacyjna.

Nie wiem dlaczego chcesz robic taki maly sump? Odpieniacz bedzie potrzebowal jakis staly poziom wody, pompa tez bedzie tloczyla wode do akwarium i gdy nastapi awaria pradu, to cala ta opadajaca woda (rowniez z orurowania) musi gdzies sie zmiescic. Poza tym, duzy sump to stabilniejszy system.

Na wegiel itp nie potrzebujesz osobnej komory. "Pozyczysz" od zony rajstopy, obetniesz stope (albo lepiej obydwie - to powstana legingsy) i filtr gotowy. Zawiesisz w sumpie kolo pompy.

Sama rajstopa tak nie dziala jak wypelniona weglem!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki stani, wielkosc sumpa jest uzalezniona od wielkosci szafki:( wielkosc akwa tez...

odbpieniacz ktory mam resun sk-05 nie potrzebuje duzego zanurzenia. tak naprawde tylko pompa musi byc zanurzona. chcialem jak pisalem wszczesniej podzielic sump zeby miescily sie tez 2-3l RO na dolewki. wg moich wyliczen woda spokojnie splynie, bo rura odplywowa w duzym akwa bedzie tak 2cm pod powierzchnia wody, czyli ok 2L.

tylko jak ustawic rury obok siebie czy po przeciwnych stronach?

co do wegla super pomysl...:googleye


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rury moga byc obok siebie. W koncu woda bedzie do akwarium wrzucana pod cisnieniem i zdazy odplynac od spustowej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani dzieki za odpowiedz. biore sie za projekt... jeszcze ytlko pytanie w sumpie doplyw wody powinien byc blisko odpieniacza a odplyw po drugiej stronie??


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc ! Moim zdaniem lepiej będzie jak spływ i odpływ będą oddalone od siebie,a spływ może być koło odpieniacza ale nie koniecznie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie, jakiej srednicy rurki zastosowac do wplywu i odplywu?? myslialem o srednicy max 20mm tak zeby do pompy pasowalo....


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie dla przeplywu 500l/h wystarczy rurka o srednicy wewnetrznej 12mm, dla 300l/h wystarczy 10mm.

Tyle ze popularna hydraulika zaczyna sie od 16mm, i pewnie taka bedzie najwygodniejsza.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem ze obie rurki moga byc tej samej srednicy?

dostane to w castoramie lub innym, podobnym markecie?

jakie wybrac tzw srubunki, wystarczy je skrecic czy lepiej skleic klejem do pcv i zabezpieczyc silikonem??

z czego zrobic ew redukje do pompy????


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Pozyczysz" od zony rajstopy' date=' obetniesz stope (albo lepiej obydwie - to powstana legingsy) [/quote'] Kolega jaki "obcykany" w kwestii damskich fatałaszków :googleye

Tak na poważnie to Dragon, Stani ma rację, Im większy uda Ci się ten sump zrobić tym lepiej. Ja bym jednak mimo wszystko postarał się wydzielić osobną komorę na pompę powrotną, choćby taką żeby pompa miała nawet tylko po 2cm luzu z każdej strony, po pierwsze ze względu na odpieniacz, bo te małe odpieniacze nie są zbyt stabilne i każde wachnięcie poziomu wody może skutkować zagotowaniem sią odpieniacza, a po drugie za względu na to żeby zrobić jakąś pułapkę na bąbelki, tak żebyś nie miał wiecznej bąbelkowej mgiełki w akwarium. No ale to sam musisz zdecydować, ja nie widzę tej szafki i sumpa i nie mogę za Ciebie tego rozplanować. Jeszcze jedna sprawa, ja osobiście nigdy nie widziałem słoika do kiszenia ogórków w kształcie akwarium... Chodzi mi o to że to, jakiej wielkości ktoś zakłada akwarium to tylko i wyłącznie jego broszka! I nieważne z jakiego powodu to robi, czy ze względów lokalowych, finansoowych. czy własnego "widzimisię"! I moim zdaniem nie należy tego krytykować i oceniać w taki sposób w jaki Ty to Waldi zrobiłeś, zaskoczyłeś mnie mówiąc szczerze. Jest takie przysłowie - "Nie oceniajcie jeśli nie chcecie być oceniani"... Mnie osobiście małe akwaria się bardzo podobają, szczerze mówiąc to przez mini rafki oglądane na Nano-reef.com zaraziłem się morszczyzną. Właściwie jest tylko jeden warunek, żeby było śmieszniej ma on zastosowanie w każdej wielkości akwarium - rozsądek. I mówiąc komuś "jesli nie stać Cię na duże akwarium to lepiej nie zakładaj wcale, ten ktoś powinien odbić piłeczkę i powiedzieć jeśli Cię nie stać na 2500 litrów dla pokolców które chciałbyś mieć to nie zakładaj wcale akwarium"... W rezultacie jeśli ktoś założy mini rafkę i obsadzi ją z pełną świadomością zagrożeń i wymagań swoich podopiecznych, zwierzaki mogą czuć się lepiej niż pokolec w 300 litrach. Przy obecnych możliwościach technicznych można z powodzeniem prowadzić sobie małe akwarium i przy odrobinie zaangażowania może mieć to ręce i nogi. Mnie chyba zawsze będzie ciągnąć żeby założyć sobie taki "słoik na ogórki". Kiedyś widziałem takiego cukiereczka, maleńki baniaczek, kilka spsów, miniaturowa babeczka, jakiś maleńki pustelnik, do tego sump w szafce kilka razy wiiększy od zbiornika, w nim DSB z mangrowcami, odpieniek, pompa powrotna. I po kondycji zwierzaków wcale nie wyglądło żeby się męczyły, wręcz przeciwnie. Moim zdaniem wszystko zależy od zdrowego rozsądku i świadomości, wielkość zbiornika nie ma tu znaczenia... I nie należy rezygnować z czegoś co się kocha tylko dlatego że z jakiegoś powodu nie możemy założyć "dużego" baniaka. Powodzenia Dragon, trzymam kciuki:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawde mowiac, to "sloik" 25L dzialajacy juz mam, chce go tylko powiekszyc odrobine do ok 32L + 12 L sump. i nie chodzi o pieniadze a wlasciwie o miejsce na duzy zbiornik a wpadl mi w rece taki ladny zestaw.... i chce go teraz rozbudowac..

SEB dzieki za wsparcie i slowa otuchy:)

czy moge cie prosic o wkazowki co do sumpa?? maksymalny wymiar jaki jestem w stanie w szafce zmiescic to 26cm szer x 19, gleb, x 25 wys. ok 12-13L pojemnosc, cxhcialbym z tego wygospodarowac ok 2-3 na pojemnik na ro i pytanie jak zrobic ta przegrode o ktorej mowiles?? mozesz mi cos podpowiedziec jak to zmontowac. uzyskalem juz info ze najlepiej uzyc rurek 16mm czyli nie zajma duzo miejsca tylko co dalej????


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jakie wymiary ma pompa obiegowa, tylko wymiary podstawy. I czy jesteś pewnien że nie będziesz jej zmieniał?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a myslales nad np pompka Eheim - Compact 600 ? maja chyba mniej niz 4cm szerokosci, wiec wystarczylaby jej 5-6cm miejsca spokojnie, podnoszenie 1.3m i na tych 50-60 powinna miec odpowiednia wydajosc?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa ktorej chce uzyc to THEAD 650, wymiary tak na oko, 6x10cm , wydajnoc 650-700l na godzine, podnoszenie slupa wody 0,8m


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mateuszD, sprobuje z tym co mam , jesli nie wypali kupie ta co mowisz, znasz moze cene?


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli masz "na oko" 6x10 cm, to ja bym w jednym rogu wydzielił sobie komorę 8x12 cm, w taki sposób żeby w pozostałej części sumpa zmieścił Ci się odpieniacz, absorbery i co tam jeszcze będziesz chciał, pomiędzy główną częścią sumpa a komorą na pompę dałbym zwykły "bubble stop", w komorze z pompą tylko pompa i czujnik od automatycznej dolewki, a na wodę do dolewki skombinowałbym jakiś zwykły baniak plastikowy, który może stac nawet obok szafki, sposobów na zamaskowanie go jest milion pięćset sto dziewięćset :googleye szkoda byłoby mi zabierać miejsce w sumpie na zbiornik do dolewek.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to juz mi sie rozjasnia i za ciemnia cala sprawa jednoczesnie... podalem wymiary "na oko" bo jestem poza domem i nie moge wymierzyc, zrobie to poznym wieczorem. tylko nadal nie wiem jak zrobic ta komore, ze szkla i w jakiej czesci oddzielona, i co to jest ten bubble stop i jak go zrobic badz gdzie kupic???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dragon_x: ten eheim kolo 50-60 pln kossztuje, wiec chyba niedrogo - nie znalazlem jego konkretnie wymiarow, ale u siebie do dolewki mam mniejszego eheima (chyba 300), i to jest malenstwo, ma chyba niecale 3cm szerokosci, i na 50cm daje rade calkiem ladnie, wiec ten wiekszy powinien tez dac rade.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bubble stop to poprostu trzy szyby/przegrody wklejone w takim układzie względem siebie że zapobiegają przedostawaniu się bąbelków powietrza z komory z odpieniaczem do komory z pompą i stamtąd do akwarium, spróbuję Ci to jakoś rozrysować żebyś skumał o co chodzi, a najlepiej żebyś zobaczył na żywca jak to działa bo w 90% sumpów ma to zastosowanie ( tak mi się wydaje).

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rysunek wystarczy bede wdzieczny...


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb a moze masz jakies zdjecie takiego sumpa z bubble stopem???


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nagryzmoliłem Ci na szybko zasadę działania pułapki bąbelkowej i układu komory na pompę jaką bym zrobił na Twoim miejscu.1367-bubblestop.jpg


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, lupy trzeba :googleye mam nadzieję że skumasz o co chodzi, pytaj jakby co.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.