Skocz do zawartości
cienias78

OSPA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie pewnie banalne ale nic nie mogę znaleźć. W akwarium kwarantannowym od trzech tygodni leczyłem 4 szt ocelarisów z niestety marnym skutkiem. Ale pytanie moje dotyczy dwóch krewetek Lysmata amboinensis które również były w tym zbiorniku z Ocelarisami. chciałbym je przenieść do zbiornika głównego, tylko jak to zrobić aby jakimś przypadkiem nie przenieść form przetrwalnikowych do głównego zbiornika. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie co do takiego zabiegu. Proszę o pomoc i wyrozumiałość dla świeżego morszczaka.

Pozdrawiam wszystkich:D


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

formy przetrwalnikowe przytwierdzają się do skały itp. raczej wątpliwe by przytwierdziły się do krewetki, żeby dmuchać na zimne możesz IMO zastosować zbiornik pośredni czyli na jakiś czas przenieść krewetki do jakiegoś baniaczka z wodą z głownego a potem dopiero do baniaka (bez przelewania wody).

Inna sprawa, że skoro krewetki przeżyły leczenie ryb to zastosowałeś raczej średnio skuteczną metodę leczenia, IMO jeżeli ma się już ryby w oddzielnym zbiorniku to wtedy nie ma co się ograniczać do metod bezpiecznych dla całości "rafy" tylko zastosować najskuteczniejsze (zasolenie 1.010, chemia) - oczywiście jeżeli jest to już inwazja na dużą skalę, a nie 2-3 kropki na płetwach.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie obniżyłem do 1,015 a lekarstwa przez pierwszy tydzień 1 1/2 zalecanej dawki Neosal + Prebac + lampa UV. 2 tydzień sam neosal, mimo wszystko to nic nie dało.

Zrobię tak jak napisałeś i myślę że będzie ok. Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie ryby były już mocno zainfekowane.. jeżeli chodzi o zasolenie to wbrew pozorom jest różnica pomiędzy 1.015 a 1.010, przynajmniej tak wynika z lektury artykułów, które czytałem - zasolenie 1.015 dawało średnie rezultaty podczas gdy 1.010 pasożyt nie jest w stanie wytrzymać na 100%. Ja zastosowałem 1.012 ale równolegle użyłem błekit metylowy więc ciężko oceniać. Prebac to afaik środek bakteriobójczy a Neosal choć jest na pierwotniaki to dla odmiany jest to środek "reef-safe" (mieszanina wyciągów ziołowych - rumianku i czegoś tam jeszcze) więc lepiej było IMO jak już miałeś odłowione te ryby razem z Prebac zastosować Cryptan (też Preisa) zamiast Neosala czyli środek stricte pierwotniakobójczy na miedzi (zabija także bezkręgowce) lub coś z tańszych typu Błękit Metylowy czy Zieleń Malachitowa.

Pozdrawiam,


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za porady, na przyszłość napewno skorzystam z waszych porad zwłaszcza że ryby jakby co będą leczone w kwarantannowym baniaku. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam serdecznie. Piotrek


465 l.+sump 230 l.Pozostało tylko wspomnienie i pustka w domu!!!

0507-151-131

Pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.