Skocz do zawartości
Wiciu

RO !

Rekomendowane odpowiedzi

...miernik TDS, NIE!!! jest Twoim najlepszym przyjacielem...on tylko pomaga... co 2500 litrów zmieniaj żywice DI, niezależnie od wskazań TDSa, co 3 miesiące prefiltry, a membrame co 1,5-2 lata (kupuj tylko firmowe membramy np. FILMTEC'a... i wsio będzie ok:)

tu masz opis (jak nie wiesz co dokładnie on mierzy (bo ludzie często traktują go jak super-hiper wskaznik oczyszczenia wody ze wszystkiego, a tak nie jest)

http://www.hydropure.com.pl/woda/woda_r11.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki dxp1976. Rada wydaje mi się bardzo trafna.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, a naiwni ludzie kupują te mierniki i ich używają...gdyby tylko wiedzieli jaki błą popełniają :banghead;)

To, że TDS nie mierzy wszystkich rozpuszczonych w wodzie substancji nie oznacza, że jest nieprzydatny. Paliwomierz w aucie też nie podaje ilości w mililitrach, a miliony ludzi z powodzeniem go stosuje i sobie chwali ;)

Miernik pozwala ocenić stan wody po osmozie, przez co również oszacować stan membrany. Jeżeli wskazania z 2-3 PPM podskoczą do np. 15, to wiadomo że coś jest nie tak (gwałtowny spadek jakości wody lub membrana się kończy). Jeżeli TDS pokazuje cokolwiek po DI, to również od razu daje do myślenia. Są osoby, które prefiltry i żywicę wymieniają co miesiąc, ja do tego podchodzę z rezerwą, ale oczywiście każdy prowadzi baniak na swój sposób.

Świetlówki też pewnie lepiej byłoby wymieniać co tydzień a nie co pół roku, każdy musi sobie sam znaleźć złoty środek.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

forumowiczu sympatyczny @kapuchy... bo rozumie ze ten zbyteczny potok słów był skierowany do mojej wypowiedzi... otóż nigdy nie napisałem że TDS jestzbyteczny! jak tak napisalem to mi pokarz, bo ja jakoś nie widze:) A Ty napierasz tak, jakbym powiedział że to beznadziejne i do niczego się nie nadaje (choc sam go używam, ale nie traktuje jego wskazań, jako boskich, jak pokazuje 0... jak pokazuje więcej, to wiadomo że coś sie dzieje i do tego jest bardzo użyteczny)... prosze, czytaj ze zrozumieniem to co się pisze, a zbedne będą takie polemiki:) A zajmuję się akwarystyką morską od 13 lat i nauczyłem sie nie do końca ufac elektronice, bo jest on medium pomocnym, ale nie niezawodnym...

Grzesiu 17, mieszaj solanke i działaj... i pytaj kolegów na forum, zanim zrobisz coś sam w akwa, a napewno będziesz miał piękne akwa:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, każdy ma prawo do własnego zdania. Ty sugerujesz wymianę co x czasu bez względu na wszystko, a ja proponuję rozsądne korzystanie z TDSa (którego również nigdzie nie nazwałem najlepszym przyjacielem, jeśli już czepiamy się słówek). A decyzję jaki sposób wybrać i czy któraś wypowiedź była zbytecznym potokiem słów każdy musi sobie podjąć na własną rękę ;)

Ślepego zaufania do elektroniki także nie polecam.

PS.

Słownik języka polskiego to również dobry przyjaciel ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapuhy.. no tak poligloto... "...Miernik TDS Twoim przyjacielem..." faktycznie, nie użyłeś NAJ... no wybacz że śmiałem podważyc to co powiedziałeś i "rzeczywiście" o przyjcielu nic nie napisałeś... fakt, doświadczony akwarysta z ciebie, nie raz już filtry zmienialeś, nie jedną plage przez RO przeszedłeś, więc wiesz o czym mówisz... Przez takich właśnie "geniuszy" jak Ty, ludzie posiadający spore doświadczenie (nie mówie o sobie, ale znam paru akwarystów, którzy olali pisanie na forum, przez takie właśnie sytuacje) nie pisze nic... i nie pomaga poczatkującym, zostawiając ich na pastwe małodoświadczonych pyskaczy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy każdy z Was mi pomógł. Potraktujcie swoie głosy w pożytecznej dyskusji. Więc zakończcie spór o słowa. Najważniejsze, że pomogliście swoimi wypowiedziami.Myślę, że dobrze jest jak się dba o nowiciuszy, bez nich forum z czasem będzie zanikać.Oni własnie najbardziej potrzebują pomocy i rzeczowych wypowiedzi. Dziekuję za zainteresowanie moim tematem.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) nie ma to jak rzeczowe posty bez osobistych wycieczek ;)

Moje doświadczenie faktycznie jest niewielkie, ale nauczyłem i trzymam się jednego - nie warto opierać się na opini jednej osoby, choćby nie wiem jak długo zajmowała morszczyzną i jak wielkiego mniemania o sobie nie miała - to po prostu zbyt złożona i skomplikowana dziedzina wiedzy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.