Skocz do zawartości
rpp

Nowy projekt - ok. 450-500 litrow - czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

powoli zaczynam przygotowywać się do nowego akwa i już na wstępie pojawiają się wątpliwości/pytania.

Zbiornik ma być wbudowany w ścianę salonu - sam baniak będzie stał w drugim pokoju (niestety nie będzie to stricte pomieszczenie pod akwa - po prostu taki "zapasowy" pokój).

Będzie to baniaczek typowo pod SPSy.

Przygotowana dziura wygląda tak (widok od strony salonu):

1301-dziura.jpg

Wymiary dziury to ok. 120x60cm i tego już nie zmienię (niestety z różnych względów nie dało się zrobić szerszego otworu).

I pierwszy dylemat - dno dać 120x60cm czy może 120x70cm ?? Ze względu na to, że formalnie zbiornik będzie stał w drugim pokoju chciałbym raczej zrobić go jako dwustronny przy założeniu, że "wewnętrzna" strona nie musi być tak reprezentacyjna jak ta od strony salonu.

Czy mając dostęp wyłącznie od "tyłu" da się bezproblemowo operować przy przedniej ściance akwarium jeśli będzie szersze niż te 60cm? (trzeba mieć na uwadze, że ściana w której będzie baniak ma ok. 15cm grubości).

I na początek jeszcze jeden dylemat - oświetlenie. Na ten moment planuję HQI 2*150W + 3-4 świetlówki T5 (54W). Czy taka moc wystarczy dla SPSów?

pozdrawiam,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jestem za opcją 70 cm, jeśli chodzi o oświetlenie to zamiast 2x150W dałbym 2x250W i do tego t5 Tyle ile się zmieści :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wysoki zbiornik planujesz bo masz tylko 60cm wysoki otwor, co z oswietleniem min.10cm grubosci i odstepem od wody to ci da max. 45cm

no chyba ze bedziesz mial jakies kierunkowe to swiatlo co bedzie swiecic pod katem by doswietlic przod zbiornika


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ściana ma 15 cm grubości, więc zbiornik może być "na styk" a światło będzie wisiało za ścianą.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrob z kartonu model akwarium i zobacz jak to bedzie z dojsciem do przedniej szyby.:D Przy tej 1,2 m dlugosci moze wyczyscisz przednia szybe stojac z boku akwarium.

Jezeli myslisz o SPS-ach to 2x250 HQI i T5 jak napisal seb bedzie akurat.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler - jeśli chodzi o światło to plan jest dokładnie taki jak napisał seb - czyli lampy będą za ścianą i wg mnie te 15cm grubości ściany nie powinno wpłynąć negatywnie na doświetlenie przodu akwa. Jak już to raczej tylko sama góra przedniej ściany może być niedoświetlona.

@Neno - no rozważam raczej tylko 60 vs 70cm bo jednak dostęp do przodu akwa będzie mocno utrudniony i wolałbym nie przeprowadzać jakiś akrobacji żeby coś poprawić na dnie przy przedniej ścianie.

@Stani - fajny pomysł z tym kartonem :-) Co do sięgania z boku akwa dostęp będzie wyłącznie z jednej strony + od tyłu zbiornika. Przód jak widać będzie w 100% zabudowany a drugi bok będzie jakieś 10cm od ściany więc raczej niewiele się da z tamtej strony podziałać.

Generalnie widzę, że przeważa opcja 70cm + światło 2*250W + jakieś T5 (pewnie wtedy dam tylko 2 max. 3*T5 coby nie dostać zawału przy rachunku za prąd :-) ).

Pytanie w takim razie kolejne - jaką dać cichą pompę obiegową? Teraz mam AquaBee 2000 i momentami jest tragedia. Pompa wpada w jakieś dziwne wibracje co generuje bardzo uciążliwy hałas.

Wiem, że jedne z lepszych pomp to Red Dragon ale to chyba nie moja liga cenowa. Tym bardziej, że jeśli chodzi o wydajność to powinienem celować pewnie w okolice 4-5tys l/h ?? Czy może być niżej (ew. na model Mini Red Dragon mógłbym się pokusić - może nawet na ten 5000 ale jeśli to będzie za mało to Red Dragon odpada ze względu na koszty).

pozdrawiam,

rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak moglbys sie pokusic na Mini R D to chyba juz innych propozycji nie oczekuj tym bardziej, ze juz wspomniales o rachunku za prad. :D

Do srodka wstawisz i tak jakies pompy cyrkulacyjne?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rpp - a myslales o pompie Grey Dragon? tak samo cicha a duzo tansza. Co do szerokosci akwarium - moze byc problem z dojsciem, szczerze mowiac slabo widze te 70 czy nawet 60 przy dbaniu o prawidlowy wyglad przodu i jednoczesnie tylniej strony zbiornika. Niewatpliwie najlepszy dostep do baniaka jest od przodu, ale skoro zdecydowales sie wbudowanie w sciane - zmienilbym koncepcje pokoiku na zaplecze sprzetowe - byloby duzo wygodniej:) Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno bedzie - to fakt.

A gdybys zrobil akwa o 15 cm wieksze w strone pokoju? Moznaby na te 15 cm zamontowac pokrywe z jakas jedna lub dwoma T5 i zdejmowac lub podnosic do czyszczenia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Czy mając dostęp wyłącznie od "tyłu" da się bezproblemowo operować przy przedniej ściance akwarium jeśli będzie szersze niż te 60cm? (trzeba mieć na uwadze' date=' że ściana w której będzie baniak ma ok. 15cm grubości).[/quote']

mam bardzo podobny układ z tym że z tyłu mam szafę i gdyby nie kilka testów i "kartonowych" przymiarek to miałbym BARDZO duży problem z dostępem do przedniej szyby, a akwarium mam 65 głębokie i 55 wysokie dziś z dystansu czasu nie wyobrażam sobie nie mieć dostępu od przodu i tyłu do akwarium pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp

Pytanie w takim razie kolejne - jaką dać cichą pompę obiegową? Teraz mam AquaBee 2000 i momentami jest tragedia. Pompa wpada w jakieś dziwne wibracje co generuje bardzo uciążliwy hałas.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deltec 5250 , byłby bardzo dobry tym bardziej ,że ma trzy regulacje,moja pompa działa juz ponad 5 lat i jest nadal bardzo cicha i nie mam z nia problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie pamietam kiedy kupilem mojego Eheima (chyba taki stoi w sumpie :D) Nawet go nie czyszcze. Tylko ze teraz sa juz pompy pompujace mocniej i biorace mniej pradu. Ot technika! :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj zamontowałem RD4500 i polecam bo pompa jest prawie niesłyszalna i ciągnie 48W. Wcześniej pracowała aquabee3000 buczała i ciągneła 45W. Myślę, że warto się machnąć na cichy sprzęt tymbardziej, że jak rozumiem akwarium będzie w salonie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - do środka jak najbardziej idzie cyrkulacja - coś pewnie z Tunze żeby dało się prosto sterować Profiluxem.

Druga sprawa - koncepcja wysunięcia akwa do salonu też się pojawiła tylko wtedy raczej odpada HQI bo nie dam rady oświetlić nim akwa i musiałbym przesiąść się w całości na T5 (będę musiał to poważnie rozważyć).

@Szymon - a te pompy "Grey Dragon" to gdzieś w PL można dostać? Bo trochę googlałem ale niewiele na ich temat znalazłem :-(

@kordla - no to mnie cholernie zmartwiłeś :-( Tak się nastawiałem na tego typu zabudowę bo strasznie mi się podoba. No nic - próba "kartonowa" będzie musiała się odbyć bez dwóch zdań. Teraz to tylko żałuję, że zamiast otworu nie zrobiłem po prostu od góry do dołu przerwy w ścianie. Zawsze mógłbym to zabudować jak coś a i w razie konieczności mógłbym kombinować z jakimś dostępem od przodu. No ale teraz to już po zawodach (jest to ściana nośna ze zbrojeniem więc kompletnie nic już nie da się zmienić).

No i czy akwa masz dwustronne czy zdecydowałeś się na jednostronne wbudowane w ścianę? Bo przy jednostronnym wydaje mi się, że powinno być łatwiej (chociaż ja bym chciał mieć przynajmniej minimalnie dwustronne).

@Grzegorz Burlinski - przy cenie tego Delteca to już raczej na Red Dragona bym się zdecydował. Jakoś tak i mniejszy pobór mocy i opinie jakie znalazłem nt Red Dragona były zdecydowanie pozytywne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze mozesz mlotkiem potraktowac ta sciane, zawsze mozna potem plyte gipsowa wstawic,ale ja bym zostawil dol bo wyciszy sumpa, a gore mlotek:)


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kordla :

witam

Czy mając dostęp wyłącznie od "tyłu" da się bezproblemowo operować przy przedniej ściance akwarium jeśli będzie szersze niż te 60cm? (trzeba mieć na uwadze' date=' że ściana w której będzie baniak ma ok. 15cm grubości).[/quote']

mam bardzo podobny układ z tym że z tyłu mam szafę i gdyby nie kilka testów i "kartonowych" przymiarek to miałbym BARDZO duży problem z dostępem do przedniej szyby, a akwarium mam 65 głębokie i 55 wysokie dziś z dystansu czasu nie wyobrażam sobie nie mieć dostępu od przodu i tyłu do akwarium pozdrawiam.

Ja mam h=65cm , głebia na 70cm , akwa umieszczone dośc wysoko , w dodatku sam jestem niski i operuje "ze stołka" ale dla chcącego nic trudnego . Dostęp mam taki jak u Ciebie - tzn. tylko od tyłu . Akwa ma widok tylko z przodu - tył i boki to tło . Trzeba się troche nagimnastykowac by siegną do przeciwległego rogu zbiornika ale jak sie popatrzy na te głębie to zapomina sie o tej całej niewygodzie obsługi . Kolejny zbiornik tez bedzie miał 65-70cm głębi , tylko z wysokości mu utnę te 5cm :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.